پنجاه روز اعتراض و مبارزه
روزشمار اعتراضات كارگران شركت واحد (١ دي ٨٤ _ ١٩ بهمن ٨٤)

۱ دی ٨٤
* مامورین مسلح جمهوري اسلامي با در دست داشتن حکم بازداشت و بازرسی منازل رهبران و اعضای سنديکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه٬ به منازل آنها مراجعه و ١٢ نفر از آنها را دستگير كردند. ٤ نفر از دستگیر شدگان پس از مدت كوتاهی آزاد شدند هشت نفر ديگر در زندان ماندند. اسامی اين دستگیر شدگان عبارت بود از منصور اسانلو٬ ابراهيم مددی٬ منصور حيات غيبی٬ عباس نژند کودکی٬ رضا طرازي٬ غلامرضا ميرزايی٬ علی زاد حسين٬ امیر تحقیری و عطا باباخانی. بنا به گزارش منصور اسانلو به زندان اوین منتقل گرديد. در اعتراض به اين دستگيري روز جمعه ٢ دي حدود ٣٠٠ نفر از رانندگان شركت واحد در مقابل دفتر اين سنديكا تجمع كردند و خواهان آزادي افراد دستگير شده شدند.
*از عصر این روز رانندگان شركت واحد در منطقه ٦ جمع شدند و اين تجمع هنگام شب به ٤ هزار نفر رسيد و كارگران شب را در آنجا سپری كردند. رانندگان مناطق دیگر نیز به این محل آمده بودند.

یکشنبه ۴ دی
* اعتصاب وسیع کارگران شرکت واحد در نقاط مختلف تهران از صبح آغاز شد و قسمت های بزرگی از شهر را فرا گرفت. کارگران خواستار آزادی فوری کلیه دستگیر شدگان شدند.
* جمهوری اسلامی کوشش کرد با حضور گارد ویژه و میلیتاریزه کردن فضا با اعتصاب به مقابله برخیزد. مامورین راهنمایی و پلیس کوشیدند با مجبور کردن رانندگان خودروهای شخصی و انتقال مسافرین دامنه اعتصاب را کاهش دهند. با این وصف اعتصاب در تمام تهران محسوس بود و مناطقی از مرکز شهر تقریبا مسدود شد.
* در اين روز تحت فشار اعتصاب كارگران ٧ نفر ديگر از دستگیرشدگان شرکت واحد آزاد شدند . اما دهها نفر از جمله داود رضوی، سعید ترابیان، صادق خندان، رضا شهابی، ناصر غلامی، علی قربانیان و حببب اله شجاعی توسط نیروهای سرکوب جمهوری اسلامی دستگیرشدند و منصور اسانلو همچنان در اسارت ماند. مردم تهران در صفهای طویل اتوبوسها و علیرغم انتظار طولانی با سمپاتی و حمایت از این اعتصاب صحبت میکردند.
* مدیریت شركت واحد بلافاصله وارد جلسات بحران شد. شركت واحد به نظارت شهرداری در آمد و قالیباف بجای مدیر قبلی كه مورد انزجار كارگران بود نظارت بر آنرا بطور موقت به عهده گرفت. او بلافاصله در جمع كارگران حاضر شد و وعده داد كه تمام خواستهای كارگران از جمله آزادی اسانلو و انحلال شوراهای اسلامی عملی خواهد شد. نمایندگان سندیكای شركت واحد تصمیم به پایان اعتصاب گرفتند.

۵ دی
* اعتصاب رانندگان شركت واحد از صبح به طور مشروط پایان یافت. ٤ نفر از اعضای هیئت مدیره سندیکای شرکت واحد مقابل زندان اوین جمع شدند تا آزادی همكارانشان را كه وعده داده شده بود تسریع كنند. در اثر مبارزه و فشار کارگران ١١ نفر از دستگیرشدگان هنگام شب آزاد شدند اما منصور اسانلو و شش نفر دیگر از اعضای هیئت مدیره سندیکای واحد ناصر غلامی، سید داود رضوی، یعقوب سليمی، کفايتی، سعید ترابيان و امیری در زندان نگه داشته شدند.

٦ دی
جمعی از رانندگان شركت واحد در مقابل زندان اوین تجمع کردند. ساعت ٧ عصر ٦ نفردیگر از کارگران دستگیرشده شرکت واحد، سعيد ترابيان٬ داود رضوي٬ يعقوب سليمي٬ ناصر غلامي، مصطفي اميري و جواد کفایتی از زندان آزاد شدند. منصور اسانلو در زندان نگه داشته شد.

