پنجشنبه، ١٣  ارديبهشت ١٣٨٦ -  ٣  مه  ۲۰۰٧

    کارگر کمونيست  ٥٨

               اى ميل:  kargar_komonist@yahoo.com

     سايت:  www.wpiran.org/kk-index.htm

نپرداختن دستمزد ها يک جنايت است

نپرداختن دستمزد كارگران چندين سال است به صورت يك نرم و عرف معمول توسط مفتخوران سرمايه دار در آمده است. اينكه دستمزد كارگران چندين برابر زير خط فقر است، اينكه تامينات اجتماعي مثل بيمه بيكاري و حق مسكن و بيماري و بازنشستگي و امثال اينها را عملا از كارگران دريغ كرده اند، اينكه گراني هرروز دارد رمق كارگران را ميكشد، و هزار نوع چپاول ديگر كافي نيست. در سايه چماق حكومت اسلامي شان، دستمزد توافق شده و رسمي و بخور و نمير كارگر را هم حريصانه بالا ميكشند. اين يك قلدري كثيف و ضد انساني و جنايتكارانه است. اين به مفهوم دقيق كلمه مكيدن خون كارگران و خانواده هاي كارگريست. ابعاد عظيم لطمات و صدماتي كه اين جنايت به كارگران وارد ميكند براستي قابل حساب نيست. چه بسيار كودكان كه با همين چپاول "ساده" از شادي و مدرسه و بازي و زندگي كودكانه محروم ميشوند و بايد با دستهاي كوچكشان اگر كاري گير بياورند بصورتي برده وار كار كنند و لقمه اي نان به سفره خالي خانواده برسانند. چه بسيار زنان و دختراني كه كارشان به تن فروشي ميكشد. چه تعداد كودك و زن و مرد كه از كمبود غذايي و دارويي و سرما و محروميت و فشارهاي روحي و عصبي، زندگي شان را از دست ميدهند. و چه بسيار فاجعه كه اين جنايت بدنبال خود دارد! در برابر اين جنايت كه تنها يكي از اشكال جنايات سرمايه داران عليه كارگران است چه ميتوان گفت؟ براستي تنها ميتوان از ته دل فرياد كشيد ننگ و نفرت بر سرمايه و سرمايه داران! پاسخ كارگران تا كنون مبارزه و اعتراض و بيرون كشيدن طلبهايشان از حلقوم سرمايه داران به قدرت مبارزه متحدانه بوده است. واقعا هم راه ديگري جز اين نيست. اين مبارزه تا متلاشي كردن كل اين نظام و حكومت حافظ آن بايد ادامه يابد. براي دفاع از زندگي، براي دفاع از حرمت و انسانيتمان بايد با همان شعارهاي اول مه امسال و بويژه با شعار "ازادي برابري حكومت كارگري" در صوف ميليوني مان پا به ميدان بگذاريم و اين مفتخوران و جانيان را يك بار براي هميشه از حاكميت و تصميم گيري و رقم زدن سرنوشت جامعه پايين بكشيم. اينجا به نمونه هايي از موارد بسيار بسيار عدم پرداخت دستمزدها و طلبهاي كارگران كه در عين حال همراه با اخراج و تحميل قراردادهاي موقت به كارگران نيز هست و در خبرگزاري حكومتي ايلنا منعكس شده و اعترافي بر محكوميت اين نظام و حكومت اسلامي سرمايه داران است توجه كنيد:

