يك هفته تجمع اعتراضي كارگران كشت و صنعت كارون مقابل دفتر احمدي نژاد

۹ بهمن ۹۱
كارگران ني بر هفت تپه نيز به تجمع كارگران كشت و صنعت پيوسته اند

بیش از هفت روز از تجمعات متوالی کارگران نی بر کشت و صنعت کارون شوشتر در مقابل دفتر احمدي نژاد می‌گذرد. کارگران نی بر هفت تپه نیز برای سومین روز متوالی به جمع همکاران خود در مقابل ساختمان دولت پیوسته‌اند. تعداد کارگران شاغل در دو شرکت نی بر کشت و صنعت کارون شوشتر و هفت تپه شوش به ۲۷۰۰ تن می‌رسد كه از شش سال پیش پیگیر مطالبات خود هستند.

۸ بهمن ۹۱
امروز در مقابل ساختمان نهاد ریاست جمهوری؛ادامه تجمع مشترك كارگران كارون و هفت تپه

اعتراض کارگران نی بر کشت و صنعت کارون شوشتر در مقابل دفتر احمدي نژآد وارد ششمین روز خود شد. این در حالی است که در اين روز کارگران نی بر هفت تپه نیز برای دومین روز متوالی به جمع همكاران خود در مقابل این نهاد دولتی پیوسته‌اند.

یکی از کارگران نی بر مجتمع كشت و صنعت كارون شوشتر حاضر در این تجمع، به ایلنا گفت: امروز ششمین روزی است که ما از كار و زندگی خود در خوزستان دست کشیده‌ایم و برای مطالبه خواسته‌هایمان به تهران پناه آورده‌ایم تا شاید به مشکلاتمان رسیدگی شود. او افزود: با وجود آنكه همکارانمان ازصبح روز گذشته از یک واحد تولیدی دیگر (مجتمع هفت تپه) به ما پیوسته‌اند و تعدادمان بسیار قابل توجه است متاسفانه هنوز پاسخ قانع کننده‌ای دریافت نکرده‌ایم.

این کارگر با اظهار به اینکه در طول این شش روز هیچ مسئولی نه تنها حاضر نشد از مشكلات ما بپرسد، بلكه حتی كسی نپرسید که در این مدت چه می‌خورید و شب‌ها به کجا می‌روید، افزود: سال گذشته در مزارع نی شکر که کار می‌کردیم وقتی به علت سرما تعداد زیادی کلاغ به صورت دسته جمعی مردند ده‌ها خبرنگار و عکاس برای دریافت خبر و به تصویر کشیدن مرگ كلاغ‌ها به مزارع نی شکر آمدند. اما در این شش روزی كه در تهران هستیم با وجود آنكه از طریق ایلنا به همه مسئولان و مطبوعات اطلاع دادیم، كسی به سراغ‌مان نیامد.

این کارگر در خاتمه گفت: ما كه با تحمل سختی شش روز را در تهران گذرانده‌ایم تا زمانی كه جواب قانع كننده‌ای برای همسر و فرزندان‌مان به شهرمان نبریم به تجمع خود ادامه می‌دهیم.

۷ بهمن ۹۱

در پنجمين روز تجمع كارگران كشت و صنعت شوشتر ، كارگران هفت تپه به جمع كارگران كارون شوشتر پيوستند.
کارگران این دو مجتمع بزرگ کشت و صنعت واقع در استان خوزستان، علاوه بر درخواست تحت شمول قانون مشاغل سخت و زیان‌آور قرار گرفتن و اجرای بازنشستگی پیش از موعد، خواستار تغییر ساز و کار رفع فاصله بیمه‌ای خود هستند.

