پنجشنبه، ١٤ تير ١٣٨٦ - ٥ ژوئيه  ٢٠٠٧

    کارگر کمونيست  ٦٢

               اى ميل:  kargar_komonist@yahoo.com

     سايت:  www.wpiran.org/kk-index.htm

اخبار اعتراضات کارگري در ايران

 تجمع اعتراضي معلمان در مقابل مجلس اسلامي
صبح امروز ۳ تير ٨٦، تعدادي از معلمان حق التدريسي در اعتراض به تبعيض در استخدام معلمان و سليقه‌اي عمل كردن استخدام در آموزش و پرورش در مقابل مجلس شوراي اسلامي تجمع كردند. به گزارشهاي رسيده اين معلمان از استانهاي فارس، اصفهان و چهارمحال و بختياري به تهران آمده بودند تا در مقابل مجلس اسلامي تجمع كنند.
اخبار اعتراضات ماههاي اخير معلمان از اخبار مهم مربوط به اعتراضات توده‌اي در ايران بوده است. هنوز تعداد قابل توجهي از معلمان که در جريان اعتراضات اخير دستگير شده بودند و با قيد وثيقه آزاد شده بوند قرار است به دادگاه احضار شوند. چندي پيش نيز تعدادي از معلمان به دليل شركت در اعتراضات از حق تدريس براي چندين ماه محروم شدند كه اين هم شيوه ديگري از زير فشار گذاشتن اقشار معترض جامعه است. از سوي ديگر معلمان براي همبستگي با همکاران خود که منفصل از خدمت شده اند صندوق گذاشته اند تا بتوانند تا به سرانجام رسيدن مبارزات معلمان آنان را کمک نمايند، و با وجوديکه بخاطر ايجاد اين صندوقها از جانب حکومت تحت فشار قرار گرفته اند اما اعلام کرده اند که به کار خود ادامه ميدهند.
مبارزه و خواست معلمان براي رفع تبعيض و براي يک زندگي بهتر و انساني است. حزب كمونيست كارگري همه مردم را به حمايت از اعتراضات معلمان فراميخواند.

حزب کمونيست کارگري ايران
٣ تير ١٣٨٦ - ٢٤ ژوئن ٢٠٠٧

***

ابراهيم مددي و رضا نعمتي پس از يك شبانه روز دستگيري آزاد شدند
بنابه خبري كه به حزب كمونيست كارگري رسيده صبح روز ١٢ تير، ٢ تن از فعالين سنديكاي شركت واحد اتوبوسراني تهران و حومه، ابراهيم مددي و رضا نعمتي در حالي كه بنابه قرار قبلي به اداره كار استان براي پيگيري خواست بازگشت به كار و گرفتن مطالبات خود مراجعه كرده بودند، به محض ورود به ساختمان اين اداره، توسط كلانتري بهارستان دستگير شدند. آخرين خبر دريافتي از گوياي اينست كه اين دو تن روز چهارشنبه ١٣ تير آزاد شدند.

كارگران تعليقي شركت واحد اخراج شدند
به گزارش خبرگزاري دولتي ايلنا، اداره كار رأي به اخراج ٤ كارگر تعليقي ديگر شركت واحد داد. سعيد ترابيان، يكي از كارگران تعليقي شركت واحد به ايلنا در روز ١٠ تير ميگويد: هيأتهاي حل اختلاف اداره كار شهر تهران تاكنون علاوه بر تأييد احكام اخراجي كه در هيأتهاي تشخيص اين ادارات براي گروه ۵٤ نفري فعالان تعليقي شركت واحد صادر شده، براي ٤ كارگر ديگر حكم اخراج صادر كرد. او در ادامه گفته است: اين ٤ نفر قبلا از هيأت تشخيص، رأي بازگشت به كارگرفته بودند كه با اعتراض كارفرما و مديريت شركت واحد، هيأت حل اختلاف مسئول رسيدگي به پرونده آنها شده بود.

