اخبار اعتراضات کارگران کيان تاير

در بیست و نهمین روز اعتصاب کارگران لاستیک البرز، آنان با مقاومت در برابر طرح اجرای تعطیلات تابستانی از سوی کارفرما، وی را وادار به عقب نشینی کردند

کارگران لاستیک البرز روز پنجشنبه مورخه 17/5/1387 طی اقدامی متحدانه در برابر طرح اجرای تعطیلات تابستانی که از سوی کارفرما بصورت بخشنامه در تابلوهای اعلانات کارخانه الصاق شده بود مقاومت کرده و طی تماسی با فرمانداری اسلامشهر و اداره کار اعلام کردند در صورت اجرای این طرح از سوی کارفرما، به کارخانه خواهند آمد و چنانچه با درب بسته مواجه شوند در مقابل آن دست به تجمع خواهند زد. این کارگران اعلام کردند هر گونه عواقب ناشی از تجمع آنان در مقابل کارخانه متوجه کارفرما خواهد بود.

بدنبال این اقدام متحدانه کارگران، پس از دو ساعت بخشنانه دیگری در تابلو های اعلانات کارخانه مبنی بر لغو اجرای طرح تعطیلات تابستانی نصب گردید و بدین ترتیب این کارگران موفق شدند شگرد کارفرما را برای شکستن اعتصاب از طریق اعلام تعطیلات تابستانی به شکست بکشانند.

این کارگران امروز مورخ 19/5/1387 نیز در تداوم پیگیری مطالبات خود در قالب گروه ده نفره ای متشکل از نمایندگان خود بصورت حضوری به وزارت کار، وزارت کشور، وزارت صنایع و دفتر ریاست جمهوری مراجعه کرده و ضمن ملاقات حضوری و مذاکرات شفاهی با مسئولین این نهادها خواسته های خود را بصورت مکتوب تحویل آنان دادند.

از طرف دیگر بنا بر خبرهای دریافتی توسط اتحادیه آزاد کارگران ایران قرار است روز سه شنبه این هفته در وزارت صنایع جلسه ای در سطح بالای مدیران وازتخانه های مختلف حول مسائل کارگران لاستیک البرز تشکیل و نسبت به خواست های این کارگران تصمیم گیری شود.

اتحادیه آزاد کارگران ایران 16/5/1387

www.ettehadeh.com

ایمیل: k.ekhraji@gmail.com

فاکس: 02144514795

 

توافق کارفرما و نهادهای دولتی از بالای سر کارگران و عدم پذیرش آن از سوی کارگران لاستیک البرز

امروز مورخه 16/5/1387 قرار بود در فرمانداری اسلامشهر جلسه ای با شرکت کارفرما و نمایندگان کارگران لاستیک البرز با حضور بخشدار، فرماندار و رئیس اداره کار اسلامشهر برای رسیدگی به خواست های کارگران لاستیک البرز تشکیل شود اما پس از حضور کارگران در فرمانداری نه از حضور کارفرما خبری شد و نه فرماندار و بخشدار.

رئیس اداره کار اسلامشهر که در محل جلسه حضور داشت پس از تماس تلفنی با فرماندار به کارگران اعلام کرد توافق صورت گرفته بین نهادهای دولتی و کارفرما معتبر است و کارگران باید بر سر کارهایشان بازگردند. لازم به یادآوری است طبق این توافق کارفرما اعلام کرده است کارگران باید بر سر کارهای خود باز گردند و پس از شروع تولید 40 درصد فروش روزانه به پرداخت مطالبات کارگران اختصاص خواهد یافت.

