پنجشنبه، ٢٧ ارديبهشت 1386 - ١٧ مه  2007

    کارگر کمونيست  ٥٩

               اى ميل:  kargar_komonist@yahoo.com

     سايت:  www.wpiran.org/kk-index.htm

اخبار مبارزات و اعتراضات كارگران


اعتراض كارگران اخراجي آرد سفيد ورامين به اخراج‌ها و تعطيلي كارخانه
بيش از ٦٠ تن از كارگران اخراجي شركت آرد سفيد ورامين در اعتراض به اخراج كارگران و تعطيلي كارخانه، روز ٢١ ارديبهشت در مقابل خانه كارگر پاكدشت تجمع كردند. كارگران در اين اعتراض خواستار بازگشائي كارخانه و بازگشت به كار خود شدند. لازم به يادآوري است كه كارگران طي دو هفته گذشته بارها به مراكز دولتي و از جمله فرمانداري مراجعه و تجمع اعتراض آميز برپا كرده‌اند. كارگران مصمم هستند كه مطالبات خود را تا دريافت جوابي قانع كننده پيگيري كنند. اين كارگران اخراجي سابقه كاري ١٤ ساله دارند.

تجمع اعتراضي كارگران قوه پارس قزوين در مقابل استانداري قزوين
جمعي از كارگران قوه پارس قزوين در اعتراض به بلاتكليفي خود و عدم دريافت ١١ ماه حقوق و مزاياي خود، روز ٢٣ ارديبهشت در مقابل استانداري قزوين تجمع كردند. كارگران اعلام كرده‌اند كه بيش از ١٠ ماه از زمان تعطيلي شركت قوه پارس، بلاتكليفي كارگران و پرداخت نشدن حقوقشان ميگذرد؛ اما هيچ مسئولي به مشكلاتشان رسيدگي نكرده است.

اعتراض كارگران كنف كار رشت به عدم دريافت دستمزدهايشان
بنابه گزارشها، كارگران شركت كنف كار رشت در اعتراض به ١٠ ماه حقوق پرداخت نشده و به بلاتكليفي شغلي خود، روز ١٤ ارديبهشت در استانداري گيلان تجمع اعتراضي كردند. كارگران اعلام كرده‌اند كه مديريت اين شركت با آوردن بهانه و دلائل نامربوط از پرداخت دستمزد كارگران و راه اندازي اين شركت سر باز ميزند.

تجمع صيادان بوشهر در مقابل استانداري
٢٠٠ صياد استان بوشهر در اعتراض به استفاده از تور "گوشگيركف‌ روب" توسط رئيس شيلات استان بوشهر، كه استفاده از آن را آسيب رساندن به بستر دريا اعلام كرده بودند، روز ١٩ ارديبهشت جلوي استانداري بوشهر تجمع كردند. يكي از كارگران گفته است كه "اين عمل اداره كل شيلات استان بوشهر در حالي است كه از سوي هزاران دانشمند در سراسر جهان به سازمان ملل اعلام شده كه دولتها از هرگونه شيوه صيدي كه به بستر دريا آسيب ميرساند به خصوص تور ترال و گوشگير كف ‌روب جلوگيري كنند تا بستر دريا همچنان به عنوان زيستگاه آبزيان، دست نخورده باقي بماند."

اعتراض كارگران نانوائي‌هاي سقز به دستمزدهاي ناچيز
ايلنا روز ١٤ ارديبهشت از قول محمد احمدپور، كه او را رئيس انجمن صنفي كارگران خباز سقزي مي‌خواند، گفت كه كارگران اين بخش در اعتراض به دستمزدهاي ناچيز و بي‌توجهي‌هاي دولت در مراسم دولتي ١١ ارديبهشت شركت نكرده و آن را تحريم كردند. وي همچنين گفته بود كه كارگران خباز سقز هنوز بر مبناي مصوبه دستمزدهاي سال ١٣٨٤ حقوق ميگيرند؛ در حاليكه حداقل دستمزدهاي سال ٨٦ نسبت به سال ٨٤، ٦٠ هزار تومان افزايش يافته است. لازم به يادآوري است كه محمد احمدپور از اعضاي خانه كارگر است و كارگران خبازيهاي سقز در اعتراض به دستگيري محمود صالحي، رئيس سنديكاي خبازان سقز و ديگر مطالبات كارگري، مراسم دولتي را تحريم كرده بودند.

