اخبار اعتراضات کارگران در کارخانه هاي سنندج و تشکيل مجمع عمومي نمانيدگان کارگران اين کارخانجات

دومین مجمع عمومی نماینده های کارگران کارخانه های سنندج برگزار شد

امروز مورخه 26/6/1387 دومین مجمع عمومی نماینده های کارگران کارخانه های سنندج برگزار شد. در این مجمع که نماینده های منتخب مجامع عمومی کارگران کارخانه های نساجی کردستان، شاهو، ریسندگی پرریس و فرش غرب بافت شرکت داشتند، نماینده های شرکت کننده حول مسائل و مشکلات موجود در این کارخانه ها به بحث و تبادل نظر پرداختند.
این مجمع که دومین مجمع نماینده های کارگران کارخانه های فوق بود پس از بحث و تبادل نظر ما بین نماینده گان حول مسائل و مشکلات مشترک، تصمیمات زیر را اتخاذ کرد:
1- صدور بیانیه حمایتی از اعتصاب کارگران لاستیک البرز از طرف کارگران این کارخانه ها
2- تلاش برای انتشار این حمایت و تصمیمات مجمع در رسانه های رسمی کشور
3- کارگران کارخانه های شرکت کننده در این مجمع، در صورت رسیدن کارگران هر کدام از این کارخانه ها به خواست هایشان، حمایت خود را در حد توان از کارگران سایر کارخانه ها ادامه خواهند داد.
در پایان این مجمع نماینده های شرکت کننده بر اهمیت و ضرورت گسترش و ادامه مجمع عمومی نمایندگان کارگران کارخانه های سنندج و گسترش آن به سایر نقاط تاکید کردند.
اتحادیه آزاد کارگران ایران تداوم این مجمع و گسترش این سنت را به کارگران سایر کارخانه ها در سراسر کشور یک گام حیاتی برای تشکل یابی کارگران و مبارزات متحدانه آنان برای رسیدن طبقه کارگر ایران به مطالبات انسانی اش ارزیابی میکند و با تمام توان برای گسترش آن خواهد کوشید.
اتحادیه آزاد کارگران 26/6/87
www.ettehadeh.com


گزارش تجمع امروز کارگران پرریس
کارگران پرریس: تا دریافت دستمزدهایمان دستگاهها را آماده تولید نخواهیم کرد

کارگران پرریس امروز مورخه 26/6/1387 برای سومین روز متوالی در مقابل اداره کار سنندج دست به تجمع زدند.
این تجمع که از ساعت 9 صبح شروع شد تا 30/13 دقیقه ادامه داشت. امروز کارگران پرریس در مقابل جمع آوری پلاکاردها توسط ماموران نیروی انتظامی قاطعانه ایستادگی کردند و تا پایان تجمع موفق شدند پلاکاردهای خود را به دست بگیرند. مردمی که حوالی اداره کار سنندج در رفت و آمد بودند با دید پلاکاردها با کارگران ابراز همبستگی میکردند.

در تجمع امروز مسئولین اداره کار طی تماس تلفنی با کارفرما و مذاکره ای که با وی انجام دادند از طرف کارفرما به کارگران اعلام کردند: وی آخر شهریور دو ماه از دستمزدهای معوقه را پرداخت خواهد کرد و از قول کارفرما از کارگران خواستند تا دستگاهها را آماده تولید کنند و تا آخر شهریور بر سر کار نیایند.

اما کارگران این وعده را قبول نکردند و اعلام نمودند ما همچنان به اعتصاب و اعتراض خود ادامه خواهیم داد و تنها در صورت پرداخت سه ماه از دستمزدهایمان در آخر شهریور ماه، دستگاهها را آماده تولید کرده و کار را از سر خواهیم گرفت.

اتحادیه آزاد کارگران 26/6/87

کارگران پرریس برای دومین روز متوالی در مقابل اداره کار دست به تجمع زدند

کارگران کارخانه ریسندگی پرریس امروز 25 شهریورماه در دوازدهمین روز اعتصاب خود و برای دومین روز متوالی در مقابل اداره کار سنندج دست به تجمع زدند.

در تجمع امروز این کارگران مسئولین اداره کار همچون دیروز تلاش نمودند کارگران اعتصاب خود را بشکنند و بر سر کار بازگردند اما کارگران که سه ماه است دستمزدی دریافت نکرده اند و در فقر و نداری طاقت فرسایی زندگی میکنند اعلام کردند ما فقط در صورت دریافت دستمزدهایمان بر سر کار باز خواهیم گشت.

در تجمع امروز نیروهای لباس شخصی چندین بار علیرغم مقاومت کارگران پلاکاردهای آنان را از دست شان گرفته و پاره کردند اما کارگران بطور مرتب با نوشتن پلاکاردهای تازه ای، آنها را بدست می گرفتند.

این تجمع که از ساعت 9 صبح شروع شده بود تا پایان وقت اداری ادامه داشت و مسئولین اداره کار در پایان وقت اداری برای رو در رو نشدن با کارگران معترض از در پشتی اداره خارج شدند و کارگران پلاکاردهایشان را بر درب اداره کار چسباندند.