نمایندگان کارگران با شنیدن توافق انجام گرفته بین کارفرما و نهادهای دولتی به این وضعیت معترض شده و اعلام کردند این توافق بدون حضور آنها صورت گرفته است و مورد قبول آنان نمی باشد. در این راستا کارگران برای پذیرش خواست کارفرما مبنی بر پایان دادن به اعتصاب و قبول پرداخت دستمزدهایشان از طریق فروش روزانه تولید، پیشاپیش اعلام کرده بودند به کارفرما هیچ اعتمادی ندارند و تنها در صورتی پیشنهاد وی را قبول خواهند کرد که خواست های آنان به شرح زیر بر آورده شود:

1- پرداخت تمامی مطالبات معوقه کارگران تا پایان خرداد ماه

2- تعویض تمامی مدیران منتصب کارفرما در کارخانه

3- میزان تولید روزانه کارخانه حداقل باید بین 50 الی 60 تن باشد

4- شورایی تحت عنوان "شورای نظارت بر فروش" با حضور نمایندگان کارگران و وزارت صنایع تشکیل شود

5- کلیه دستگاههای مستهلک و آسیب دیده کارخانه باید ترمیم گردد و لوازم یدکی کافی به انبار کارخانه وارد شود. لازم به یادآوری است در حال حاضر برخی دستگاههای تولیدی در کارخانه لاستیک البرز خراب هستند و انبار کارخانه فاقد لوازم یدکی مورد نیاز می باشد

6- توافق ما بین کارگران و کارفرما مکتوب شود و به امضای مسئولین وزارت کار و سایر نهادهای زیربط از قبیل فرمانداری اسلامشهر و ... برسد. کارگران لاستیک البرز به هیچ عنوان حاضر به پذیرش وعده های شفاهی و یا کتبی کارفرما نیستند و خواهان تضمین کتبی وعده های وی از سوی وزرات کار، صنایع، فرمانداری اسلامشهر و سایر نهادهای زیربط می باشند.

لازم به ذکر است کارگران لاستیک البرز روز 13 مرداد ماه یک مجمع بزرگ با شرکت حدود 1100 نفر از کارگران برگزار کردند و همانجا مصوب نمودند قسمتهای مختلف کارخانه در محل کار خود مجمع عمومی برگزار کرده و نمایندگانی را برای هماهنگی در پیگیری مطالبات شان انتخاب نمایند.

خواستهای فوق برای قبول پیشنهاد کارفرما، دیروز و امروز از سوی مجمع نمایندگان کارگران لاستیک البرز اتخاذ شد. این خواستها در مجامع عمومی قسمتهای مختلف کارخانه نیز مطرح و مورد توافق همه کارگران قرار گرفته است.

از سوی دیگر طی روزهای گذشته کارفرما اعلام کرده است از شنبه کارخانه تعطیل است و کارگران باید بمدت 15 روز به مرخصی تابستانی بروند. امروز در مجمع عمومی نمایندگان کارگران لاستیک البرز، این نمایندگان خواست کارفرما مبنی بر رفتن به مرخصی تابستانی را رد کردند و اعلام نمودند کارگران از روز شنبه همچنان در کارخانه حضور پیدا خواهند کرد و چنانچه به خواست های آنان توجهی نشود در مقابل دفتر کارخانه یا مقابل مجلس شورای اسلامی دست به تجمع خواهند زد و به اشکال مختلف اعتراضات خود را تشدید خواهند نمود.

اتحادیه آزاد کارگران ایران 16/5/1387

www.ettehadeh.com

ایمیل: k.ekhraji@gmail.com

فاکس: 02144514795

اعتصاب کارگران لاستیک البرز ادامه دارد
کارگران لاستیک البرز اولین مجمع عمومی بزرگ خود را برگزار کردند

دیروز مورخه 13/5/1387 کارگران لاستیک البرز از ساعت 9 صبح برای اولین بار اقدام به برگزاری مجمع عمومی در محیط کارخانه کردند. در این مجمع بزرگ که بیش از هزار نفر از کارگران در آن شرکت داشتند دو نفر از کارگران در رابطه با مشکلات موجود و چگونگی دست یابی به مطالباتشان سخنرانی کردند و مجمع تصمیم گرفت کارگران قسمتهای مختلف نیز در محل قسمت خود، مجمع عمومی برگزار کرده و نمایندگانی را برای هماهنگی جهت پیگیری مطالباتشان انتخاب نمایند.