تجمع اعتراضی کارگران فصلی نی بر کارون شوش‌تر مقابل دفتر احمدي نژآد در حالی وارد پنجمین روز خود شد که حدود ۳۰۰ نفر از کارگران نی‌شکر هفت تپه نیز در اعتراض به مشکلات مشابهی از شوش دانیال با سفر به تهران به جمع کارگران کارون پیوسته‌اند. به گزارش ايلنا اين كارگران با ۱۹ دستگاه اتوبوس و مینی‌بوس برای پی‌گیری مطالبات خود به تهران آمده اند.

کارگران این دو مجتمع بزرگ کشت و صنعت واقع در استان خوزستان، علاوه بر درخواست تحت شمول قانون مشاغل سخت و زیان‌آور قرار گرفتن و اجرای بازنشستگی پیش از موعد، اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل و پرداخت منظم دستمزد و حقوق؛ خواستار تغییر ساز و کار رفع فاصله بیمه‌ای خود هستند.

وجود فاصله بیمه‌ای در سوابق این کارگران به آن دلیل است که به دلیل امکان برداشت محصول نی‌شکر تنها در نیمی از سال، کارگران نی‌بر به صورت فصلی مشغول به کارند و به همین دلیل حق بیمه آنان نیز تنها نیمی از سال پرداخت می‌شود. با این وجود سازمان تامین اجتماعی طبق نامه‌ای به شماره ۱۱۰۱/۹۱/۱۹۰ در تاریخ هشتم مهرماه سال جاری، مقرر کرده است که برای رفع این فاصله بیمه‌ای هر نفر کارگر در سال حدود ۹ میلیون تومان بپردازد که با این حساب هر کارگر برای رسیدن به شرایط بازنشستگی در مجموع می‌بایست حدود ۷۰ میلیون تومان بپردازند. کارگران نی‌شکر هفت تپه و کارون شوش‌تر با توجه به دستمزد دریافتی پرداخت این مبلغ را در توان خود نمی‌بینند و به تعیین سازوكاری كه پرداخت این مبلغ را ضروری می‌سازد اعتراض دارند.
بدين ترتيب تعداد زیادی از این کارگران با ۳۵ سال کار در این واحد امکان بازنشستگی ندارند و به آنان گفته شده با آنکه ۳۵ سال کار کرده‌اید اما در سوابق بیمه‌ای شما ۱۵ سال سابقه کار منظور شده است. اكثر اين کارگران به علت سختی کارشان بعد از گذشت ۳۰ تا ۳۵ سال دیگر توان کار کردن ندارند.

یکي از کارگران نی‌بر هفت تپه حاضر در تجمع امروز در گفتگو با ایلنا خطاب به نمایندگان مجلس و مدیران دولتی گفت: چرا باید تاوان سیاست‌های غلط و نا‌کار آمدی مدیران و کسری بودجه‌های دولت را ما کارگران بدهیم؟

یکی ديگر از كارگران ميگويد: تا کنون جوابي به ما داده نشده است اما کارگران مصمم به ادامه اعتراض تا رسیدن به خواسته‌های بحق صنفی خود هستند. تنها پاسخی که به تجمعات پنج روزه ما داده شده این است که از مسئولان استانداری وفرمانداری استان خوزستان خواسته شده به تهران بیایند و با حضور در جلسات رسیدگی درباره مشکلاتمان پاسخگو شوند.

در اين روﯼ حدود ۳۰۰ نفر از مجموع ۷۰۰ کارگر «نی‌بر» نیشکر هفت تپه با سفر به پایتخت به جمع کارگران نی بر کشت و صنعت کارون شوش‌تر پیوستند . اين كارگران از سال ۸۲ تا كنون پيگيري خواستهايشان هستند.

یکی از کارگران ني بر نيشكر هفت تپه حاضر در این تجمع اعتراضی در گفتگو با خبرنگار ايلنا با اشاره به مطالبات مشترک کارگران دو واحد بزرگ کشت و صنعت  و نيشكر هفت تپه در خوزستان، از جمله اجرای قانون مشاغل سخت و زیان‌آور، اجرای بازنشستگی پیش از موعد، اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل، پرداخت منظم دستمزد و حقوق، به مشکلاتی که سازمان تامین اجتماعی در راه بازنشستگیشان قرار داده اشاره کرد و گفت: از عمده مشکلات کارگران نی بر پرداخت سهمی است که سازمان تامین اجتماعی برای بازنشسته شدن از ما می‌خواهد.