٩ دي
در منطقه ٦ شرکت واحد تهران بیش از ٢٠٠ نفر از کارگران این شرکت تجمع کردند و خواهان آزادی اسانلو و پاسخ به خواستهای خود شدند. در منطقه حسن آباد نیز ٢٠٠ نفر از کارگران دست به تجمع اعتراضی زدند. در اين روز در مناطق ٤ و ٥ نیز تجمعات مشابهی برپا گرديد.

١٠ دي
مذاکره کارگران شرکت واحد با قالیباف شهردار تهران به مدت کمتر از ٤٠ دقیقه از یازده و نیم صبح تا دوازده و هشت دقیقه انجام شد. در اين نشست كارگران بر روي خواستهاي خود، آزادي فوري و بدون قيد و شرط اسانلو، انعقاد قراردادهاي دسته جمعي٬ حق داشتن تشكل آزاد و مستقل از دولت و افزايش دستمزدها و انحلال شوراهای اسلامی تاكيد کردند. قالیباف به آنها قول داد که ظرف ١٥روز خواستهای کارگران را مورد رسیدگی قرار دهد، اما هیچ قولی درمورد اسانلو داده نشد، بعلاوه به نمایندگان سندیکا که قبلا دستگیر و با فشار اعتراضی کارگران آزاد شده بودند، مشخصا منصور حيات غیبی، ابراهيم مددي ، رضا طرازي، غلامرضا ميرزائي، عباس نژند كودكي و علي زاده حسين اعلام گرديده بود كه روز ١١ ديماه به اتهام اغتشاش و اخلال در نظم عمومی محاکمه خواهند شد.

١١ دي
١٥٠ كارگر به نمانیدگی از كارگران مناطق ده گانه در مقابل دادگاه انقلاب اسلامي از ساعت ٥/٨ تا ٥/٣ عصر تجمع كردند و خواهان آزادي فوري اسانلو شدند.

١٢ دي
بيش از ده هزار نفر از کارگران و کارکنان شرکت واحد از ساعت ٤ بعدازظهر در اجتماعي در استاديوم آزادي كه ظاهرا به دعوت قاليباف صورت گرفته بود٬ تجمع كردند. در اين تجمع كارگران با شعارهاي خود خواهان آزادي منصور اسانلو و به رسميت شناخته شدن سنديكاي خود شدند. كارگران همچنين خواهان برکناری نوریان مدیر عامل شرکت واحد شدند که در اين روز نوريان رسما و عملا از سمت خود برکنار شد. كارگران با شعار اعتصاب یادت نره سالن را ترك كردند.

١٦ دي
حدود ١٥٠ نفر از نمايندگان مناطق ده گانه شركت واحد به منظور شركت در جلسات هفتگي سنديكا در محل دفتر سندیكا در حسن آباد جمع شدند. رانندگان با درب پلمب شده دفتر مواجه شدند و به این مساله اعتراض كردند.

١٧ دی
روز ١٧ ديماه رانندگان شرکت واحد تهران چراغ اتوبوسها را با خواست آزادی اسانلو روشن کردند و پلاکاردی با شعار منصور اسانلو باید آزاد شود و همچنین عکس بزرگی از منصور اسانلو را روی اتوبوسها نصب کردند. همچنين بر روي برخي از اتوبوسها باندرول دیگری نیز تحت عنوان سندیکای مستقل ایجاد باید گردد ديده ميشد.