بر اساس تصمیم این مجمع بزرگ، کارگران قسمتهای مختلف بعد از ظهر دیروز با تشکیل مجمع، نمایندگان شان را انتخاب نمودند و امروز مورخه 14/5/1387 مجمع عمومی نمایندگان منتخب کارگران که تعداد 27 نفر می باشند با حضور سه نماینده شورای اسلامی تشکیل شد.

در این مجمع که از ساعت 9 صبح تا 14 ظهر ادامه داشت نمایندگان منتخب کارگران حول پیشنهاد جدید کارفرما و چگونگی پیگیری مطالبات خود به بحث و تبادل نظر پرداختند.

لازم به یاد آوری است کارفرمای لاستیک البرز اعلام کرده است چنانچه کارگران بر سر کارهایشان بازگردند حاضر است 40 درصد فروش روزانه تولید کارخانه را به پرداخت دستمزدهای معوقه کارگران اختصاص بدهد.

در مجمع امروز نمایندگان منتخب کارگران لاستیک البرز، این مجمع تصمیم گرفت در صورتی پیشنهاد کارفرما را قبول کند که خواستهای آنان به شرح زیر بر آورده شود:

1- میزان تولید روزانه کارخانه حداقل باید بین 50 الی 60 تن باشد

2- شورایی تحت عنوان "شورای نظارت بر فروش" با حضور نمایندگان کارگران و وزارت صنایع تشکیل شود

3- کلیه دستگاههای مستهلک و آسیب دیده کارخانه باید ترمیم گردد و لوازم یدکی کافی به انبار کارخانه وارد شود. لازم به یادآوری است در حال حاضر برخی دستگاههای تولیدی در کارخانه لاستیک البرز خراب هستند و انبار کارخانه فاقد لوازم یدکی مورد نیاز می باشد

4- توافق ما بین کارگران و کارفرما مکتوب شود و به امضای مسئولین وزارت کار و سایر نهادهای زیربط از قبیل فرمانداری اسلامشهر و ... برسد. کارگران لاستیک البرز به هیچ عنوان حاضر به پذیرش وعده های شفاهی و یا کتبی کارفرما نیستند و خواهان تضمین کتبی وعده های وی از سوی وزرات کار، صنایع، فرمانداری اسلامشهر و سایر نهادهای زیربط می باشند.

در این مجمع کارگران لاستیک البرز بر ادامه اعتصاب تا رسیدن به خواست هایشان تاکید کردند.

اتحادیه آزاد کارگران ایران ضمن حمایت قاطعانه از تداوم اعتصاب کارگران لاستیک البرز، برگزاری اولین مجمع عمومی بزرگ این کارگران را صمیمانه به همه آنان تبریک میگوید و خواهان پرداخت فوری تمامی دستمزدهای معوقه کارگران، جبران خسارتهای مادی و معنوی ناشی از عدم پرداخت دستمزد و تعقیب قضایی کارفرمایانی است که دستمزد های کارگران را با تاخیر پرداخت میکنند.

کارگران

مجمع عمومی پایه ای ترین ظرف سازمانیابی ما و آن نقطه قوتی است که ما با اتکا به آن و برگزاری اش در محیط کار میتوانیم حرفها و خواست هایمان را یکی کنیم و مبارزات خود را برای رسیدن به مطالباتمان توان و قدرتی صد چندان بخشیم.

زنده باد جنبش مجمع عمومی

زنده بد همبستگی کارگری

اتحادیه آزاد کارگران ایران 14/5/1387

ایمیل: k.ekhraji@gmial.com

فاکس: 02144514795

تجمع كارگران كارخانه كيان تاير

آژانس ايران خبر

كارگران خشمگين و معترض كيان تاير امروز سه شنبه 8 مرداد, در اعتراض به برآورده نشدن خواسته هايشان در كارخانه لاستيك البرز دست به تجمع اعتراضي زدند.

كارگران در يك ابتكار جالب با نصب يك طومار هشت در دومتري در جاده ساوه كه روي آن نوشته شده بود: مسئولين به داد ما كارگران كيان تاير برسيد, تمام عابرين را در جريان اعتراض خود قرار دادند.