سوانح كار هر روزه از كارگران قرباني ميگيرد
طبق خبري كه مهرداد اميري، گزارشگر حزب كمونيست كارگري براي حزب فرستاده است، كارگر جواني به نام اميد منجزي چند روز پيش، در اثر انفجار ترانس فرسوده برق در شهرستان شوشتر، جانش را از دست ميدهد. امير منجزي كه تنها ٢٤ سال سن داشت، در حاليكه قصد داشت فيوز ترانس برق خيابان طالقاني را كه در حال سوختن و دود كردن بود قطع كند و با پله از پايه برق بالا ميرفت، با انفجار مهيب ترانس فرسوده روبرو شد. بطوريكه تمام محتويات روغن ترانس برق به اطراف پخش شده و شعله گرديد و باعث شد كه از ارتفاع ٤ متري در حاليكه كمربندش سوخته و خودش نيز مشتعل شده بود به كف خيابان و در ميان شعله‌هاي آتش پرتاب شد. وي توسط مردم به بيمارستان انتقال ميبابد اما با كمال تأسف جان خود را بر اثر سوختگي و نبود لوازم كافي در بيمارستان شهرستان، همانجا جانش را از دست ميدهد.

بنا به خبر منتشر شده ديگري در ٢ ژوئيه امسال، ٢ كارگر ساختماني به اسامي غلامرضا و مجتبي نيز به هنگام كار در يك ساختمان در شهر "بندرتركمن" در استان گلستان از بالاي ساختمان به پائين سقوط كرده و جان باختند. كارگري ديگري نيز در مشهد كه نام وي اعلام نگرديده در حين كار در يك ساختمان از طبقه پنجم ساختمان به پائين سقوط كرده و جانش را از دست ميدهد. معدنكاري نيز در شهرستان محلات استان مركزي كه وي هم نامش هنوز اعلام نگرديده بر اثر برخورد سنگ به سرش جانش را در همين روز ٢ ژوئيه از دست ميدهد.

ورامين: تجمع كارگران شهرداري
كارگران قراردادي شهرداري ورامين روز دوشنبه ١١ تيرماه در مقابل شهرداري ورامين تجمع كرده و خواستار پرداخت مطالبات خود شدند. اين كارگران كه در شركت پيمانكاري شبنم طلايي ياس مشغول كار هستند چندين ماه است كه حقوق و مزاياي خود را دريافت نكرده اند. كارگران آلتيماتوم داده اند كه در صورت پرداخت نشدن مطالباتشان دست به اعتصاب خواهند زد.

قزوين: تجمع چندين باره كارگران قوه پارس
كارگران قوه پارس قزوين روز ٩ تير براي بيست و پنجمين بار براي پيگيري به مطالبات خود از ساعت ٨ صبح تا ١٢ ظهر در مقابل استانداري اين شهر تجمع اعتراضي برگزار كردند. اين كارگران كه هفته گذشته نيز خبر برگزار كردن تجمع اعتراضي آنها در مقابل دفتر احمدي نژاد را نيز منتشر كرديم، همچنان پيگير مطالبات خود، از جمله دريافت حقوق به تعويق افتاده و امنيت شغلي هستند. كارگران قوه پارس با وجود اينكه بيست و پنجمين بار است كه براي رسيدگي به مطالباتشان تجمع و اعتراض ميكنند، اما تاكنون هيچ جواب قانع كننده اي دريافت نكرده اند.

تهران: تجمع اعتراضي كارگران شركتهاي وابسته به برق تهران
كارگران ٤ شركت وابسته به اداره برق تهران در اعتراض به نپرداختن دستمزدهايشان توسط مديريت اين چهار شركت، روز ١١ تير در مقابل اداره برق تهران در سعادت آباد تجمع كردند. اين ٤ شركت عبارتند از تدبير نيرو، ساخت نيرو، خدمات ترابري برق تهران و برق آرأ. مطالبات كارگران از جمله عبارتند از امنيت شغلي و پرداخت فوري حقوق معوقه. در پايان اين تجمع، مدير عامل شركت برق تهران وعده داد كه براي حل مشكلات كارگران با شركتهاي مزبور مسئله را مورد بررسي قرار دهد. تا رسيدن خبر، نماينده مدير عامل برق تهران در حال مذاكره با كارگران بود.