٢٠ دي
* روز سه شنبه ٢٠ دیماه یك نفر از کارگران شرکت واحد به نام ابراهیم گوهری دستگیر شد. اما چند ساعت بعد آزاد شد. در اين روز همچنين قرار بود کارگران شرکت واحد مجمعی برای انتخاب بازرسین تعاونی مصرف کارگران برگزار کنند. اما جمهوری اسلامی مانع برگزاري اين تجمع شد.
٢٣ دي
از ساعت ٩ صبح حدود ١٥٠ نفر از كارگران شركت واحد به منظور تشكيل مجمع عمومي و انتخاب هيات بازرسي تعاوني مصرف خود در مقابل مسجد ثارالله در خیابان هنگام كه در كنار دفتر تعاونی مصرف شركت جمع شدند. اين مجمع عمومي قرار بود در ٢١ ديماه برگزار شود اما با ممانعت جمهوري اسلامي روبرو گرديد. در اين تجمع بر روی پلاكاردها نوشته شده بود: اسانلو بیگناه آزاد باید گردد٬ همه کارگران جهت دفاع از حقوق خویش حق تشکیل سندیکا را دارند.٬ تشکیل سندیکا از اساسی ترین حقوق کارگران است٬ سندیکا حق مسلم کارگران است٬ ما خواستار اجرای مفاد قطعنامه ٩٨ و ٨٧ سازمان بین الملل کار هستیم. اما نیروهایی انتظامی کارگران را مجبور کردند تا پلاکاردها را جمع کنند. تجمع تا ساعت ١١ ادامه داشت. و از ساعت ١١ کارگران شروع به راهپیمائی کردند، پلاکاردها را بلند کردند و در حالیکه شعار میدادند، مسیر را تا توقفگاه شماره یک طی کردند.
٢٦ دي
اعضای هیئت مدیره سندیکا تشکیل جلسه دادند تا در مقابل وضعیت جدید و تمام شدن مهلت ١٥ روزه قالیباف و عدم پاسخگويي به خواستهايشان تصميم گيري كنند. در این جلسه بر خواستهای کارگران و بویژه آزادی فوری اسانلو تاکید شد اما تصمیم مشخص برای اعتصاب به روزهای آینده و در صورت عدم پاسخگوئی قالیباف به خواستهای آنان احاله گردید. اما از طرف دیگر در اين روز شکایتی از طرف جمعی از کارگران واحد تسلیم وزارت کار شد که در آن به عدم پاسخگوئی به خواستهای کارگران و از جمله آزادی اسانلو اعتراض شده بود. بعلاوه اطلاعیه ای از طرف کارگران شرکت واحد در سطح تهران در سطح وسیعی توزیع شد. در این اطلاعیه کارگران هشدار داده اند که در صورتیکه فورا اسانلو آزاد نشود و به خواستهای آنها پاسخ داده نشود، روز اعتصاب را تعیین میکنند و اعتصاب را شروع میکنند.

٣٠ دي
اطلاعیه ای با امضای "جمعی از کارگران زحمتکش و ستمکش شرکت واحد" در مناطق مختلف تهران پخش شد. در این اطلاعیه کارگران برای دست زدن به اعتصاب اعلام آمادگی کرده اند و از رهبری سندیکا خواستار اين شدند که برای آزادی اسانلو و تحقق خواستهای کارگران که علیرغم وعده وعیدها بی پاسخ مانده است، فراخوان اعتصاب بدهد.

٤ بهمن
بيانيه اعتصاب به امضاي هيات مديره سنديكا برای روز شنبه ٨ بهمن ماه (٢٨ ژانویه) در سطح وسيعي درمناطق مختلف تهران پخش شد. در اين روز حسینی تبار از فعالین سندیکای واحد در حالیکه مشغول توزیع اطلاعیه مربوط به اعتصاب روز شنبه بود توسط نیروهای انتظامی دستگیر شد.

٥ بهمن
* شش نفر از اعضای هیئت مدیره سنديكاي كارگران شركت واحد اتوبوسراني تهران و حومه برای پنجشنبه ٦ بهمن به دادگاه احضار شدند.

٦ بهمن
شش نفر از اعضای هیئت مدیره سندیکا حومه به اسامي ابراهیم مددی نایب رئیس هیئت مدیره، داود٬ رضوی خزانه دار، ترابیان مسئول تبلیغات، حیات غیبی مسئول تشکیلات، عبدالرضا طرازی مسئول امور رفاهی و ورزشی سندیکا، و علی زاده حسین مسئول امور حقوقی سندیکا که به دادگاه احضار شده بودند٬ از ساعت ٨ صبح اين روز در دادسرای دادگاه انقلاب حاضر و دستگير شدند.
همراه با این احضارها، قالیباف نیز در صحبت با خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا، سندیکای کارگران را تهدید کرد، آنرا غیرقانونی خواند و ضمن وعده وعیدهای واهی به کارگران، بطور غیرمستقیم تهدید کرد که مانع اعتراض آنها خواهد شد.
* احمدي بافنده رييس هيات مديره شركت واحد تهديد كرد كه ١٠ هزار پاسدار و نیروی آموزش ديده دارند كه روز ٨ بهمن اتوبوس ها را به حركت دربياورند. كارگران اعلام كردند كه اجازه نخواهند داد اتوبوس ها از جای خود تکان بخورند.