بنا به گزارشات دريافتي در محور ساوه – تهران ترافيك سنگيني ايجاد شده است.

كارگران معترض كه قصد داشتند تجمع امروز را در مقابل دفتراحمدي نژاد برگزار كنند نتوانستند امروز از درب كارخانه خارج شوند.

يكي از كارگران در گفتگويي به خبرنگار ما گفت: قرار بود برويم مقابل دفتر احمدي نژاد, نگذاشتند. گفتند طومار امضا كنيد بياوريد رسيدگي مي كنيم. ماهم آمديم در كارخانه اعتراض كرديم. پلاكاردهايي را كه ميخواستيم با خودمان ببريم الان در خيابان چهار دانگه نصب كرديم.

در اين تجمع كه بيش از 800 كارگر كارخانه كيان تاير حضور دارند, كارگران با آتش زدن لاستيك اعتراضات خود را نشان مي دادند. حجم آتشي كه كارگران درست كرده بودند, به قدري زياد بود كه به گفته شاهدان عيني تمام منطقه را دود فرا گرفته بود.

كارگران معترض شعار ميدادند:

مرگ بر مزودر

مرگ برشرفي( بخشدار منطقه 4 دانگه)

وزير بي لياقت استعفا استعفا

حكومت عدل علي اين همه بي عدالتي

4 ماه عدم دريافت حقوق عدم رسيدگي مسئولان

اتحادیه آزاد کارگران ایران

 

در ستایش یک اعتراض
گزارشی از اعتراض کارگران لاستیک البرز از شروع تا پایان.

گزارشي از اعتصاب کارگران لاستيک البرز
كارگران كارخانه لاستيك البرز امروز ٥ مرداد نيز دوباره در جاده ساوه تجمع كردند و پس از روشن كردن آتش, و شعار دادن اعتراض خود را اعلام کردند. اعتراض کارگران البرز انعکاس وسيعي در ميان کارگران داشته است.
آتش زدن لاستيک تاکتيکي است که کارگران لاستيک البرز از اعتصابات مداوم خود از زمستان سال قبل به آن دست ميزنند تا توجه بيشتري به اعتراض خود معطوف کنند. در اين اعتصاب متحدانه کليه کارگران از هر سه شيفت شرکت دارند.کارگران اعلام کرده اند چنانچه به خواست هاي آنها جواب داده نشود همراه خانواده هايشان در مقابل ارگانهاي دولتي تجمع خواهند کرد.
کارگران لاستيک البرز از سال گذشته بطور مرتب در رابطه با عدم پرداخت دستمزدهايشان دست به اعتصاب زده اند. از آغاز امسال اين سومين اعتصاب اين کارگران است. اعتصاب اول آنها اول فروردين بود که نيروهاي امنيتي حمله بردند و صدها نفر از کارگران را ضرب و شتم و بازداشت کردند. بعد از اين سرکوب به کارگران قول دادند که دستمزدهايشان را خواهند داد ولي به هيچ کدام از اين وعده ها عمل نشد. بعد از آن کارگران اعتصاب ديگري سازمان دادند و الان از ٢٢ تير ماه است که اين کارگران در اعتصاب به سر ميبرند. هم اکنون کارگران کيان تاير متحدانه بر سر خواستهاي خود مصر هستند و ايستاده اند و به هيچکدام از وعده هايي که به آنها داده ميشود باور ندارند . کارگران اعلام کرده اند که تا تمامي خواستهايشان برآورده نشود به اعتصاب خود ادامه خواهند داد. اين کارگران در اعتصاب خود٬ براي جلب افکار عمومي اقدام به روشن کردن آتش ميکنند و هر زمان که آتش روشن ميکنند٬ نيروي امنيتي آنجا حاضر شده اند هم اکنون اين کارگران به همه جا و همه مقامات نامه داده اند که اگر خواستهايشان برآورده نشود با خانواده هايشان در مقابل نهاد رياست جمهوري تجمع خواهند کرد. خواستهاي اين کارگران پرداخت تمامي دستمزد ها و بن کارگري سال ٨٦ و دريافت يک ميليارد و هشتاد و پنجاه ميليون پولي است که ٧٠٠ کارگر در سالهاي گذشته براي روز مباداي خود جمع کرده بودند و اين پول اکنون در دست کارفرماست. و در اين مدت نه وام داده اند و نه چيزي و معلوم نيست اين پول چه شده است. کارگران همچنين لباس و کفش کار که مدتهاست به آنها داده نميشود را مطالبه ميکنند. تا اين لحظه هيچ مقامي به خواستهاي اين کارگران توجه نکرده است . بعد از اعتصاب اين کارگران جلسه اي از سوي شوراي تامين استان در اسلامشهر برگزار شده ولي خبري از اين جلسه به کارگران اعلام نشده است. کارگران اعلام کرده اند که تا زماني که خواستهايشان برآورده نشود به اعتصاب خود ادامه خواهند داد. گفتني است که بر خلاف دوره قبل چندين روز است که مواد خام به کارخانه آورده اند. و گفته اند کار را شروع کنيد تا دستمزدتان را بدهيم اما کارگران اعلام کرده اند. ما کار را شروع نميکنيم تا دستمزدمان را ندهيد.