رشت: تومار اعتراضي كارگران ايران نيدل به رئيس جمهوري اسلامي
بنابه خبرهاي منتشر شده در روز ١٢ تير، كارگران شركت ايران نيدل رشت، طي توماري به احمدي‌نژاد خواستار رفع مشكلات خود شدند. در قستمي از اين تومار آمده است كه كارفرما طي دو مرحله اقدام به بازخريدي و اخراج كارگران كرده و با پايان مدت قرارداد، تعداد كارگران از ٢٦٠ نفر به ۵٠ نفر رسيده و جوي در كارخانه حاكم شده كه در پايان شهريور، بقيه كارگران نيز اخراج خواهند شد. كارگران همچنين گفته‌اند كه طي مراجعات مكرر به اداره كل كار و امور اجتماعي گيلان، نتيجه‌اي حاصل نشده و همه دستگاههاي دولتي از قبيل استانداري و اداره كار به دلائل مختلف حق را به كارفرما ميدهند و كارگران همچنان مورد ستم و استثمار كارگران قرار ميگيرند. كارگران در پايان تومارشان خواهان رسيدگي به وضعيت بيكاري در استان گيلان شده‌اند.

كارگران نقاش و تزئينات ساختمان خواهان ٦ ساعت كار شدند

کارگران نقاش و تزئينات ساختمان روز ۲۵ خرداد طي طوماري اعتراضي خواستهاي خود را باطلاع ارگانها و مقامات دولتي رساندند و خواهان اقدام عاجل در مورد خواستهايشان شدند. اين طومار که توسط هيئت بازگشائي سنديکاي کارگران نقاش و تزئينات ساختمان تهيه شده بود توسط بيش از ۵۰۰ کارگر امضا شده بود. در اين طومار به وضع نابسامان معيشتي، وضعيت کار سخت و طاقت فرسا در هواي سرد و گرم و در معرض خطرات جاني قرار گرفتن هر روزه بر اثر استشمام مواد شيمائي سرطانزا و کار روي داربستهاي بلند و سست و لرزان که هيچگونه استاندارد ايمني ندارند، و بيکاري در نيمي از سال بدليل فصلي بودن شغل و غيره اشاره شده بود و خواهان تامين امنيت شغلي و برخواردار بودن از حقوق و مزاياي تامين اجتماعي شده اند. طومار همچنين ضمن اشاره به اينکه بيش از ۸۰ درصد کارگران فاقد مسکن هستند خواهان ايجاد تعاونيهاي مسکن و ديگر امکانات براي حل مشکل مسکن کارگران است.
در بند ٤ اين طومار كارگران خواهان تقليل ساعات كار خود به حداكثر ٦ ساعت در روز و ٣٦ ساعت در هفته شده‌اند. بند ۵ اين طومار نيز حق داشتن تشكل مستقل را حق خود ميداند و اعلام كرده است كه بر اين حق پافشاري ميكند. كارگران در پايان گفته‌اند: ما امضا كنندگان اين بيانيه، از مسئولان امر خواستار اقدام عاجل و پيگيري سريع ميباشيم.

تبريز: اجتماع كارگران شركت ياقوت سبز به اخراج

كارگران شركت ياقوت سبز تبريز كه طي چند روز گذشته از كارشان اخراج شده‌اند، روز اول تير، بعد از بي‌نتيجه ماندن رسيدگي به خواسته‌هايشان در سازمان كار و امور اجتماعي استان آذربايجان شرقي و موكول شدن آن به هفته آينده دست به يك تجمع اعتراضي زدند. اين كارگران كه اخيرا قراردادي شده بودند، بعد از اتمام دوره قرارداد آنها، کارفرما از اشتغال مجدد آنها خودداري كرده بود. يكي ديگر از مطالبات كارگران، پرداخت دستمزدهاي ماه خرداد و پرداخت فوري حق بيمه به صندوق تأمين اجتماعي بود.