اتحادیه آزاد کارگران 25/6/87

کارگران پرریس فردا نیز در مقابل اداره کار تجمع خواهند کرد

تجمع امروز کارگران پرریس و فرش غرب بافت در مقابل اداره کار سنندج

امروز مورخه 24/6/1387 از 30/8 صبح کارگران کارخانه پرریس و کارگران فرش غرب بافت دوشادوش همدیگر در مقابل اداره کار سنندج دست به تجمع زدند.

در این تجمع کارگران هر دو کارخانه پلاکاردهایی را در دست داشتند و خواهان رسیدگی به خواست های خود شدند.

کارگران پرریس 11 روز است در اعتراض به عدم پرداخت سه ماه از دستمزدهایشان ( باشهریور ماه)

در اعتصاب بسر می برند و امروز به دلیل عدم توجه اداره کار و کارفرما به خواست هایشان دست به تجمع زدند.

امروز همچنین اداره کار حکم هیئت تشخیص را به کارگران فرش غرب بافت ارائه کرد که بر اساس آن در قبال اخراج تمامی کارگران به هر کدام از آنان به ازای هر سال سابقه کار 2 ماه سنوات در نظر گرفته شده است.

در این حکم، اداره کار در یک تبانی آشکار با کارفرکا، رای صادره را حاصل توافق کارگر و کارفرما نامیده است . کارگران با مشاهده این تبانی آشکار بشدت به این مسئله معترض شده و رای صادره را قاطعانه رد کردند و اعلام نمودند ما خواستهایمان را در صورت اخراج برای صدور رای مکتوب کرده و داده ایم، کجای این حکم خواست ما را در نظر گرفته است که شما(یعنی اداره کار) نوشته اید این حکم بر اساس توافق کارگران و کارفرما صادر شده است. در ادامه این کشمکش یکی از نماینده های مجلس طی صحبتی تلفنی با نماینده های کارگران به آنان اعلام کرد مسئله آنها را روز پنج شنبه در اداره صنایع و استانداری مطرح خواهد کرد و برای بازگشت به کار آنان تلاش خواهد نمود.

همچنین در این تجمع رئیس حراست و رئیس اداره کار به میان کارگران آمدند و با کارفرمای پرریس طی یک تماس تلفنی صحبت کردند و اعلام نمودند کارفرما بابت اعتصاب کارگران خسارت میخواهد و در ادامه تلاش نمودند کارگران پرریس اعتصاب خود را شکسته و بر سر کار برگردند.

اما کارگران پرریس در مقابل اظهارات کارفرما مبنی بر پرداخت خسارت به کارفرما، شدیدا معترض شده و اعلام کردند این کارفرماست که دستمزدهای ما را بالا کشیده و خسارتهای مادی و معنوی جبران ناپذیری بر ما و خانواده هایمان وارد آورده است و ما تا واریز دستمزدهایمان به حساب دستگاهها را روشن نخواهیم کرد.

در این تجمع کارگران پرریس بر روی پلاکاردهای خود نوشته بودند:

ما خواهان پرداخت دستمزدهای معوقه خود هستیم – تشکل حق مسلم ماست – زندگی انسانی حق مسلم ماست – فقر عمیق ترین و بدترین نوع خشونت است

فرزندان کارگران فرش غرب بافت که امروز همراه پدران خود در این تجمع شرکت کرده بودند پلاکاردهای زیر را در دست داشتند: پدران ما حق خودشان را می خواهند – ما به مدرسه می رویم، پول نداریم وسایل مدرسه بخریم.

نیروهای انتظامی و امنیتی در تجمع امروز کارگران فرش غرب بافت و پرریس حضور چشمگیری داشتند و تلاش کردند تا کارگران پلاکاردهای خود را در دست نگیرند اما کارگران مقاومت کرده و موفق شدند گاه و بیگاه پلاکاردهای شان را بالا ببرند.

همچنین امروز یکی از ماموران لباس شخصی تلاش کرد طیب ملایی سخنگوی اتحادیه را که به تنهایی در ماشین خالد سواری نایب رئیس اتحادیه آزاد ایران ایران نشسته بود برباید و به نقطه نا معلومی منتقل کند اما وی موفق شد در یکی از چهارراهها از ماشین پیاده شده و خود را از دست وی خلاص کند.

کارگران نیز که با کمی تاخیر متوجه موضوع شده بودند بلافاصله اعتراض کردند و مامور مزبور ناچار شد ماشین خالد سواری را برگرداند و در ادامه با اعتراض و تلاش کارگران گوشی همراه وی را نیز تحویل کارگران بدهد.

کارگران پرریس پس از پایان این تجمع در ساعت 30/13 با برگزاری مجمعی تصمیم گرفتند فردا نیز در مقابل اداره کار دست به تجمع بزنند.