این کارگر با تشریح شرایط کار نی‌بری گفت: کارگران فصلی به دلیل اینکه بطور متوسط ۶ ماه در سال کار می‌کنند نمی‌توانند مانند سایر کارگران بازنشسته شوند و به همین دلیل سازمان تامین اجتماعی مقرر کرده است که هر کارگر باید فاصله بیمه‌ای‌اش را شخصا پر کند و به این منظور رقمی بین ۶ تا ۹ میلیون تومان در سال بپردازد.

او ادامه داد: رقمی که سازمان تامین اجتماعی از ما در خواست کرده در توان مالی ما نیست، چرا که ما در سال فقط شش ماه شاغل هستیم و دولت باید در این زمینه برای چاره اندیشی کند.

كارگران نيشكر هفت تپه زير فشار دستمزدهاي ناچيز، گراني روز افزون قيمت ها و شرايط نا ايمن كار و  نداشتن ايمني كار به كار اشتغال دارند. بارها براي خواستهايشان تجمع و اعتراض برپا كرده اند. روز هفت بهمن اين كارگران با ۱۹  اتوبوس به تهران آمدند  كه با كمال تاس يكي از اين اتوبوس ها در گردنه رازان خرم آباد تصادف كرده و در نتيجه ۸ كارگر زخمي ميشوند. اين كارگران بعد از مداواي اوليه در بيمارستان "شهداي عاشير خرم آباد" به شهر خود بازگشتند.

۶ بهمن چهارمين روز تجمع كارگران كشت و صنعت كارون

۵۰۰ كارگر كشت و صنعت كارون براي پيگيري خواستهايشان به تهران سفر كرده و چهار روز است كه در مقابل دفتر احمدي نژآد تجمع كرده اند. یکی از اين کارگران درباره پیشینه اعتراض خود و دلیل سفر شان به در گفتگو با ايلنا ميگويد: هر سال در چنین ایامی که فصل برداشت محصول نیشکر در شرکت کشت و صنعت کارون است، اما کارگران فصلی با اجتماع در مقابل نهاد‌های دولتی استان خوزستان و دفتر اداره مرکزی شرکت، خواستار رسیدگی به مشکلات صنفی‌مان می‌شویم. اما امسال به دلیل آنکه از وعده‌های مسئولان استانی از جمله مدیریت شرکت کشت و صنعت کارون و مسئولان بانک کشاورزی خوزستان مایوس شده بودیم، تصمیم گرفتیم با سفر به تهران و تجمع در مقابل ساختمان ریاست جمهوری خواست خود را پيگيري كنيم.

او ادامه داد: مشکلات ما که مربوط به سالهای بسیار دور است اما از ۱۰ سال پیش به صورت جدی‌تری پی‌گیری می‌شود اما با هر بار شکایت و تشکیل پرونده، مجددا که برای پی گیری شکایتمان می‌آییم از ما خواسته می‌شود که پرونده جدیدی تشکیل دهیم.