اعتصاب کارگران کيان تاير ادامه دارد
روز اول مرداد ٧٨ کارگران لاستیک البرز در یازدهمین روز اعتصاب و در اعتراض به عدم توجه کارفرما و نهادهای دولتی به خواسته هایشان، اقدام به آتش زدن لاستیک در محل کارخانه نموده و در مقابل درب دژبانی در درون کارخانه تجمع کردند. دود ناشی از آتش در کارخانه لاستیک البرز فضای اطراف کارخانه را در بر گرفته بود. بدنبال این اقدام کارگران، نیروهای امنیتی در محل حاضر شده و و طی مذاکره ای با کارگران و دادن وعده و وعید مبنی بر رسیدگی به خواسته های آنان، کارگران آتش را خاموش کردند اما حاضر به پایان دادن به اعتصاب خود نشده و اعلام کردند تا دریافت تمامی دستمزدهای معوقه خود دست از اعتصاب بر نخواهند داشت.

روز دوم مرداد ٧٨ در دوازدهيمن روز اعتصاب کارگران بار دیگر بصورتی محدود در محوطه کارخانه اقدام به آتش زدن لاستیک کردند. در اين روز در شورای تامین استان در اسلامشهر جلسه ای برای بررسی مسائل مربوط به کارخانه لاستیک البرز تشکیل گرديد. اما اين نشست بي نتيجه ماند. به گفته کارگران اين کارخانه تا کنون 25 جلسه در شورای تامین استان برای رسیدگی به خواست کارگران و پایان دادن به اعتراضات آنان برگزار شده است، اما تا کنون هیچ اقدام عملی برای رسیدگی به مطالبات آنان صورت نگرفته است. در اين روز همزمان با تشکیل جلسه شورای تامین استان، کارفرما به کارگران اعلام کرد فردا تعطیل است و کارگران میتوانند به کارخانه نیایند. اما کارگران آنرا قبول نکردند و اعلام نمودند ضمن حضور در کارخانه به اعتصاب خود ادامه خواهند داد. کارگران این کارخانه مصمم هستند برای رسیدن به خواسته هایشان ضمن ادامه اعتصاب به این شکل از اعتراض خود (آتش زدن لاستیک) ادامه دهند. کارگران لاستیک البرز سه ماه است دستمزدهای خود را دریافت نکرده اند و کارفرما علیرغم گذشت چهار ماه از سال هشتاد و هفت، هنوز بن کارگری سال هشتاد و شش این کارگران را پرداخت نکرده است.
به گزارش ايلنا، در همين خصوص، سهامداران كارخانه لاستيك البرز طي تماسي تلفني اعلام كرده‌اند در صورتيكه كارگران آتش اعتراضات را خاموش كنند و سر و صدايي در محوطه ايجاد نكنند، حقوق‌هاي عقب افتاده را يكشنبه پرداخت خواهند كرد. كارگران اعلام كرده‌اند تا وقتي كه حقوق‌هاي عقب افتاده را دريافت نكنند، وارد كارخانه نمي‌شوند.
لازم به یادآوری است كه سابقه اعتصاب این دوره كارگران لاستیك البرز (كیان تایر سابق) به اواخر سال گذشته بر می گردد كه كارگران در اعتراض به پرداخت نشدن دستمزدهای خود دست به اعتراض و اعتصاب بزرگی زدند و برای جلب توجه مردم اقدام به بستن جاده و آتش زدن لاستیك کردند. اعتراض قدرتمند کارگران طبق معمول با سرکوب تند آنها توسط جمهوری اسلامی مواجه شد. سرکوبگران به کارخانه حمله کردند و صدها كارگر اعتصابی را دستگیر كردند که پس از چندروز مجبور به آزادی آنها شدند.

