پنجشنبه، ١٩ مهر١٣٨٦- ١١ اکتبر ٢٠٠٧

    کارگر کمونيست  ٦٩

               اى ميل:  kargar_komonist@yahoo.com

     سايت:  www.wpiran.org/kk-index.htm

اخبار اعتراضات کارگري در ايران

تجمع كارگران كشتي سازي خليج فارس

بنابه خبري كه به حزب كمونيست كارگري رسيده است، كارگران مجتمع كشتي سازي خليج فارس ۵ اكتبر در اعتراض به عدم دريافت دستمزدهاي خود و همچنين وضعيت بلاتكليف خود دست به تجمع زدند. اين گزارش حاكي است كه ٢٨٠ تن از كارگران اخراجي اين مجتمع كه از اين وضع ناراضي و خشمگين بودند عليه مديريت شعار مي‌دادند كه با دخالت نيروهاي انتظامي روبرو شد. كارگران اين مجتمع تاكنون بارها و بارها تجمع كرده و به وضع بلاتكليفي خود اعتراض كرده‌اند؛ كه تاكنون توجهي به خواست‌هاي آنان نشده است.

كارگران سد سميره ۵ ماه است حقوق نگرفته‌اند
بنابه خبري كه روز ٤ اوت به "كانال جديد" رسيد، ٧٠٠ كارگر سد سميره ايلام ۵ ماه است كه حقوق دريافت نكرده‌اند. بنابه اين خبر، اين كارگران ١٣ شهريور بدنبال اعتراضي كه داشتند توانستند دستمزد ارديبهشت ماه خود را از كارفرما بگيرند و اكنون كارفرما كار سد را تعطيل كرده و كارگران در بيكاري بسر ميبرند.

تجمع كارگران كارخانه كنف كار رشت
جمعي از كارگران كارخانه كنف كار رشت روز ١٠ اكتبر در مقابل استانداري گيلان تجمع كردند. كارگران خواستار دريافت حقوق معوقه خود و بازگشائي دوباره اين شركت شدند. اين كارگران اعلام كرده اند كه حدود چهار ماه است حقوق خود را دريافت نكرده اند و خواستار رسيدگي به خواسته هاي خود شدند.
تجمع هرروزه كارگران كارخانه پارسيلون در برابر استانداري لرستان
بنا به گزارشها و اخبار منتشر شده، كارگران كارخانه پارسيلون خرم آباد لرستان از روز ١۵ مهرماه به طور هرروزه دست به تجمع ميزنند. اين تجمع و اعتراضات بر فضاي شهر تاثير گذاشته و باعث شده است كه عبور و مرور به استانداري عملا با اختلال مواجه شود. مردم به اشكال مختلف از كارگران حمايت و پشتيباني خودرا ابراز ميكنند. اعتراض كارگران به تعطيلي اين كارخانه بوده است. اين كارخانه كه چند سال پيش به بخش خصوصي واگذار گرديده بود، ماه گذشته رسما تعطيل گرديده و كارگران خود را بيكار كرده است كه زندگي شان با مشكل روبرو شده است. در اين مدت كارگران هر هفته با تجمع در مقابل استانداري لرستان خواستار حل مشكل خود راه اندازي مجدد كارخانه شده اند. اما از ١۵ مهرماه كارگران تجمع خود جلوي استانداري را روزانه نموده اند.