اروميه: ادامه اعتراض كارگران كوره پزخانه‌ها

روز ٨ خرداد امسال به اطلاع رسانديم كه اعتصاب بيش از ۵ هزار كارگران كوره‌پزخانه‌هاي آذربايجان غربي وارد بيستيمن روز خود شده است. كوره‌هاي آجرپزي آذربايجان غربي بيش از ٢٠ هزار كارگر دارد كه فضاي اعتراضي در همه اين كوره‌پزخانه ها احساس ميشود. افزايش دستمزد و رسيدگي به امكانات رفاهي و ايمني از جمله خواستهاي کارگران در اعتصاب بوده است. طبق آخرين خبري که امروز منتشر شده، اين كارگران همچنان در اعتراض‌ هستند و خواهان افزايش فوري دستمزدهايشان شده‌اند. كارگران اعلام كرده‌اند كه كارفرمايان كوره‌ها چندي قبل هر تن آجر را حدود ١۵ هزار تومان ميفروختند كه اين مقدار را اكنون به قيمت ٣۵ هزار تومان ميفروشند، و اين در حالي است كه كارگران همچنان دستمزد زير خط فقر را دريافت ميكنند.

قزوين: ادامه اعتراض كارگران قوه پارس

كارگران قوه پارس در ادامه اعتراضات خود كه چندين ماه است ادامه دارد، روز ٣ تير براي پيگيري مطالبات خود، كه شامل عدم دريافت ١١ ماه حقوق و بلاتكليفي و بيكاري است، به تهران رفته و خواهان ملاقات و مذاكره با احمدي نژاد شدند.

طبس: قرارداد كارگران زغال سنگ يک ماه ديگر تمديد شد!

اعتراض و مراجعات مکرر كارگران زغال سنگ طبس كه قرار بود تا آخر خرداد اخراج شوند، باعث شد با قرارداد يك ماهه به سر کار برگردند. بهانه اخراج اين كارگران توسط شركت پيمانکاري پاميكو طبس اتمام قرارداد کارگران مطرح شده بود.
حزب كمونيست كارگري از مبارزات كارگران قاطعانه حمايت ميکند و همه مردم آزاديخواه را به همبستگي با مبارزات آنها فراميخواند. راه موثر مبارزه بر عليه اخراج و كار موقت اعتراض دسته جمعي و اتحاد و همبستگي کارگري است.

کارگران کارخانه نيرو رخش کردستان دست به اعتصاب زدند
بر اساس خبري که به کميته کردستان حزب رسيده است روز شنبه ٩ تير ١٣٨٦ کارگران نيرو رخش کردستان در شهر سنندج در اعتراض به حقوقهاي معوقه دست از کار کشيدند.
کارگران اين کارخانه ۴ ماه حقوق نگرفته اند. امروز با شروع اعتصاب کارفرماي اين کارخانه، کارگران اعتصابي را تهديد به اخراج کرد. کارگران متحدانه در مقابل کارفرما ايستادند و اعلام کردند تا دريافت همه حقوقهاي معوقه اعتصاب را ادامه خواهند داد.
بعد از چند ساعت که اعتصاب ادامه داشت کارفرما به ميان کارگران آمد و اعلام کرد: اگر اعتصاب را تمام کنيد حقوق يک ماه را پرداخت خواهم کرد. کارگران در اعتراض به اين سخنان کارفرما، اعلام کردند تا دريافت همه حقوقهاي معوقه خود اعتصاب را ادامه خواهند داد. تا رسيدن اين خبر اعتصاب همچنان ادامه دارد.