٧ بهمن
در اين روز سنديكاي كارگران اتوبوسراني شركت واحد تهران اعلام كرد كه روز شنبه ٨ بهمن در ده منطقه اتوبوسراني دست به تجمع خواهند زد و دست به اعتصاب خواهند زد. هيات مديره از مردم و کارگران خواسته است که هرچه وسیعتر در این اجتماعات شرکت کنند و کارگران را تنها نگذارند.
در اين روز نیروهای پليس براي جلوگيري از اعتصاب كارگران، منطقه ٤ در نازي آباد را تحت محاصره قرار دادند٬ همچنين دولت قرارگاههای دیگری برای اتوبوس ها تعیین كرد تا اتوبوس ها را در نقاط دیگری پخش کنند و مانع خروج اتوبوسها از قرارگاههای دهگانه توسط کارگران اعتصابی شوند. از سوي ديگر در مناطق مختلف از ورود فعالين سنديكا بر سر كارشان جلوگيري كرده و يكي از افراد نیروهای انتظامي تهران در جدل با كارگران اعلام داشت كه ما دستور تيراندازي هم داريم.
* از روز ٦ بهمن تلاش جمهوری اسلامی برای دستگیری مسئولین سندیکا و فعالین کارگری در شرکت واحد شروع شد و تا عصر روز ٧ بهمن حداقل ٨ نفر به اسامی ناصر غلامی، غلامرضا خوشمرام، مسعود خاني، محمود هژبري، سيد رضا نعمتي پور، احمد مرادوند، فیروز و حسینی دستگیر شدند. بدين ترتيب در طول دو روز ٦ و ٧ بهمن دستگیرشدگان حداقل به ١٤ نفر رسيد. همچنين در اين روز تماس فعالین كارگري با يكديگر قطع شده و دستگيري ها شدت يافت.
*هنگام شب همسران چهار نفر از اعضای هیئت مدیره، یعنی سید داود رضوی، منصور حیات غیبی، سعید ترابیان و یعقوب سلیمی كه در منزل يعقوب سليمي جمع بودند تا در تجمعات اين روز شركت كنند دستگیر شدند.

* سندیکای شرکت واحد طی نامه ای به سازمانهای کارگری در سراسر جهان خواهان گسترش حمایت آنها از مبارزه خود شد.
* بدنبال جابجائی اتوبوس ها، رانندگان منطقه ٦ ٬ شیفت عصر تصمیم گرفتند که تجمع خود را از شب هفتم شروع کنند و در منطقه جمع شوند. اما نیروهای سرکوب رژیم به آنها یورش بردند و دهها نفر را دستگیر کردند. غروب روز ٧ بهمن نیروهای سرکوبگر همچنین به منزل برخی از فعالین سندیکا از جمله عطا باباخانی و یوسف مرادی یورش برده، شیشه درها را شکسته و وارد منازل شدند و برخی وسائل از جمله کامپیوتر آنها را با خود بردند. در اين روز شرکت واحد وضعیت کاملا ناآرامی داشت. در تمام طول روز ماموران سرکوب مشغول شناسائی و دستگیری فعالین کارگری بودند. برخی از فعالین کارگری که متوجه شدند که رژیم قصد دستگیری آنها را دارد اتوبوس ها را رها کرده و از دسترس ماموران خارج شدند تا فردا در سازماندهی و هدایت اعتصاب نقش بازی کنند. در اين روز در تمام مناطق دهگانه نیروهای انتظامی مستقر شدند.

٨ بهمن
صبح روز هشت بهمن اعتصاب کارگران شرکت واحد در مناطق مختلف شروع شد. در اين روز نیروهای سرکوبگر با وحشیگری هرچه تمامتر کارگران اعتصابی را کتک زدند. بعضی از رانندگان را با کتک وادار به رانندگی کردند و صدها نفر از کارگرانی را که از راه انداختن اتوبوسها امتناع کرده بودند بازداشت کردند.
علیرغم همه اينها در صبح اين روز تعداد کمی از اتوبوس به راه افتادند. رانندگاني كه مخالف ميكردند دستگير و مستقيم به زندان روانه شدند. باقي كارگران به زور وادار به كار شدند
* دو کودک خردسال یعقوب سلیمی که همراه با مادرشان و همسران سه نفر دیگر از فعالین سندیکا دستگیر شده بودند و رژيم آنها را بعنوان گروگان نگاهداشته بودند تا يعقوب سليمي عضو علي البدل هيات مديره سنديكا خود را تحويل دهد٬ پس از اينكه يعقوب سليمي خود را به دادستاني تحويل داد٬ از زندان آزاد شدند. در اين دستگيري ها همسراني كه دستگير شده بودند مورد ضرب و شتم قرار گرفتند و حتي كودكان نيز از اين توحش جمهوري اسلامي در امان نماندند و گونه سمت راست کودک دو ساله يعقوب سليمي بر اثر اصابت پوتین ماموران حکومت اسلامی کبود شده بود و صورت و چشم مهديه کودک ده ساله او بر اثر گاز فلفل متورم شده و به بیمارستان منتقل گرديده بود.