كارگران كاغذ سازي شوشتر خواهان رسيدگي فوري به مطالبات خود هستند
قبلا به اطلاع رسانديم که کارگران کاغذسازي شوشتر روز سوم مهر دست به تجمع اعتراضي زدند و خواهان رسيدگي فوري به خواستهاي خود يعني شش ماه حقوق معوقه، بازگشت به کار و تمديد بيمه هاي درماني شدند. در تجمع روز سوم نيروهاي سرکوب با ٢٠ خودرو نظامي و اتوبوسي براي دستگيري کارگران در محل حضور يافتند تا کارگران را سرکوب و دستگير کنند. تعدادي از کارگران با اسپري فلفل از ناحيه چشم و تنفس آسيب ديدند و بستري شدند و تعدادي از فعالين کارگري دستگيرشدند که با مقاومت کارگران آزاد شدند. روز چهارم مهرماه نيز کارگران در حال گردآمدن در ترمينال بودند تا خود را به فرمانداري شوشتر برسانند اما با وعده هاي مسئولين مبني بر رسيدگي به خواستهايشان موقتا دست از تجمع اعتراضي برداشتند.
روشن بود که اين وعده ها براي سردواندن کارگران و فرسوده کردن آنها است و کارگران نيز اعتمادي به اين وعده ها نداشتند و با نارضاتي و بدليل سرکوب روز قبل از تجمع خودداري کردند و به انتظار رسيدگي به خواستهاي خود نشستند. اما با گذشت زمان بيشتر معلوم شد که کارفرما که اکنون در دوبي زندگي ميکند و کارخانه را رها کرده است و استانداري و فرمانداري قرار نيست به خواستهاي کارگران رسيدگي کنند. اما فضاي اعتراض در ميان کارگران کاغذسازي همچنان بالا است و کارگران ميگويند نميتوانيم خواستهاي خود را رها کنيم و اينقدر اعتراض ميکنيم تا مسئولين را مجبور به پرداخت دستمزدها و رسيدگي به ساير خواستهاي خود کنيم.
شش ماه حقوقي که از کارگران کاغذسازي بالا کشيده شده بايد فورا پرداخت شود. کارگران بايد به سر کار خود بازگردند و بيمه هاي درماني آنها تمديد شود. حزب از مطالبات بحق کارگران کاغذسازي شوشتر حمايت ميکند و ساير مراکز کارگري بويژه کارگران هفت تپه و کشت و صنعت را به حمايت فعال از مطالبات کارگران کاغذسازي فراميخواند ١٤ مهر ١٣٨٦ - ٦ اكتبر ٢٠٠٧

کارگران کارخانه شاهو در اعتراض به افزايش ساعات کار دست از کار کشيدند و فردا تجمع خواهندکرد