خانه كارگر" جمهوري اسلامي لانه فاشيسم تمام عيار

خانه كارگر جمهوري اسلامي از ابتدا شكل گيريش بالا و پايين زياد داشته است اما يك خط را هميشه با استحكام دنبال كرده است و آن خصومت عميق با كارگران افغاني است. نمونه ها در اين زمينه فراوانند. خبر زير روز ١٢ تير در سايت كارگري اين نهاد يعني "ايلنا" منعكس شده است. براي هر كارگري همين سياست و همين خصومت كه در خبر زير موج ميزند براي انزجار از اين دستگاه ضد كارگري و از خبرگزاريش بايد كافي باشد. كارگران افغانستاني جزئي از طبقه كارگرند و قرباني همان نظام و همان حكومتي هستند كه همه كارگران ايران را به بي حقوقي و فقر و بي تاميني غير قابل تحمل محكوم كرده است. دشمني با كارگران افغان دشمني با كل كارگران است و دفاع تمام عيار از هم طبقه اي هاي افغاني ما يك شاخص رشد و پيشروي جنبش كارگري در ايران است. خبر را بخوانيد:
"قائم مقام خانه كارگر پاكدشت گفت‌‏: كارگران افغاني هنوز در واحدهاي توليدي و صنعتي, بخش هاي دامداري و كشاورزي پاكدشت به كار اشتغال دارند و اداره كار و نيروي انتظامي با تمامي كارگران افغان برخورد نكرده است.
عوض سلطاني، در گفت‌‏وگو با خبرنگار گروه كارگري ايلنا‌‏, ‌‏افزود‌‏: با وجود تلاش مسوولان اداره كار و نيروي انتظامي در برخورد با اشتغال اتباع بيگانه در داخل كشور، هنوز تمامي بخش هاي توليدي و صنعتي پاكدشت از كارگران افغان پاكسازي نشده و دست كم 100 هزار كارگر افغان هنوز مشغول به كار هستند.
وي گفت‌‏: در بسياري از واحدها كارگران افغان حضور فعال داشته و اين افراد بخش اعظمي از نيروي كار كارخانجات و واحدها را تشكيل مي دهند."

به حمايت از اعتراض بازنشستگان صنعت نفت برخيزيم!
بنابه گزارشي كه سايت "شبكه اطلاع ‌رساني نفت و انرژي" (شانا) روز ۵ تير منتشر كرده است، شركت نفت "كميته ويژه‌اي براي رسيدگي به مشكلات بازنشستگان صنعت نفت" تشكيل داده است. اين خبر حاكي است كه بازنشستگان صنعت نفت به كاهش حقوق بازنشستگي و نحوه پرداخت فوق‌العاده جذب و كارگاهي اعتراض داشته‌اند و وزير نفت را مجبور به عكس العمل كرده‌اند. سايت "نفت نيوز" نيز روز ٤ تير خبري منتشر کرد مبني بر اينكه بازنشستگان شركت نفت در شهرهاي اهواز و اصفهان از طريق تهيه تومار، تماسهاي تلفني و مراجعه حضوري اعتراض خود را به گوش مقامات دولتي رسانده‌اند.
واضح است که اين گزارشات آنچه كه واقعا اتفاق افتاده است را منعكس نميكنند با اينهمه نارضاتي و اعتراض هرروز وسيعتر ميشود و عليرغم تلاش سيستماتيک ارگانها و رسانه هاي حکومت براي درز نکردن اخبار مبارزه کارگران نفت به بيرون، حتي رسانه هاي دولتي هم مجبور به بيان گوشه اي از اعتراض کارگران نفت شده اند.
سايت شانا بازنشستگان شركت نفت را ٦٠ هزار نفر اعلام كرده است. اين تعداد کارگر در واقع نان آور چند صد هزار نفر ديگر نيز هستند. از قبل شرايط غيرانساني‌اي كه بر سر كارگران شركت نفت تحميل کرده اند، مفتخوران انگل و مقامات جورواجور حکومت زندگي شاهانه براي خود ساخته اند، در حاليكه از دستمزدهاي كاهش داده شده كارگران هر چه بيشتر ميكاهند.
جمهوري اسلامي با كار و زحمت كارگران بويژه کارگران مراکز مهمي مثل نفت روي پاي خود ايستاده است. اگر كارگران نفت فقط يك روز لوله‌هاي نفت را بر اين رژيم ببندند، سرنوشتي بدتر از سرنوشت رژيم پهلوي در انتظار حكومتشان خواهد بود. حزب كمونيست كارگري همه كارگران و مردم آزاده، بخصوص كارگران شاغل صنعت نفت را به حمايت قاطع از مطالبات بازنشستگان شركت نفت فرا ميخواند.
آزادي، برابري، حكومت كارگري
مرگ بر جمهوري اسلامي
زنده باد جمهوري سوسياليستي
حزب کمونيست کارگري ايران
٢٧ ژوئن ٢٠٠٧، ٦ تير ١٣٨٦