او اضافه کرد: همچنین هر بار که تجمع می‌کنیم از ما خواسته می‌شود مطالباتتان را کتبی نوشته و مشکلاتتان را با تشکیل پرونده به صورت قانونی پی گیری کنیم. با وجود آنکه هر بار شماره نامه‌هایی نیز به ما داده می‌شود، در نوبت بعدی مراجعه متوجه می‌شویم نام و نشانی در بایگانی‌ها از ما موجود نیست، انگار با رفتن ما، اعتراض‌مان را تمام شده تلقی می‌کنند". او در ادامه سخنانش ميگويد كه از اوايل دهه ۶۰ تا كنون مرتبا وضع كارشان بدتر شده و دستمزد آنها به تدريجه كاهش يافته است.
او ميگويد: "در بسیاری از ماهای سال که هنوز در مزارع نی شکر وجود دارد و از اتمام قرارداد کارگران نیز چندین ماه باقی مانده است، به دلایل نامعلومی به ما گفته می‌شود دیگر بر سر کار خود حاضر نشوید و بروید خانه و حقوق خود را بگیرید. کارگران از این دستور اطاعت نمی‌کنند چرا که حتی وقتی ما مشغول کار هستیم حقوقمان را نمی‌توانیم به طور کامل دریافت کنیم، چگونه ممکن است برویم خانه و حقوق بگیریم.".
او اضافه کرد: بیش از ۱۲ سال است که ما وعده داده‌اند که تعداد زیادی از کارگران را باقانون بازنشستگی با مشاغل سخت وزیان آور بازنشسته کنند اما هنوز این امر محقق نشده است.
او گفت: اجرای قانون سخت وزیان اور حق قانونی کارگران نی بر است ".
او همچنين تاکید کرد: به جرأت می‌گویم از دو هزار کارگر شاغل در این مزارع حتی یک نفر هم دارای سلامت کامل جسمی نیست.
این کارگر اضافه کرد: خم شدن برای بریدن نی باعث شده بسیاری از کارگران دچار دیسک کمر شوند. کار با قمه‌های بلند و تیز برای بریدن نی‌ها نیز همیشه کارگران را در خطر مصدومیت قرار داده. همچنین گرد و غبار حاصل از این کار نیز باعث مشکلات تنفسی شده است.
يكي ديگر از كارگران ميگويد:" سختی کار در حین کار با گرامای ۵۰ درجه تابستان بقدری زیاد است که حین بریدن آنقدر دمای بدنمان بالا می‌رود که با عرق تنمان لباس‌هایمان کاملا خیس می‌شود وچسبیدن شیره نی به بدنمان نیز باعث زخم شدن بدنمان می‌شود.
به گفته كارگران آنها در زمستان در فضای باز طبیعی در میان گل ولای و در تادبستان در گرمای بیش از ۵۰ درجه مشغول بکار هستند. کار اين كارگران بریدن نی با قمه است، که با حوادث زیادی همانند بریدن انگشتان دست، بریدن پا، دیسک کمر و حوادث طبیعی همانند حمله حیوانات وحشی مثل گراز همراه است. این حوادث برای تعداد زیادی از همکارانمان اتفاق افتاده و پس از مصدومیت از کار بیکار شده‌اند و کسی از آنان حمایت نکرده است.
بنا بر خبر تعداد هزارنفر از كارگران ني بر كشت و صنعت كارون غیربومی بوده و درکمپ مخصوص نی بر‌ها که شرکت در دراختیارشان گذاشته است زندگی می‌کنند. این تعداد کارگر در شرایط بسیار سخت بدون داشتن حداقلهای رفاهی در این کمپ‌ها بدور از خانواد‌هایشان زندگی می‌کنند ودر هر یک ماه اگر توان مالیشان یاری کند می‌توانند یک روز را برای دیدن خانواده‌هایشان اختصاص دهند. با وجود زندگی هزار کارگر در یک کمپ امکانات زندگی در آنجا بسیار محدود است. این کمپ‌ها فاقد حداقل امکانات بهداشتی و درمانی بوده و خطر بيكاري نيز مثل چماقي روي سر كارگران است.

۵ بهمن ۹۱
تجمع اعتراضی کارگران نی بر شوشتر به سومین روز رسید
پنجم بهمن تجمع اعتراضي کارگران نی‌بر مجتمع کشت و صنعت کارون شوشتر در مقابل دفتر احمدي نژاد وارد سومين روز خود شد. پیش از این تاکید کرده بودند تا زمانی که پاسخ قانع کننده‌ای دریافت نکنند به تجمع اعتراضی‌شان ادامه می‌دهند.