اخبار اعتراضات کارگري

اعتراض كارگران پيمانكاري‌هاي پالايشگاه آبادان به عدم دريافت دستمزدهايشان
كارگران قراردادي پالايشگاه نفت آبادان، در اعتراض به عدم دريافت حقوقشان، در اداره كار آبادان تجمع كردند. به گزارش ايلنا، اين كارگران كه بيشتر آنها در قسمت‌هاي بسيار سخت پالايشگاه مشغول به كار هستند، در صورت كوچكترين اعتراض به شرايط كار بدون دريافت مطالبات و حق سنوات، بلافاصله از سوي كارفرمايان شركت‌هاي پيمانكاري اخراج ميشوند. اين كارگران در اعتراض به عدم دريافت دستمزد و حقوقشان از جانب شركت‌هاي پيمانكار تأمين نيروي انساني كه در پالايشگاه نفت آبادان فعاليت دارند، روز ١ ارديبهشت ١٣٨۵ در برابر اداره كار اين شهرستان تجمع كردند و خواهان پرداخت فوري دستمزدهايشان گرديدند. لازم به يادآوري است كه كارگران قراردادي پالايشگاه نفت آبادان تاكنون چندين بار در اعتراض به عدم دريافت حقوق و دستمزدهايشان در اداره كار آبادان تجمع كرده‌اند، اما مسئولين مربوطه هيچگونه اقدامي براي رفع مشكلاتشان انجام نداده‌اند.

اعتراض كارگران شهرداري آبادان به عدم پرداخت دستمزدها
كارگران شهرداري آبادان روز ٣١ فروردين در اعتراض به عدم دريافت ٣ ماه اضافه كاري، حقوق اسفند ماه سال گذشته و ٢ سال بن كارگري، جلوي در فرمانداري آبادان دست به تجمع اعتراضي زدند. اين كارگران كه اضافه كاري ماههاي دي، بهمن و اسفند سال گذشته و نيز حقوق اسفند و بن سالهاي ١٣٨٤ و ٨۵ را از شهرداري شهر آبادان طلبكارند، خواهان رسيدگي فوري به مشكلاتشان شده‌اند.

تجمع اعتراض آميز كارگران اخراجي زمزم كرمان
به گزارش روز اول ارديبهشت ماه خبرگزار كار ايران، ٣٠ تن از كارگران اخراجي شركت زمزم كرمان كه از ٧ تا ١٢ سال سابقه كار داشتند، و بر اثر كارهاي سخت در اين مدت دچار بيماريهايي از قبيل ديسك كمر، آرتروز، تنگي نفس و روماتيسم شده‌اند، به اتفاق خانوده‌هايشان در جلوي درب ورودي كارخانه تجمع اعتراض آميز كردند. اين كارگران گفته‌اند كه: صبح امروز زماني كه به محل كار خود حاضر شديم، بدون دليل و اطلاع قبلي از ورود ما جلوگيري شد. و به آنها گفته شده بود كه بايد با شركت تسويه حساب كنند و سپس با بستن قرارداد با كارفرماي بخش خصوصي در شركت مشغول به كار شوند. اين كارگران هم اكنون واجد شرايط براي دريافت حقوق ثابت، حق مسكن و حق اولاد ماهانه ٢٧٠ هزار تومان هستند كه در صورت عقد قرارداد با كارفرماي بخش خصوصي، فقط حداقل دستمزد تعيين شده ١٨٣ هزار تومان دريافت خواهند كرد و گفته‌اند كه امنيت شغلي خودشان را نيز از دست خواهند داد.
همسر يكي از كارگران در اين تجمع گفته است: دو سال قبل هم كارفرماي اين شركت تعداد ٤٢ تن از كارگران را اخراج و به آنان قول داد كه بعد از گذشت يك ماه دوباره آنان را مشغول به كار كند؛ كه كارگران به استناد به گفته وي، دنبال بيمه بيكاري نيز نرفتند، كه در نهايت نه به سر كار برگردانده شدند و نه بيمه بيكاري به آنها تعلق گرفت.

اعتراض كارگران قوه پارس قزوين به عدم پرداخت دستمزدهايشان
كارگران قوه پارس قزوين، در اعترض به عدم پرداخت دستمزدهايشان، روز ٢ ارديبهشت در يك تجمع اعتراض آميز خواهان پرداخت فوري مطالباتشان شدند. اين كارگران كه تعدادشان به ٧٠ نفر ميرسيد، در محل خانه كارگر قزوين تجمع كرده و خواستار روشن شدن وضعيت شغلي و رفع مشكلات حقوقي خود شدند. اين كارگران نزديك به ١٠ ماه است كه حقوقي دريافت نكرده‌اند.