کارگران لاستیک البرز با دریافت دستمزد اسفند ماه و وعده پرداخت عیدی هایشان در هفته آینده به اعتصاب خود پایان دادند

کارگران لاستیک البرز که در اعتراض به عدم دریافت دستمزدهایشان از صبح روز سه شنبه مورخه 31/2/1387 دست به اعتصاب زده بودند طی توافقی با کارفرما در ساعت 30/13 همانروز به اعتصاب خود پایان داده و بر سر کارهایشان بازگشتند.
بر اساس این توافق دیروز کارفرما دستمزد اسفند ماه کارگرانی را که پرداخت نکرده بود پرداخت کرد و قرار شد هفته آینده عیدی کارگران نیز پرداخت شود. لازم به یادآوری است که کارفرما قبلا دستمزد اسفند ماه 400 نفر از کارگران را پرداخت کرده بود. این کارگران هم اکنون دستمزد فروردین و اردیبشهت ماه امسال را از کارفرما طلب دارند.
بنا بر اظهار یکی از کارگران این کارخانه عدم پرداخت بموقع دستمزد کارگران کارخانه لاستیک البرز در شرایطی است که صنعت لاستیک سازی در ایران جزو یکی از سوده ترین بخشهای صنعت است و هیچگاه دچار رکود نشده است .

اتحادیه آزاد کارگران ایران 2/3/1387
www.ettehade.net
k.ekhraji@gmail.com

 

كارگران شركت كیان تایر مجددا دست به اعتصاب زدند

به دنبال عدم تحقق وعده های كارفرما كه در دور اول اعتصاب كارگران شركت كیان تایر (لاستیك البرز سابق) در فروردین ماه امسال به كارگران داده بود، كارگران روز ٢٩ اردیبهشت ماه مجددا دست به اعتصاب زدند. لازم به یادآوری است كه كارگران از اسفندماه تاكنون دستمزدها و عیدی و پاداش خود را دریافت نكرده اند. در تاریخ ٢٩ اردیبهشت ماه، كارگران یكی از قسمتهای این كارخانه به مدت دو ساعت دست از كار كشیدند و دست به تجمع در کارخانه زدند. به دنبال این اعتصاب، صبح روز ٣١ اردیبهشت ماه مدیر این شركت به میان كارگران آمد و وعده های همیشگی را تكرار کرد، اما كارگران اعلام کردند كه تمامی این وعده ها دروغ است و به اعتصاب خود تا دریافت مطالباتمان ادامه خواهیم داد.

حزب کمونیست کارگری از اعتصاب كارگران کیان تایر حمایت می كند و از همه کارگران در سراسر کشور، از معلمان و دانشجویان و همه مردم آزادیخواه میخواهد از اعتراض این كارگران قاطعانه حمایت کنند. نپرداختن دستمزد كارگران یك دزدی و سرگردنه گیری آشكار است كه باید توسط هر انسان آزاده ای محكوم گردد. حزب از همه كارگران شركت كیان تایر می خواهد كه به اعتراض همكاران خود بپیوندند و متحد و یکپارچه بر خواستهای خود پافشاری کنند.