اتحادیه آزاد کارگران 24/6/87

تجمع کارگران پرریس و فرش غرب بافت در مقابل اداره کار سنندج

بنا بر گزارشهای دریافتی توسط اتحادیه آزاد کارگران ایران از ساعت 30/8 صبح امروز مورخه 24/6/87 کارگران کارخانه پرریس و فرش غرب بافت دوشادوش هم در مقابل اداره کار سنندج دست به تجمع زده اند.

کارگران پرریس در این تجمع پلاکاردهایی حول خواست دستمزد معوقه خود و نیز پلاکاردهایی را با شعارهای زیر در دست دارند: زندگی انسانی حق مسلم ماست - تشکل حق مسلم ماست و....

کارگران غرب بافت نیز با خانواده های خود در این تجمع شرکت دارند و فرزندان آنها بر روی پلاکاردهایشان نوشته اند:

پدران ما حق خودشان را میخواهند – ما به مدرسه میرویم، پول نداریم وسایل مدرسه بخریم – ما خواهان بازگشت بکار هستیم.

این تجمع هم اکنون ادامه دارد و نیروی انتظامی گوشی همراه طیب ملایی عضو هیئت مدیره و سخنگوی اتحادیه آزاد کارگران ایران را ضبط کرده است و کارگران تلاش دارند آنرا پس بگیرند.

در حال حاضر نیروهای امنیتی و انتظامی بطور چشمگیری در محل تجمع کارگران در مقابل اداره کار حضور پیدا کرده اند و کارگران همچنان بر خواست خود پای می فشارند و حاضر به پایان دادن به تجمع خود نیستند.

اتحادیه آزاد کارگران 24/6/87

 

در صورت عدم رسیدگی به خواست های کارگران پرریس، آنان روز یکشنبه

در مقابل اداره کار دست به تجمع خواهند زد

امروز مورخه 22/ 6/1387 کارگران پرریس با برگزاری یک مجمع عمومی در کارخانه مسائل و مشکلات خود را به بحث گذاشتند و ضمن تاکید بر ادامه اعتصاب تا رسیدن به خواست هایشان، نامه ای را تنظیم کردند که قرار است فردا آنرا به اداره کار، نماینده های مجلس استان در مجلس شورای اسلامی و کارفرما بدهند.

در این نامه کارگران پرریس ضمن طرح خواست های خود اعلام کرده اند چنانچه تا روز یکشنبه مورخه 24/6/87 به خواست های آنان رسیدگی نشود در مقابل اداره کار سنندج دست به تجمع خواهند زد.

کارگران پرریس در این نامه خواست خود را پرداخت سه ماه از دستمزدهایشان (با شهریور ماه) و پرداخت حقوق عدم استفاده کارگران از مرخصی هایشان در سالهای 86 و 85 اعلام کرده اند.

لازم به یادآوری است کارگران پرریس دیروز مورخه 21/6/87 از اول صبح در کارخانه جمع شدند و نماینده اداره کار به کارخانه آمد و تلاش نمود کارگران به اعتصاب شان خاتمه دهند. اما کارگران متحدانه اعلام کردند کارفرما دستمزد ما را بدهد ما بلافاصله به اعتصاب خاتمه داده و دستگاهها را روشن خواهیم کرد. این مذاکره دیروز بدون هیچ نتیجه ای در ساعت 30/13 خاتمه پیدا کرد.

اتحادیه آزاد کارگران 22/6/87

كارخانه فرش غرب بافت:
كارگران فرش غرب بافت روز١٩ شهريور ١٣٨٧ ساعت ٨ در مقابل اداره كار تجمع كردند. كارگران پلاكاردهايي در دست داشتند و تا ساعت ١٥ و٣٠ دقيقه اين تجمع ادامه داشت. هيچ كس از مسولين دولتي و كارفرما حاضر نشد جوابي به كارگران بدهد. كارگران براي اينكه مقامات دولتي را ناچار به پاسخ گويي كنند- راس ساعت ١٠ صبح در حاليكه پلاكاردها را در دست داشتند خيابان جلو اداره كار را بستند. ١٠ دقيقه بعد از بستن خيابان نيروهاي انتظامي وارد مذاكر شدند و از كارگران خواستند كه خيابان را نبندند. اما كارگران اعلام كردند كه ما مطالباتي داريم و كسي جوابگو نيست بنابر اين ما اين كار را ميكنيم كه مقامات دولتي ناچار به جوابگويي شوند. به دنبال مقاومت كارگران و ادامه بستن خيابان فرماندهي نيروي انتظامي ناچارا به محل آمد و كارگران را به آرامش دعوت كرد. كارگران اعلام كردند كه ما دو خواست بر حق داريم و دولت و كارفرما بايد به ما جواب بدهند. گفتند ما خواهان بازگشت به كار و پرداخت دستمزدهاي معوقه خود هستيم.