گزارشي از شرکت تابليه (سهامي خاص)
اين شرکت تحت پوشش بنياد مستضعفان وجانبازان قرار دارد و در زمينه سدسازي و صنايع توليد برق کار ميکند. در اين شرکت پروژه هاي بزرگ انجام ميگيرد که يک نمونه آن سد گدار لندر در مسجدسليمان است ،که به بهره برداري رسيده است. همچنين احداث تونل سوم کوهرنگ در چهارمحال وبختياري است که هم اکنون در حال اجرا است. که سالانه 300 ميليون مترمکعب آب از ارتفاعات کوهرنگ که سرشاخه هاي کارون است را به رودخانه زاينده رود و به دشتهاي مرکزي انتقال ميدهد.
در اين پروژه تا آبان سال گذشته که تونل را آب گرفت ،٤٧٥ کارگر اشتغال به کار داشتند .که تا کنون 400 نفر ازآنان اخراج شده ا ند و 75 نفر باقي مانده اند. کارگران اکنون به صورت دو گروه 35 تايي در دو شيفت کاري 12 ساعته کار مي کنند. اين شرکت از دي ماه ٨٥ تا امروز به کارگران خود حقوق پرداخت نکرده است. در همين رابطه کارگران در فروردين امسال به مدت سه روز دست به روز اعتصاب زدند. در روز سوم اعتصاب بود که کارگران مورد تهديد قرار گرفتند که اگر اعتصاب ادامه پيداکند، سرويس رفت وآمد و غذاي آنها حذف خواهد شد و بيمه نيز نخواهيد داشت. کارگران همچنين تهديد به اخراج شدند و به آنان گفته شد که شرکت هر وقت پول داشت طلبشان را خواهد داد. بدين ترتيب کارگران ناگزير شدند سر کار خود حاضر شوند. طبق قانون اداره کار، بايد به دليل سختي کار، به ازاي هر سال کار يکسال ونيم براي کارگران بيمه پرداخت شود. اما شرکت تابليه از انجام اين وظيفه شانه خالي کرده است. پيگيري کارگران نيز به جايي نرسيده است، واداره کار نيز ازکارگران حمايت نمي کند . بن کارگران نيز از سال 84 تا کنون پرداخت نشده است.
کارگراني که از ابتداي پروژه تا حالا مشغول بکار هستند ،به دليل 12 ساعت کار در تونل، بدون داشتن تهويه هوا، به امراض گوناگوني مبتلا شده اند. از جمله ضعف بينايي، بيماريهاي دستگاه گوارشي، تنگي نفس به دليل وجود گرد و غبار شديد در تونل و امثال اينها.

پروژه ديگر شرکت تابليه، ايجاد سد "سياه بيشه" در نزديکي جاده تهران چالوس ميباشد. در اين پروژه نيز کارگران از دي ماه 85 تاکنون حقوق دريافت نکرده اند. کارگران هر چند وقت يکبار اعتصاب مي کنند اما فايده اي نداشته است.و نتوانستند شرکت را ملزم به انجام تعهدات خود از جمله پرداخت ماهانه حقوق کنند.


***

گزارش از کاوه کوشا گزارشگر حزب از فولاد مبارکه اصفهان
کشته شدن دو کارگر در حادثه اي در فولاد مبارکه اصفهان
روز سه شنبه 18/2/86 ساعت سه بعد از ظهر در قسمت نورد گرم کارخانه حادثه ي دلخراشي رخ داد و دو کارگر تاسيساتي به نامهاي اسماعيل قنبري و مجيد زارع از شرکت پيمانکاري بهسازان زير چرخهاي يک دستگاه له شدند. جسدهاي بي جان آنها 2 ساعت بعد از مرگ به اورژانس انتقال داده شد و از ناحيه ي قفسه ي صدري کاملا له شده بودند ولي هيچ جراحتي در سر و اندام ديگرشان مشاهده نشده.
علت وقوع حادثه را سهل انگاري کارگران و شيفت فورمن ( سرکارگر ) ذکر کرده اند. به اين صورت که هنگام تعويض شيفت کاري، کارگران براي تعميرات، داخل خط توليد ميروند و شيفت فورمن بعدي که از حضور آنها در خط توليد بي اطلاع بوده دستگاهها را روشن ميکند و به کار افتادن دستگاهها موجب کشته شدن کارگران ميگردد. البته هنوز هيچ منبع و مديريتي، مسئوليت حادثه را نپذيرفته و به قول يکي از کارگران؛ دنبال يک آدم در به در ميگردند تا همه چيز را گردنش بيندازند.
اين است سرنوشت کارگران در سيستم سرمايه داري اسلامي، که به جز فروش هر روزه ي نيروي کار خود در قبال مزدي اندک، جانشان را نيز به وحشتناکترين صورت از دست ميدهند.