تجمع اعتراضي كارگران نانوائي ها دزفول به پائين بودن دستمزدها
بيش از ١٠٠ تن از كارگران نانوائي‌هاي دزفول روز ٩ ارديبهشت در اعتراض به پائين بودن دستمزدها در مقابل اداره كار و امور اجتماعي دزفول تجمع كردند. كارگران اعلام كرده‌اند كه به رغم افزايش قيمت نان از اول ارديبهشت در دزفول، دستمزدها هيچگونه افزايشي نداشته‌اند. اين كارگران همچنين گفته‌اند كه دستمزد يك شاطر و خميرگير در واحدهاي نانوائي دزفول روزانه بين ۵۵ تا ٦۵ هزار ريال است كه جوابگوي هزينه زندگي يك خانواده نيست. كارگران در ادامه افزوده‌اند: افزايش قيمت نان به بهانه افزايش دستمزدها صورت گرفته و قيمت آرد افزايشي نداشته. سود حاصل از اين افزايش قيمت تنها به جيب كارفرما رفته است. كارگران اولتيماتوم داده‌اند كه اگر دستمزد روزانه‌شان تا ١١٠ هزار ريال افزايش نيابد، در روزهاي آينده باز هم دست به تجمع خواهند زد.
بنا به گزارش ايلنا عبدالعلي زركي، دبير تعزيرات آرد و نان و مسئول امور اجرايي آرد دزفول گفته است كه براي پيگيري خواسته كارگران واحدهاي نانوايي جلسه اي از ساعت ١ بعدازظهر همان روز با حضور نمايندگان كارگران اعتراضي، اتحاديه نانوايان و اداره كار و امور اجتماعي دزفول در محل اداره كار تشكيل شده و تا حصول نتيجه نهايي ادامه خواهد داشت. مسئولان اداره كار هم به كارگران اعلام كردند كه در جلسه‌اي در روز ١١ ارديبهشت مشكلات آنها را بررسي خواهند كرد.

ادامه اعتراض كارگران كاغذسازي كارون شوشتر
به دنبال تجمع و اعتراض اسفند ماه سال گذشته كارگران كاغذسازي كارون شوشتر، كه خبر آن را در ١٢ اسفند منتشر كرديم، حدود ٢٠٠ تن از اين كارگران بار ديگر براي پيگيري مطالباتشان به تهران رفته و در مقابل دفتر احمدي نژاد اجتماع و اعتراض كردند. اين اعتراض كه ابتدا خبر آن روز ۵ ارديبهشت منتشر شد، با مسافرت ١٣٠ كارگر به تهران شروع شد، با پيوستن كارگران ديگر اين شركت تا ٨ ارديبهشت همچنان ادامه داشته است. كارگران قول داده‌اند كه اگر به مطالباتشان رسيدگي نشود، تا پايان هفته جاري به تجمع خود ادامه خواهند داد. اين كارگران با اعتراض خود و با تجمع در مقابل دفتر رياست جمهوري اسلامي در اسفند ماه گذشته، موفق به دريافت دستمزدهاي پرداخت نشده خود شدند. اما ديگر مطالبات كارگران از جمله عدم اجراي مصوبه هيات دولت مبني بر تكميل و راه‌اندازي اين بنگاه، كه از ١۵ سال گذشته فقط ٢٤ درصد آن تكميل شده، هنوز برآورده نشده است. كارگران معترض گفته‌اند كه تكميل اين پروژه بيش از ٢٢٠٠ كارگر را مستقيما و بيش از ۵٠٠٠ نفر را غيرمستقيم به اشتغال در خواهد آورد. به گفته كارگران مسئولان اين شركت تا كنون بيش از يك و نيم ميليارد تومان از دولت دريافت كرده‌اند تا به مطالبات كارگران رسيدگي شود، اما قصد چنين كاري را ندارد.
اين كارگران كه خواهان بازگشت بر سر كار شده اند، گفته‌اند كه مدير عامل اين واحد در واخر اسفند سال گذشته طي نامه‌اي به كارگران خبر داد كه اين واحد تعطيل ميگردد و باعث بيكاري بيش از ٢٠٠ كارگر شد. اين كار البته به قول كارگران "با پشتگرمي مديرعامل از جاي سئوال برنگيزي" صورت ميگيرد.
يكي از كارگران گفته است كه براي مطرح كردن مشكلات خود، روز ٨ اسفند قصد ديدار با يكي از مسئولان دفتر رياست جمهوري اسلامي را داشته اند كه مورد ضرب و شتم نيروهاي انتظامي قرار گرفته اند. "راه حل" پيشنهادي دفتر احمدي نژاد به اين كارگران كه گفته اند حداقل ١٠ سال سابقه كار دارند، تقاضاي بيمه بيكاري بوده است.