به گزارش ایلنا، تعداد ۵۰۰ نفر از مجموع ۲۰۰۰ کارگر فصلی که به کار بریدن نی‌شکر در مجتمع کشت و صنعت کارون شوشتر اشتغال دارند از بامداد سه شنبه (سوم بهمن ماه) با سفر به پایتخت به اجرای نشدن طبقه‌ بندی مشاغل و بازنشستگی پیش از موعد در مقابل دفتر احمدي نژاد تجمع کردند.

۴ بهمن ۹۱

دومين روز تجمع كارگران ني بر كشت و صنعت كارون مقابل دفتر احمدي نژآد

۵۰۰ كارگر كشت و صنعت كارون مقابل دفتر احمدي نژآد تجمع دارند و خواستهاي خود را پيگيري ميكنند. كارگران ميگويند تا رسيدن به خواستهايشان به تجمعات خود ادامه خواهند داد.

۳ بهمن ۹۱
تجمع كارگران ني بر كشت و صنعت كارون شوشتر در مقابل دفتر احمدي نژاد

۵۰۰ نفر از کارگران فصلی کشت صنعت کارون شوشتر با سفر به پایتخت روز ۳ بهمن در اعتراض به اجرای نشدن طرح بندی مشاغل و بازنشستگی پیش از موعد در مقابل نهاد ریاست جمهوری تجمع كردند. بعلاوه اين كارگران یک ماه و نیم حقوق خود را طلب دارند و بیمه تامین اجتماعی آنها نیز از آبان ماه واریز نشده است.

دو هزار کارگر فصلی کشت صنعت کارون شوشتر که به کار تخصصی بریدن نی اشتغال دارند خواستار اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل و همچنین اجرا نشدن بازنشستگی پیش از موعد خود هستند. این تعداد کارگر برای چندمین بار متوالی است كه طی چند سال اخیر ضمن اعتراض در مقابل ارگانهای وابسته به دولت در استان خوزستان، برای دومین بار به تهران آمده و در مقابل دفتر احمدي نژاد تجمع کرده‌اند. در پی تجمع اول کارگران، طبق دستور احمدي نژاد، وزارت کار وعده داده بود هر ساله ۱۰۰ تا ۲۰۰ کارگر فصلی نی بر بازنشسته شوند اما خبري از اجراي اين وعده ها نشد. به علت فصلی بودن کار در طول سال ۸ ماه کار و ۴ ماه بیکارند. در چهار ماه بیکاری خود با مشکلات تامین معیشتی زیادی روبرو هستند. اما فقط حقوق و بیمه در طول زمانی که كار ميكنند رد می‌شود. با وجود این که اجرای طرح طبقه بندی مشاغل و قانون مشاغل سخت و زیان آور از سال ۶۸ در این واحد تولیدی انجام شده است، کارگران نی بر هنوز از این امکان برخوردار نشده‌اند و به آنان گفته شده طرح طبقه بندی مشاغل فقط برای کارگران رسمی منظور می‌شود. ولي طبق دستور مسئولان وزارت تعاون کار ورفاه اجتماعی، کارگران نی بر نیز حق استفاده از طرح طبقه بندی مشاغل را دارا هستند وحتی گروه بندی نیز برای این تعداد کارگران اختصاص یافته است. با ورود دستگاه‌های نی بر که جدیدا خریداری و فعال شده‌اند وقرار است تعداد این دستگاه‌ها نیز افزایش یابد، کارگرانی که قبلا ۸ ماه در سال کار می‌کردند هم اکنون با وجود این دستگا‌ها، بجای ۴ ماه بیکاری، ۶ ماه در سال بیکار هستند. در برابر اين وضعيت كارگران بدون هيچگونه تاميني در خطر بيكاري بيشتري هستند.