اداره كار هم به كارگران اعلام كرد كه تا روز پنجشنبه ٢١ شهريور كه تصميم اداره كار كتبي به آنها ابلاغ ميشود تجمع نكنند. كارگران در اعتراض به اين تصميم اداره كار و كارفرما گفتند هر روز به تجمع و اعتراض خود ادامه ميدهند و تا ساعت ١٥ و٣٠ دقيقه تجمعشان را ادامه دادند. در تداوم اين اعتراضات کارگران قرش غرب بافت روز ٢٠ شهريور به شوراي شهر سنندج رفته و رئيس شوراي اين شهر را با خود به اداره کار آوردند و در مذاکراتي که بين رئيس شوراي شهر و حراست و مسئولين اداره کار و نمانيده کارگران بعمل آمد٬ قرار شد روز ٢١ شهريور راي حل اختلاف به کارگران داده شود. کارگران اخراجي فرش غرب بافت اعلام کردند که چنانچه راي هيئت حل اختلاف حقوق آنان را در نظر نگيرد و به نفع کارفرما راي بدهد تجمعات اعتراضي خود را تشديد خواهند کرد. در اين تجمع اعتراضي طبق معمول نيروهاي انتظامي رژيم نيز حضور داشتند و کارگران فرش غرب بافت تا ساعت ١١ به تجمع خود در مقابل اداره کار ادامه دادند و سپس به استانداري کردستان رفته و با در دست داشتن پلاکارد به تجمع کارگران نساجي کردستان پيوستند. با آمدن کارگران اخراجي فرش غرب بافت به مقابل استانداري، کارگران نساجي کردستان به آنان خوش آمد گفتند و کارگران هر دو کارخانه دوشادوش هم به تجمع خود در مقابل استانداري ادامه دادند.

پس از حضور کارگران فرش غرب بافت در مقابل استانداري٬ نماينده آنان به داخل استانداري رفت و ضمن طرح مسائل و مشکلات کارگران به مسئولين استانداري اعلام کرد که نماينده استانداري در اداره کار به کارگران گفته است کارگران را به نيروهاي انتظامي ميدهد تا در مقابل استانداري با باتوم له کنند. وي اعلام کرد بگوئيد بيايند ما را له کنند، مگر ما چيزي جز حق مان ميخواهيم. کارگران فرش غرب بافت همچنين روز پنجشنبه ٢١ شهريور در مقابل اداره کار تجمع کردند و خواستار پاسخ مسئولين به حق و حقوق عنوان شده خود بودند. ساعت ١٠ صبح مسئولين اداره کار کارگران را به آرامش دعوت کردند و متعاقبا کارگران را به داخل اداره بردند. نمايندگان کارگران با رئيس اداره و ديگر مسئولين به مذاکره نشستند و ايوبي رئيس کارخانه هم در اين جلسه بود. در اين نشست ابتدا کارگران خواستهاي خود را به مسئولين اداره کار و ايوبي رئيس کارخانه، به شرح زير بيان کردند:
خواستهاي کارگران در باره ١٠ نفر از کارگران به شرح زير بود:
١- پرداخت حقوق و مزاياي ايام بلاتکليفي آنان از مورخه ١ تير ٨٧ تا زمان صدور راي قطعي از سوي اداره کار توسط کارفرما
٢- پرداخت مابه التفاوت دستمزد کارگران نسبت به بيمه بيکاري از سوي کارفرما در طول دوره اتصال آنان به بيمه بيکاري
٣- تعهد محضري کارفرما به کارگران و اداره کار مبني بر بازگشت بکار آنان در مورخه ١ فروردين ٨٨ بر سر کار اوليه تا دوران بازنشستگي
خواست کارگران در باره ٥ نفر ديگر از کارگران اخراجي:
١- به توافق رسيدن کارگران و کارفرما در مورد سنوات و مزايا در قبال اخراج
٢- پرداخت حقوق و مزاياي ايام بلاتکليفي آنان از مورخه١/٤/٨٧ تا زمان صدور راي قطعي از سوي اداره کار توسط کارفرما
٣- بکار گرفتن اين کارگران از سوي اداره کار و ثبت آن در حکم قطعي