آزادی، برابری، حكومت كارگری

مرگ بر جمهوری اسلامی

زنده با جمهوری سوسیالیستی

حزب کمونیست کارگری ایران

٢١ مه ٢٠٠٨، ١ خرداد ١٣٨٧

 

آخرين كارگر بازداشت شده كارخانه لاستيك البرز (نظام علي نادري) آزاد شد.

نيمه شب ٣ ارديبهشت نظام علي نادري از کارگران کيان تاير که در جريان اعتراض کارگران اين کارخانه در ٢٤ فروردين بخاطر دستمزهاي پرداخت نشده شان دستگير شده بود پس از يازده روز بازداشت از زندان آزاد شد.
لازم به يادآوري است که کارگران کيان تاير که در اعتراض به عدم دریافت ماه ها حقوق در روز ۲۴ فروردین ماه جاده تهران-اسلام شهر را مسدود کردند٬ در ساعات پایانی همان روز با تخریب دیوارهای کارخانه توسط نیروی انتظامی ٬ مورد حمله قرار گرفته و تعدادي زيادي از آنهادستگیر شدند اما دو روز بعد تمامی کارگران بازداشتی که در پاسگاه نعمت آباد مستوفی به سر می بردند آزاد شدند و تنها نظام علی نادری همچنان در بازداشت بود که در نيمه شب ٣ ارديبهشت پس از ۱۱ روز بازداشت آزاد شد

 

کارگران کیان تایر آزاد شدند
از سرنوشت ٦ کارگر آتش نشانی خبری در دست نیست

قبلا به اطلاع رسانديم که غروب روز شنبه ٢٤ فروردين، نیروهای یگان ویژه جمهوري اسلامي کارگران کيان تاير (لاستيك البرز سابق) را که بخاطر دستمزدهاي پرداخت نشده خود در اعتصاب بسر ميبردند مورد حمله وحشيانه خود قرار دادند و ٥٠ نفر از کارگران را دستگير کردند. طبق دو گزارش که امروز به حزب رسیده است، آمار اولیه مربوط به تعداد دستگیرشدگان نادقیق بوده و تعداد دستگیرشدگان بسیار بیشتر از این بوده است. یکی از گزارشات تعداد کارگران دستگیرشده را بالای ٣٠٠ نفر و گزارش دیگر حدود ١٠٠٠ نفر ذکر میکنند.

طبق این گزارشات شش نفر از کارگران آتش نشانی که به آنها دستور داده شده بود آب داغ روی کارگران اعتصابی بپاشند از دستور فرماندهان نیروی سرکوب خودداری کردند و آب را روی اسفالت ریختند. سرکوبگران آنها را نیز دستگیر کردند که تا این ساعت، غروب دوشنبه، خبری از آنها در دست نیست.

همچنین خانواده های کارگران درمقابل دادگاه چهاردانگه و سپس مقابل پاسگاه احمدآباد تجمع کرده و خواهان آزادی فوری کارگران زندانی شدند. در طول دو روز گذشته اکثر کارگران آزاد شده و ١٤٠ نفر تا امروز در زندان بودند که بعدازظهر امروز همگی آزاد شده اند.

لازم به يادآوري است که کارگران کيان تاير در اعتراض به عدم پرداخت ٥ ماه حقوق معوقه و پاداش و مزايای ديگر خود از ٢٠ فروردين دست به اعتصاب زده بودند. بدنبال این اعتصاب، به آنها وعده داده شده است که شنبه آينده بخشی از طلب هاي آنها پرداخت خواهد شد.

حزب کمونیست کارگری از همه کارگران در سراسر کشور، از معلمان و دانشجویان و همه مردم آزادیخواه میخواهد سرکوب کارگران کیان تایر را شدیدا محکوم کنند و خواهان آزادی فوری شش کارگر آتش نشانی شوند. جنایت رژیم در حق کارگران نباید بی پاسخ بماند. حزب از سازمانهای کارگری در سراسر جهان میخواهد سرکوب جنایتکارانه کارگران کیان تایر را محکوم کنند، جمهوری اسلامی را برای آزادی فوری کارگران آتش نشانی و خواست های بحق کارگران کیان تایر تحت فشار بگذارند و خواهان اخراج جمهوری اسلامی از همه مجامع بین المللی و از سازمان جهانی کار شوند.