در مورخه 16/7/1386 مدير کارخانه شاهو طي بخشنامه اي به بهانه افزايش ساعت استراحت کارگران در موقع ناهار، به کارگران اين کارخانه اعلام کرد که به اين منظور، از اين پس بايد بمدت 9 ساعت در روز کار کنند. وي به کارگران اعلام کرده است من شما را دوست دارم و ميخواهم موقع ناهار استراحت بيشتري بکنيد، به همين دليل يک ساعت به ساعات کاري شما اضافه ميکنم تا اين امر متحقق گردد!؟!؟! اما کارگران متحد و آگاه اين کارخانه حاضر به پذيرش اين امر نشده و اعلام کردند مدير کارخانه با ترفند دلسوزي و دوست داشتن استراحت بيشتر براي کارگران در موقع ناهار و به اين بهانه با رساندن ساعات کار به 9 ساعت در روز، قصد دارد اين مدت ساعت کار را در کارخانه رسما جا بياندازد. لازم به ياد آوريست که کارگران شاهو مدت 25 سال است از ساعت 8 صبح شروع بکار کرده و در ساعت 4 بعد از ظهر کار را تعطيل ميکنند و مدت 40 دقيقه نيز در اين مدت صرف خوردن ناهار ميکنند. در بخشنامه جديد که قرار است از روز شنبه مورخه 21/7/86 توسط مديريت کارخانه به اجرا در بيايد، کارگران بايد 30/7 صبح شروع بکار کرده و در ساعت 30/4 بعد از ظهر کار را تعطيل کنند و بمدت يک ساعت نيز صرف خوردن ناهار بنمايند.
بدنبال ابلاغ اين بخشنامه به کارگران، نمايندگان آنان در دو روز گذشته طي مذاکراتي با مدير کارخانه موفق به تحميل پس گرفتن اين بخشنامه به وي نشدند و به همين دليل امروز آنان در اعتراض به بخشنامه فوق الذکر دست از کار کشيده و در مقابل دفتر اداري کارخانه دست به تجمع زدند. در پي اين تجمع نماينده اداره کار نيز به کارخانه آمد، اما مذاکرات ميان وي – مدير کارخانه و کارگران نتيجه اي نداد.
از طرف ديگر 25 نفر از کارگران اين کارخانه که موعد بازنشستگي آنان فرا رسيده است در بلاتکليفي بسر برده و خواهان بازنشست شدن هستند. تامين اجتماعي سنندج به بهانه بدهي کارخانه شاهو به اين اداره، عليرغم رسيدن موعد بازنشستگي اين کارگران و در خواست مکرر آنان براي بازنشست شدن، تاکنون از انجام وظايف خود سرباز زده و تن به بازنشستگي اين کارگران نداده است.
کارگران شاهو اعلام کرده اند در اعتراض به عدم بازنشست کردن کارگراني که موعد بازنشستگي آنان فرا رسيده است، فردا ساعت 9 صبح در مقابل اداره تامين اجتماعي دست به تجمع خواهند زد و سپس در ساعت 10 صبح در اعتراض به افزايش ساعت کار در مقابل اداره کار سنندج به تجمع خود ادامه خواهند داد.
اين کارگران بطور يکپارچه و متحدانه اي اعلام کرده اند که چنانچه مدير کارخانه و اداره کار به اعتراضات آنان توجهي ننموده و بخشنامه را پس نگيرند، آنان اين بخشنامه را برسميت نشناخته و طبق معمول 25 سال گذشته ساعت 8 صبح بر سرکارهايشان آمده و در موعد هميشگي کار را تعطيل خواهند کرد. همچنين امروز اين کارگران بطور قاطعانه اي به کارفرماي کارخانه شاهو اعلام کردندکه چنانچه مدير کارخانه را بر کنار نکند آنان بر سر کارهايشان حاضر نخواهند شد.
کارگران سراسر ايران
کارفرمايان طي سالهاي گذشته با استفاده از حمايت هاي دولت و همچنين عدم مقاومت يکپارچه ما، تا ديروز قرار دادهاي موقت را بر ما تحميل کردند و در ادامه، اين قرار دادهاي موقت را به قرارداد هاي موقت سفيد امضا تبديل نموده و در برخي جاها در راستاي تحميل مطلق شرايط دلخواه خود بر ما کارگران، موفق به دريافت سفته هاي ميليوني از ما شدند و امروز ميخواهندبا افزايش ساعات کار، آخرين رمق هاي ما را نيز تبديل به سود بنمايند.
اتحاديه سراسري کارگران اخراجي و بيکار، بخش نامه افزايش ساعات کار را در کارخانه شاهو، در تداوم سياست تحميل شرايط هر چه برده وارتري بر کارگران ارزيابي کرده و به آگاهي، اتحاد و ايستادگي کارگران شاهو در مقابل ترفند هاي کارفرما درود مي فرستد. کارگران شاهو سالهاست در صف مقدم مبارزه ما کارگران براي دست يابي به حقوق انساني مان قرار دارند و شايسته بيشترين حمايت ها هستند. اگر امروز ساعات کار در کارخانه شاهو افزايش پيدا کند، بي ترديد اين امر به يک رويه تبديل شده و فردا در محل کار ما نيز کارفرمايان دست به افزايش ساعات کار خواهند زد. بايد بطور متحدانه و قاطعانه اي از مبارزه کارگران شاهو براي جلوگيري از افزايش ساعات کار حمايت کرد و کارفرماي اين کارخانه را وادار به عقب نشيني نمود، پيروزي کارگران شاهو، پيروزي همه ما کارگران است.

زنده باد کارگران شاهو
زنده باد همبستگي کارگري
اتحاديه سراسري کارگران اخراجي و بيکار 18/7/1386
www.ettehade.com
k.ekhraji@gmail.com