در صورتي که با اين خواستهاي کارگران موافقت نکنند، ١٥ نفر کارگر حکم بازگشت به کار را خواستار خواهند شد. اداره کار گفته بود که مي تواند ١٠ نفر را به سر کار بازگرداند و براي ٥ نفر ديگر بايد اداره کار، کارفرما و کارگران به توافق برسند. بر سر مسئله اشتغال کارگران شرايط خود را براي ١٠ و ٥ نفر بطور مشخص که فوقا ذکر شد مطرح کرده اند. در جلسه کار فرما گفته بود ٧ نفر را به سر کار باز مي گرداند و به بقيه براي يک سال ٢ ماه بيمه مي دهد که کارگران قبول نکردند. در ضمن به کارگران گفته بودند که اول سال ٨٨ آنها را با بيمه بيکاري مي فرستند که کارگران قبول نکردند بکه با بازگشت ١٠ نفر به سر کار موافقت مي کنند به شرط اينکه بطور کتبي بنويسند و ٥ نفر باقيمانده هم اداره کار تعهد کتبي بدهد که آنها را به کار جديد اشتغال دهد. نتيجتا اينکه کارگران به اداره کار تا روز شنبه ٢٣ شهريور مهلت دادند که اگر طبق خواستهاي آنها نتيجه ندهد، دست به راهپيمايي و تشديد اعتراضات خود خواهند داد. روز ٢١ شهريور طبق قرار قبلي کارگران فرش غرب بافت جهت گرفتن راي هيئت حل اختلاف به اداره کار سنندج مراجعه کردند.
کارگران غرب بافت اعلام کرده بودند چنانچه در اين روز راي اداره کار صادر نشود و در صورت صدور چنانچه در تباني با کارفرما باشد٬ اعتراضات خود را تشديد خواهند کرد به همين دليل هيئت حل اختلاف اداره کار تحت فشار کارگران قادر نشده بود راي خود را صادر نمايد . در پي اين وضعيت و با تجمع کارگران فرش غرب بافت در مقابل اداره کار، اين کارگران بدنبال توهين رئيس هيئت حل اختلاف با او درگير شدند و در نتيجه اعتراض شديد آنان مسئولين نيروي انتظامي، اداره اطلاعات و حراست اداره کار به ميان کارگران آمده و و اسدي رئيس اداره کار را پايين آوردند و در ميان کارگران و مردمي که جمع شده بودند٬ رئيس اداره کار را مورد بازخواست قرار دادند و اعلام کردند اخبار اين کارگران در همه جا پخش شده است و شما مسئول اين وضعيت هستيد و از وي خواستند فورا راي بازگشت به کار براي کارگران فرش غرب بافت صادر کند و چنانچه کارفرما بر بازگشت بکار کارگران تن ندهد بايد خواست هاي آنان را بر آورده کند. بدين ترتيب با در خواست رئيس حراست اداره کار، کارگران در مسجد اين اداره جمع شدند و جلسه اي با شرکت سه نفر از نمايندگان کارگران، کارفرما، حراست و رئيس اداره کار تشکيل شد.

کارفرما در اين جلسه اعلام کرد من در حال حاضر نميتوانم کارگران را بر سر کار برگردانم اما ميتوانم آنان را به بيمه بيکاري متصل کنم و ١٠ نفرشان را در تاريخ ١ فروردين ٨٨ بر سر کار باز گردانم. بدنبال اين صحبتها از سوي کارفرما، نماينده هاي کارگران خواستهاي خود را اعلام کردند و اداره کار ضمن پذيرش اين خواستها قرار شد روز شنبه مورخه ٢٣ شهريور راي خود را بر اساس آن صادر کند و چنانچه از سوي کارفرما مورد پذيرش قرار نگيرد راي بازگشت بکار براي کارگران صادر کند.
کارگران غرب بافت در طرح خواستهاي خود اعلام کرده اند پرداخت حقوق و مزاياي تمامي ١٥ کارگر بايد بصورت نقدي صورت بگيرد و چنانچه اين خواستها مورد توافق کارفرما قرار نگيرد هر پانزده نفر کارگران خواهان بازگشت بکار هستند.

تجمعات اعتراضي کارگران نساجي کردستان

طبق اخبار رسيده به كميته كردستان حزب روز سه شنبه ١٢ شهريور ۱۳۸۷ کارگران نساجى کردستان در مقابل در كارخانه تجمع و اعلام تحصن كردند. كارگران روز دوشنبه مبارزات اين دوره خود و نتايج آنرا بررسي كردند و تصميم گرفتند كه براي رسيدن به مطالباتشان با برپا كردن چادر در مقابل كارخانه تحصني را اعلام كنند. روز سه شنبه اين تصميم اجرا و براي ادامه كاري اين اقدام صندوق كمك و حمايت مالي سازمان دادند. تعدادي از كارگران معترض به منظور تامين نياز روزهاي تحصن هر كدام مبلغ معيني به اين صندوق واريز كردند. كارگران با آغاز تحصن در مقابل كارخانه اعلام كردند بعد از چند روز اگر مطالباتشان از جانب كارفرما و يا اداره كار بي پاسح بماند، ادامه تحصن و تجمع اعتراضي خود را در مقابل استانداري ادامه خواهند داد. كارگران همچنين از مردم و همه كارگران خواسته اند كه از مبارزات و مطالبات كارگران نساجي حمايت كنند. تراكتهايي به اين منظور براي جلب حمايت كارگران و مردم شهر سنندج توزيع شده است.