اعتراض كارگران پارس لحيم به پرداخت نشدن حقوقشان
جمعي از كارگران شركت پارس لحيم قزوين در اعتراض به عدم دريافت دستمزد و حقوق ٣ ماهه شان روز ٤ ارديبهشت در خانه كارگر استان قزوين دست به تجمع اعتراضي زدند و همچنين خبر دادند كه شكايتي را نيز به اداره كار داده‌اند. بنابر گزارشهاي منتشر شده، اين كارگران حقوق بهمن، اسفند سال گذشته و فروردين امسال را و همچنين عيدي سال گذشته را هنوز دريافت نكرده اند. بدنبال اعتراض سال گذشته اين كارگران فرمانداري شهر به كارفرما دستور داد كه به مطالبات كارگران تا پايان اسفند و عيدي آنان را نيز در فروردين ٨٦ بپردازد اما هنوز خبري از آن نشده است.

موفقيت كارگران كشت و صنعت كارون شوشتر
بنا بر گزارش ٦ ارديبهشت مهران رضائي، گزارشگر حزب كمونيست كارگري از كشت و صنعت كارون، بدنبال مبارزات پيگيرانه كارگران کشت و صنعت کارون در شوشتر كه از نيمه دوم اسفند ماه بصورت تجمع اعتراضي و اعتصابات پي در پي ادامه داشت، بالاخره روز سه شنبه ٤ ارديبهشت ماه ٨٦ پرداخت عيدي به كارگران آغاز شد. بيشترين رقم عيدي پرداخت شده مبلغ ٤٣٨۵٠٠ تومان بود. مهران رضائي مي افزايد: اما كارگران دستمزد اسفند ماه را نيز طلب دارند و اكنون دستمزد فروردين ماه هم به آن اضافه شده است. مديريت شركت به كارگران قول داد كه روز يكشنبه هفته آينده دستمزد اسفند ماه را نيز بپردازد. بدين ترتيب كارگران كشت و صنعت كارون با اعتراضات و تجمعات مستمر خود موفق شدند بخشي از حقوق خود را از حلقوم دولت و كارفرما بيرون بكشند. كارگران اجازه ندادند بيش از اين دسترنجشان توسط دولت و كارفرما به گروگان گرفته شود.

اعتراض كارگران كارخانه آونگان اراك به عدم پرداخت دستمزدهايشان
بنا به گزارشات منتشره، كارگران كارخانه آونگان اراك نسبت به عدم پرداخت مطالبات فروردين ماه خود روز ١١ ارديبهشت دست به تجمع اعتراضي زدند و تا ارسال خبر در روز ١٢ ارديبهشت همچنان به اعتراض خود ادامه دادند. اين كارگران سال گذشته نيز در اعتراض به دستمزدهاي معوقه و عيدي و پاداش خود در مقابل استانداري اراك تجمع كردند و موفق به دريافت مطالبات خود شدند.