٩ بهمن
* کارگران زندانی شركت واحد از داخل زندان اوین طی پیامی به رهبران اعتصاب و مسئولین سندیکا از آنها خواستند که مبارزه را ادامه دهید و نگران ما نباشید. طبق گفته یکی از مسئولین سندیکا تعدادي از کارگران زندانی، در اعتراض دست به اعتصاب غذا زدند. در اين روز دستگيريها ادامه يافت و اعضاي هيات مديره سنديكا كه در بيرون بودند تحت پيگرد قرار گرفتند.
* عطا باباخانی و یوسف مرادی دستگیر شدند. در عين حال ٣٠ نفر از كارگران بازداشتي از زندان آزاد شدند. همسر یعقوب سلیمی و همسر سید داود رضوی جزو آزاد شدگان هستند.

١٠ بهمن
* دستگیری و اذیت و آزار کارگران واحد همچنان ادامه دارد. در طول شب ٩ بهمن و روز ١٠ بهمن دهها نفر دیگر از کارگران شرکت واحد در مناطق مختلف بویژه در مناطق ٤، ٥ و ٦ دستگیر شدند. شب ٩ بهمن در منطقه ٦ شرکت واحد، تعدادی از کارگران در اعتراض به زندانی شدن همکاران خود دست به تجمع زدند اما ماموران سرکوب به آنها یورش بردند و دهها نفر را دستگیر و به اوین منتقل کردند. در مناطق دیگر نیز در هر منطقه چندین نفر دستگیر شده و به اوین منتقل شدند. صبح اين روز نزدیک به ٢٠٠ نفر از ماموران سرکوب حکومت اسلامی به منطقه چهار شرکت واحد ریختند.
از تعدادی از خانواده های کارگران تعهد گرفتند که در هیچ تجمعی شرکت نکنند. به گفته فعالین کارگری در شرکت واحد مسئولین "شورای اسلامی شرکت واحد" نقش فعالی در شناسائی و لودادن فعالین سندیکا ایفا میكردند.
* در اين روز كارگران شركت واحد طي بیانیه اي با امضای خانواده زندانیان و اعضا و فعالین سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه اعلام داشتند كه با استفاده از تعطيلي قانوني خود در اعتراض به دستگيريها و عدم پاسخگويي به خواستهايشان در روز جمعه ١٤ بهمن بر سركارشان حاضر نخواهند شد. در اين نامه كارگران بر خواستهاي زير تاكيد گذاشتند:١- آزادی کلیه بازداشت شدگان سندیکائی ٢- آزادی فعالیت سندیکائی ٣- انعقاد پیمان دسته جمعی ششم با حضور نمایندگان منتختب سندیکا و وزارت کار جمهوری اسلامی و نماینده تام الاختیار یا خود کارفرمای شرکت واحد"

١١ بهمن
همسران کارگران دستگیر شده شرکت واحد اعلام داشتند كه در چهارشنبه ١٢ بهمن از ٨ و نیم صبح در مقابل مجلس شورای اسلامی در اعتراض به زندانی بودن کارگران و حمايت از خواستهايشان دست به تجمع خواهند زد. و از همه كارگران و مردم خواهان حمايت از اين حركت اعتراضي خود شدند.
* در منطقه ٬۸ شش نفر دیگر از کارگران واحد توسط نیروهای امنیتی رژیم دستگیر شدند. همچنین حسين شهسواري عضو دیگر هئیت مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد دستگیر شد. کارگرانی که از زندان آزاد شده اند در حالت بلاتکلیفی بسر می برند و به آنها اجازه کار داده نمی شود.