روز ١٧ شهريور کارگران اين کارخانه در ساعت ٣ بعد از در مقابل استانداري تجمع كردند و خواستار حضور كارفرما و مسئولين براي جوابگويي به خواستهايشان شدند. كارفرما اعلام كرده بود كه كارگران بايد تسويه حساب كرده و با پذيرش بيمه بيكاري به كار خود پايان دهند. كارگران تا ساعت ٧ بعد از ظهر در مقابل استانداري ماندند و بدون رسيدن به نتيجه برگشتند. در اين تجمع کارگران با مديرعامل كارخانه در تماس بودند و او نيز گفته بود كه كارخانه را خواهد بست و جوابگوي خواست كارگران مبني بر بازگشت به كار و گرفتن حقوقهايشان نيست و تعطيلي كامل كارخانه را اعلام كرده بود. كارگران نيز از اين مسئله عصباني شده و تصميم گرفتند كه به تجمعاتشان ادامه دهند. كارگران در ادامه اعتراضات خود به منظور بازگشت به كار و دريافت دستمزدهاي معوقه روز ۱۸ شهريور باز هم در مقابل استانداري تجمع كردند. كارگران از ساعت ٨ صبح تجمع خود را آغاز و ساعت ٨ و ٣٠ دقيقه اقبال پور معاون سياسي استانداري در تجمع كارگران حاضر شد. اين مقام دولتي اعلام كرد كه مسايل و مشكلات كارگران را به دفتر رياست جمهوري و وزارت اطلاعات محول ميكند. در عين حال كه به كارگران گفت حق با شما است و بايد خواسته هاي شما بررسي شود. كارگران در مقابل اعلام كردند كه چرا مقامات دولتي و كارفرما حقوق ما را پايمال ميكنند و كسي هم خود را موظف به جوابگويي نميداند؟ معاون سياسي فرمانداري جوابي براي كارگران نداشت و اين تجمع تا ساعت ١٤ ادامه داشت. كارگران اعلام كردند كه هر روز در مقابل استانداري تجمع خواهند كرد.

مجمع كارگران نساجي تصميم گرفت كه از همه كارگران ديگر مراكز كارگري كه مشكلات مشابهي دارند بخواهند تجمعاتشان را يكي كنند و هماهنگ براي رسيدن به مطالبات خود اعتراض را با قدرت بيشتري ادامه دهند. كارگران قرار گذاشتند براي پيگيري خواستهايشان هر روز در مقابل استانداري به تجمعات حود ادامه دهند.
روز ١٩ شهريور کارگران نساجي کردستان دوباره در مقابل استانداري تجمع كردند. كارگران پلاكارد بزرگي كه روي آن نوشته بودند: "ما كارگران نساجي خواهان استمرار به كار و پرداخت حقوقهاي معوقه خود هستيم" در دست داشتند. نيروي انتظامي و لباس شخصيها كارگران را زير كنترل خود داشتند و مرتب تلاش ميكردند كه كارگران را متفرق و به آنها فشار مي آوردند كه تجمعشان را تمام كنند. آنها به كارگران گفتند كه ضد انقلاب ميخواهد از اين تجمع شما سو استفاده كند و ... با اين حرفها ميخواستند در ميان كارگران ترس و نگراني ايجاد كنند. اما كارگران در مقابل جواب دادند ما بازگشت به كار و حقوقهاي معوقه خود را ميخواهيم اين حق ما را بدهيد ما هم اينجا تجمع نميكنيم. مسئولين استانداري چندين بار نمايندگان كارگران را به داخل استانداري بردند و از آنها خواستند تجمع را تمام كنند. تعدادي از جوانان سنندج كه در محل تجمع كارگران حاضر شده و خواسته بودند عكس و فيلم بگيرند بوسيله لباس شخصيها و نيروهاي انتظامي مورد حمله قرار گرفتند و با كتك كاري دوربينهاي آنها را ضبط كردند. بعد از پاك كردن عكسها دوربينها را به آنها پس دادند. ساعت ١٢ و ٣٠ دقيقه هنگاميكه كارمندان استانداري بعد از تعطيلي كار ميخواستند سوار سرويس خود شده و به خانه برگردند، كارگران پلاكارد خود را بلند كرده و براي جلب توجه آنها خواسته هاي خود را تكرار ميكردند. كارگران نساجي اعلام كردند اين تجمعات را تا رسيدن به مطالباتشان ادامه ميدهند. روز ٢١ شهريور کارگران نساجي کردستان از ساعت ٩ صبح در مقابل استانداري کردستان دست به تجمع زدند.

در اين تجمع کارگران پارچه نوشته و پلاکاردهاي متعددي را با خود به همراه داشتند. بر روي اين پلاکادها علاوه بر خواست دستمزدهاي معوقه و استمرار کار شعارهايي نيز از قبيل "لغو قراردادهاي موقت"- "نان و کار" و... به چشم ميخورد.
در حرکت اعتراضي اين روز نماينده هاي کارگران با اقبال پور مسئول سياسي امنيتي استانداري کردستان ديدار کردند. در اين ديدار اقبال پور اعلام کرد که ٥٠٠ ميليون بدهي کارخانه را به وزارت دارايي به ١٥٠ ميليون تومان کاهش داده اند که در صورت پرداخت آن از سوي کارفرما و گردش حساب از سوي وي، وام دو ميلياردي در اختيار کارخانه نساجي قرار خواهد گرفت. در برابر اين سخنان يکي از نمايندگان استان کردستان از کارگران نساجي خواست که براي پيگيري مطالبات شان تا ٢٦ شهريور ماه به آنها فرصت دهند تا براي لغو انحلال نساجي کردستان و پرداخت دستمزد کارگران تلاشي را صورت دهد. بدون اينکه براي حل قطعي مسئله به کارگران تعهدي دهد. به گزارش اتحاديه آزاد کارگران ايران او گفته است تمام تلاش خود را براي تحقق اينکار انجام خواهد داد. به همين دليل احتمالا کارگران نساجي کردستان تا روز ٢٦ شهريور در مقابل استانداري تجمع نخواهند کرد و چنانچه تا اين روز کاري صورت نگيرد دامنه اعتراضات خود را گسترش خواهند داد. در اين تجمع اعتراضي نيروهاي امنيتي و انتظامي حضور داشتند و در پايان اين تجمع که در ساعت ١٣ و ٣٠ دقيقه صورت گرفت نيروهاي گارد ويژه اقدام به جمع آوري پلاکاردهاي کارگران کردند و آنها را با خود بردند.

