پنجشنبه،  ۲۹  ارديبهشت ۱۳۸۴ -  ۱۹ مه ۲۰۰۵

    کارگر کمونيست  ۹

               اي ميل:  kargar_komonist@yahoo.com

     سايت:  www.wpiran.org/kk-index.htm

نکاتي در مورد پيشبرد کمپين ايجاد تشکلهاي آزاد کارگري

مهران بابائي

خدمت رفيق فاتح با سلام و خسته نباشيد،

با تشکر و تقدير از زحمات شما و با تاييد کامل نظرات شما در مورد کمپين پيگيري ايجاد تشکلات آزاد کارگري ميخواستم چند نکته اي را مطرح کنم. اميدوارم اين نامه را در نشريه کارگر کمونيست درج کنيد.

رهنمودهاي شما کاملا واقعي و انجام شدني است، بخشي از خواسته ها را همچنين ميتوان با اتکا به قانون که حتي در قانون کار هم تعاريف آن آمده است، پيگيري کرد. براي مثال اگر موردي مثل اخراج کارگر از طرف کارفرما پيش آمد ميتوان (اين موضوع صرفنظر از مبارزه ما عليه اخراج) دريافت بيمه بيکاري را با شکايت به وزارت کار دريافت نمود. يا مثلا کارگر در صورت اخراج بجاي حق سنوات يک ماه در ازاي يک سال را ميتوان با طرح شکايت به وزارت کار تا سه ماه در سال افزايش داد. يا مثلا از سال گذشته سازمان تامين اجتماعي اعلام کرده است که بيمه شدگان در صورت وقوع سانحه تنها ميتوانند به مراکز درماني که متعلق به سازمان تامين اجتماعي است براي مداوا مراجعه کنند و اگر به مراکز ديگر بروند هيچگونه مابه التفاوت خسارت به بيمه شده تعلق نيمگيرد. که اين موضوع قابل پيگيري و ميتوان آن را با تلاش قانوني دريافت و به کارگران برگرداند. يا موارد مختلفي که بيمه شده در اختلاف با تامين اجتماعي وزارت کار ميتواند با توسل به قانون و مبارزه قانوني حق خود را بگيرد که تک تک آنرا اگر بخواهيد تفکيک نمود و برايتان مينويستم.

همچنين براي پيگيري اين موارد از طرف کميته پيگيري مطالبات کارگري ميتوان محلي را تعيين تا به مرکزي براي مراجعه کارگران تبديل شود. ايجاد اين چنين محلي مزاياي زيادي دارد. از جمله، محلي خواهد بود براي مراوده وسيع کارگران با همديگر جهت ابراز مشکلات و خواسته هاي خود، آشنايي وسيع با همديگر، تبادل نطر و انتقال زنده اخبار و تجربيات، آشنايي با قوانين کار و حق و حقوق خويش، تنظيم و فورموله کردن مطالبات، ايجاد ارتباط با محافل مختلف کارگري در ساير نقاط کشور، اعلام پشتيباني از مبارزات ساير اقشار جامعه، نظير معلمان، دانشجويان، پرستاران و حتي جمع آوري کمک هاي مالي براي بسياري از کارگراني که در شرايط سختي بخاطر بيکاري بسر ميبرند.

مخلص شما

مهران بابايي

از تهران