١٢ بهمن
با وجود مقابله نیروهای جمهوری اسلامی نزدیک به ۱۰۰ نفر از همسران و اعضای خانواده های کارگران زندانی شرکت واحد در مقابل مجلس اسلامی در بهارستان تجمع كردند و بر آزادی بستگان خود پافشاری كردند.
* در اين روز ٥ نفر از كارگران شركت واحد كه تازه از زندان آزاد شده بودند در منطقه ٨ به محل كارشان رفتند. اما نگهباني منطقه از ورود آنها به درون منطقه جلوگيري كرد. رانندگان اين منطقه با متوجه شدن از موضوع دست به اعتراض زدند. سرانجام كارگران در نمازخانه جمع شدند و اعلام كردند كه اگرهمكارانشان سر كار بازنگردند دست از كار خواهند كشيد. در مقابل قول داده شد كه به موضوع رسيدگي شود و كارگران سر كارشان بازگشتند. بنا به گزارشها تعداد زيادي از كارگران شركت واحد بن هاي دريافتي خود را به خانواده هاي كارگران دستگير شده اهدا كردند. همچنين تعدادي از كارگران با جمع آوري پول در ميان خود به خانواده هاي كارگران دستگير شده كمك كردند و با همكاران خود در زندان اعلام حمايت كردند.
مناطق مختلف شرکت واحد بویژه مناطق ٤ و ٦ به پادگان تبدیل شده است و همیشه تعدادی از ماموران سرکوب رژیم در این مناطق حضور دارند تا مانع هرگونه تجمع و اعتراض بشوند.
* در اين روز از سوي سنديكاي كارگران اعلام شد كه روز شنبه ١٥ بهمن ساعت ده صبح كارگران شيفتي كه سر كار نيستند بهمراه خانواده دستگيرشدگان در مقابل دادگاه انقلاب اسلامي تجمعي اعتراضي برپا خواهند كرد.

١٤ بهمن
كارگران شركت واحد براي پيگيري خواستهايشان و با خواست آزادي فوري دستگيرشدگان دست به اعتصاب زدند و برسر كار حاضر نشدند.

١٥ بهمن
بیش از ١٠٠ نفر از خانواده هاي كارگران دستگير شده در مقابل دادگاه انقلاب اسلامي تجمع كردند. نیروهای رژیم از پیوستن مردم به آنها جلوگیری میكردند. با وجود این علاوه بر کارگران، اعم از زنان، مردان و فرزندان آنها تعدادی از مردم در حمایت از کارگران واحد به آنها پيوستند. در اين تجمع پلاکارد بزرگی با شعار زندانیان شرکت واحد آزاد باید گردند درمیان جمعیت بالا رفت. شعارهای این تجمع اعتراضی: دولت سرمایه دار خجالت خجالت، کارگر زحمتکش آزاد باید گردد، اسانلو زندانی آزاد باید گردد، کارگر زندانی آزاد باید گردد، سندیکا حق مسلم ما است، سندیکای مستقل احیا باید گردد.

١٦ بهمن
* تااين روز نزدیک به ٢٠٠ نفر از کارگران زندانی آزاد شدند و حدود ٨٠٠ تا ٩٠٠ نفر در زندان باقي ماندند. اما هنوز کسی از آمار دقیق کارگران زندانی خبر ندارد. از ورود كارگران آزاد شده به مناطق اتوبوسراني و حضور آنها بر سر كار جلوگيري ميشود و اين كارگران از كار اخراج هستند.
* نیمه شب ١٦ بهمن نيروهاي انتظامي به خانه مادر حسن محمدی از فعالين سنديكاي شركت واحد ریختند و او را دستگیر کردند. حسن محمدی در طول هفته های گذشته تلاش زیادی کرد تا صدای کارگران و اعتراض آنها را به گوش مردم برساند.

١٨ بهمن
* روز ١٨ بهمن ساعت سه عصر، ابراهیم گوهری عضو هیئت مدیره سندیکای شرکت واحد نزدیک منزل دخترش دستگیر شد. ابراهیم گوهری بویژه در روزهای گذشته مشغول تلاش برای بازگرداندن همکاران خود به سر کارهایشان بود. * فشار بر كارگران در زندان افزایش یافته است. مقامات زندان حتی از تحویل داروی كارگران زندانی به آنها خودداری میكنند.
* ٤٠ نفر دیگر از کارگران زندانی آزاد شدند. به كارگران آزاد شده اجازه رفتن به سر كار داده نمیشود.
١٩ بهمن
كنفدراسیون بین المللی اتحادیه های آزاد كارگری بهمراه و فدراسیون اتحادیه های جهانی روز ١٥ فوریه را بعنوان روز جهانی حمایت از كارگران شركت واحد تهران اعلام كردند و از همه كارگران در سراسر جهان خواستند كه در برابر سفارتخانه های جمهوری اسلامی در كشورهای مختلف دست به تجمع و اعتراض بزنند.

شهلا دانشفر