تجمعات اعتراض کارگران پرريس سنندج

صبح ١٧ شهريور در حدود ساعت ١١ ظهر نماينده هاي کارگران پرريس نامه ي اعتراضي کارگران مبني بر رسيدگي به وضعيت خود را به استاندار و اداره کار دادند. و قرار که روز ١٨ شهريور صبح مسئولين به کارخانه بروند و با کارگران در کارخانه صحبت کنند. روز ٢٠ شهريور نماينده هاي کارگران پرريس به دعوت اداره کار در جلسه رسيدگي به شکايت شان از کارفرما شرکت کردند. اين جلسه با شرکت نماينده هاي کارگران، نماينده کارفرما، رئيس حراست و رئيس و معوان اداره کار تشکيل شده بود.
در اين جلسه کارگران خواستهاي خود را مطرح کردند و نماينده کارفرما ضمن موافقت با خواستهاي آنان اعلام کرد کارگران بايد تعهد بدهند که ديگر دست به اعتصاب نخواهند زد و مي بايستي بابت ضرري که طي ٨ روز اعتصاب و تعطيلي کار به کارفرما خورده است،خسارت بدهند. در مقابل اين پيش شرطها نمايندگان کارگران با قاطعيت اعلام کردند که ما هيچ تعهدي نمي دهيم. اين کارفرماست که دستمزد ما کارگران را پرداخت نکرده است و باعث شده که ما دست به اعتصاب بزنيم. ما مرغ و برنجي را که دو ماه پيش مي توانستيم با دريافت بموقع دستمزد خود با هزار تومان بخريم الان بايد با دو هزار و پانصد تومان بخريم و اگر قرار بر پرداخت خسارت باشد اين کارفرماست که دو ماه از دستمزدهاي ما را بالا کشيده است و بايد خسارت پرداخت کند.

در ادامه اين جلسه نماينده هاي کارگران پس از گفتن حرفهاي خود معترضانه جلسه را ترک کرده و عليرغم اصرار مسئولين کار در آنجا نمانده و به کارخانه برگشتند و گزارش جلسه را به کارگران دادند. پس از گزارش نماينده ها، کارگران پرريس شديدا نسبت به خواست کارفرما معترض شدند و متحدانه بر خواست خود پاي فشرده و ضمن رد قاطعانه خواستهاي ضد انساني کارفرما بر ادامه اعتصاب تا رسيدن به خواست هايشان تاکيد نمودند. كارگران اين كارخانه روز ١٨ شهريور ١٣٨٧ مجمع عمومي خود را در محل كارخانه برگزار كردند. و در آن ٥ نفر را به عنوان نماينده انتخاب كردند. كارگران اعتصابي نامه اي در اعتراض به وضعيت خود تنظيم کردند و قرار گذاشتند که روز ١٩ شهريور توسط نمايندگان خود آنرا تحويل اداره کار سنندج دهند و خواستهاي خود را پيگيري کنند. كارگران در اين مجمع اعلام کردند که در صورتيكه به خواست هايشان جواب ندهند، علاوه بر ادامه اعتصاب اقدامات ديگري را در دستور خود ميگذارند. کارگران در نامه خود بر خواستهاي زير تاکيد گذاشتند:
١- ممنوعيت مرخصي هاي اجباري که از سوي کارفرمايان بر کارگران تحميل ميشود
٢- دريافت دو ماه از دستمزدهاي معوقه
٣- دريافت حقوق مدت مرخصي كه حق كارگران بوده است و در سالهاي ٨٥ و ٨٦ از اين مرخصي استفاده نكرده اند.
روز ١٩ شهريور نمايندگان کارگران نامه اي را كه روز قبل توسط کارگران نوشته شده بود و حاوي مطالبات آنان بود٬ به استانداري و اداره كار بردند. مسئولين اين ادارات وعده دادند که روز ٢٠ شهريور به كارخانه پرريس بروند و با كارگران وارد مذاكره شوند.
اعتصاب کارگران پرريس روز ١٣ شهريور در پي تصميم کارفرما براي فرستادن كارگران به مرخصي اجباري آغاز شد. کارفرما عليرغم گذشت شش روز اعتصاب كارگران تا كنون با بي توجهي كامل جوابي به اعتراض کارگران نداده است. طبق گزارشات قبلي مديريت کارخانه همان روز اول اعتصاب ناچار شد بخشنامه مرخصي اجباري را از روي تابلو اعلانات بردارد و اعلام كند كه اين تصميمي درست نبوده است. اين در حالي است كه كارفرما قبلا اعلام كرده بود به دليل كمبود مواد خام در كارخانه كارگران بايد به مرخصي بروند. اما در مورد پرداخت دو ماه دستمزدهاي معوقه کارگران سكوت كرده است. لازم به توضيح است كه قراداد كاري كارگران پايان يافته است و كارفرما حاضر به تمديد آن نيست. اعتراض کارگران پرريس سنندج ادامه دارد.

زنده باد جنبش مجمع عمومي
مجمع عمومي نمايندگان کارگران تعدادي از كارخانه هاي سنندج برگزار شد!
اين مجمع از مطالبات و مبارزات کارگران لاستيک البرز و نيشکر هفت تپه حمايت كرد!

طبق گزارشي كه اتحاديه آزاد کارگران ايران منتشر كرده است به فراخوان اين اتحاديه اولين مجمع عمومي نمايندگان کارگران کارخانه هاي پرريس، نساجي کردستان، فرش غرب بافت، شرکت قطعات فولادي و کارگران آجرپزي در سنندج برگزار شد. طبق خبري كه به كميته كردستان حزب رسيده است نمايندگان كارگران شاهو هم از تصميمات اين مجمع حمايت كرده اند.
نمايندگان کارگران اين کارخانه ها در اين مجمع حول مسائل و مطالبات مشترکشان به بحث و تبادل نظر پرداختند و تصميماتي گرفتند. از جمله اين تصميمات: تلاش براي تشكيل مجامع نمايندگان ديگر مراكز كارگري در سطح استان و كشور بوده است. اين مجمع تصميم گرفته است كه براي ملحق شدن نمايندگان کارگران ساير کارخانه ها در سنندج بكوشد و در سطح کشور تلاش كند ابعاد اين نوع فعاليت متحدانه را گسترش دهد.
بر اساس گزارش منتشر شده از طرف اتحاديه آزاد كارگران، مسائلي که در اين مجمع مورد بررسي قرار گرفته است عبارتند از:
1- خواست پرداخت دستمزدهاي معوقه
2- استمرار کار کارگران کارخانه هاي در معرض تعطيلي
3- خواست لغو قراردادهاي موقت کار
4- خطر اخراج روز افزون کارگران
مجمع نمايندگان كارگران كارخانه هاي نامبرده تصميم گرفته است كه در راستاي محکم تر کردن روابط نمايندگان کارگران کارخانه هاي سنندج و استحکام روابط اين نمايندگان با اتحاديه آزاد کارگران ايران بکوشد.
در اين مجمع قرار شده است فعالين اتحاديه آزاد کارگران جلسه مشترکي را با کارگران شرکت قطعات فولادي سنندج براي آشنايي هر چه بيشتر آنان با چگونگي تلاش براي دستيابي به مطالباتشان برگزار کنند.
مجمع عمومي نمايندگان کارگران حمايت و همبستگي خود را با اعتصاب و مطالبات کارگران کارخانه هاي لاستيک البرز و نيشکر هفت تپه اعلام كرده و از اتحاديه آزاد کارگران ايران خواسته است براي گسترش مجمع عمومي نمايندگان کارگران در سراسر کشور بويژه کارگران لاستيک البرز و نيشکر هفت تپه بکوشد.
رفقاي كارگر!
تصميم و تلاش كارگران و نمايندگانشان در چندين مركز كارگري در سنندج، به منظور تشكيل مجمع عمومي نمايندگان اين مراكز قدم مهمي در سير تشكل يابي و اتحاد كارگري است. ما تشكيل مجمع نمايندگان كارگران در سنندج را به همه فعالين و دست اندركاران اين اقدام كارگري تبريك ميگوئيم. اين اقدام آگاهانه و كارساز كارگران سنندج، يك قدم مهم در راستاي تحقق خواستهاي خود و تلاشي ارزشمند براي اتحاد جنبش كارگري است. جنبش مجمع عمومي و تشكيل مجمع نمايندگان چندين مركز كارگري در سنندج الگويي پيشرو و تلاشي بسيار ارزشمند است كه ميتواند سرمشقي براي همه مراكز كارگري باشد. ما همه كارگران سنندج را فراميخوانيم كه با تشكيل مجمع عمومي و انتخاب نمايندگان خود به اين مجمع بپيوندند. اين الگو اگر در سطح استان و كل كشور گسترش يابد ميتواند كارگران را از اين پراكندگي و بي تشكلي نجات دهد. در عين حال نمايندگان كارگران با اتكا به همه اعضاي مجامع عمومي مراكز كارگري، ميتوانند با احساس قدرت و همبستگي طبقاتي خود، بيش از پيش در جهت تحقق مطالبات كارگري بكوشند. رفقاي كارگر با گسترش جنبش مجمع عمومي در همه مراكز كارگري تلاش كنيم كه ابعاد مجامع نمايندگان كارگران را هم گسترش دهيم.
كميته كردستان حزب كمونيست كارگري ايران
17 شهريور 1387- 7 سپتامبر 2008