آزادی، برابری، حكومت كارگری
مرگ بر جمهوری اسلامی
زنده با جمهوری سوسیالیستی

حزب کمونیست کارگری ایران
١٤ آوریل ٢٠٠٨، ٢٦ فروردن ١٣٨٧

 

کارگران کیان تایر باید فورا آزاد شوند

طبق گزارشی که به حزب رسیده است حدود ٥٠ نفر از کارگران کیان تایر در هجوم وحشیانه نیروهای سرکوب رژیم در غروب روز شنبه دستگیر و به مقصد نامعلومی انتقال داده شدند. تعدادی از کارگران نیز مجروح شدند که در بیمارستان بستری شده اند. طبق این گزارش که ساعت ١١ صبح امروز به ما رسیده است، کارخانه کیان تایر تعطیل و همچنان در محاصره نیروهای سرکوب بوده و در داخل کارخانه سرکوبگران حکومت در حال گشت زنی و تعقیب کارگران هستند.

حزب کمونیست کارگری یک بار دیگر سرکوب کارگران را شدیدا محکوم میکند. کارگران دستگیرشده باید فورا و بدون هیچ قید و شرط و وثیقه ای آزاد شوند. حزب از کارگران همه مراکز کارگری، از دانشجویان و معلمان و همه مردم آزادیخواه میخواهد جنایت رژیم در حق کارگران کیان تایر را محکوم کنند و همره با کارگران کیان تایر و خانواده های آنها، خواهان آزادی فوری و بی قید و شرط کارگران زندانی شوند. سرکوب کارگران کیان تایر باید با اعتراض گسترده مردم در سراسر کشور مواجه شود.

حزب کمونیست کارگری از سازمانهای کارگری در سراسر جهان میخواهد سرکوب جنایتکارانه کارگران کیان تایر را محکوم کنند، جمهوری اسلامی را برای آزادی فوری کارگران زندانی و خواست های بحق آنها تحت فشار بگذارند و خواهان اخراج جمهوری اسلامی از همه مجامع بین المللی و از سازمان جهانی کار شوند.

آزادی، برابری، حكومت كارگری
مرگ بر جمهوری اسلامی
زنده با جمهوری سوسیالیستی

حزب کمونیست کارگری ایران
١٣ آوریل ٢٠٠٨، ٢٥ فروردن ١٣٨٧

جمهوری اسلامی دست به جنایت دیگری زد
دهها نفر از کارگران کيان تایر دستگیر شدند
تعدادی زخمی و مجروح روانه بیمارستان شدند

گزارش از خبرنگار حزب، فرهاد قاسمی

ساعت هفت و نیم عصر امروز شنبه نیروهای ضد شورش با شکستن در و با نردبان های آلومینیومی از دیوار سه متری کارخانه به سرعت بالا آمدند و و حشیانه شروع به زدن کارگران با باتوم های برقی کردند. با تبر و لگد کلیه درهای کارخانه را شکستند و با موتور سیکلت شروع به گشت زنی در کارخانه کردند. هر کس سر راهشان بود لت و پار کردند، حتی انتظامات خود کارخانه و اعضای شورا را.

دهها نفر از کارگران را دستگیر کردند. حداقل دو اتوبوس از کارگران دستگیر شده را از کارخانه خارج کردند.
کارگران که از صبح با فلاخن سنگ و کوکتل مولوتف به بیرون کارخانه پرتاپ می کردند با خواهش فراوان و قول های مسئولین آرام نشدند. از صبح بزرگراه آزادگان ترافیک شدیدی داشت. حدود ساعت ٦ رئیس نیروی انتظامی منطقه به مدیران گفته بود که تا ساعت ٨ باید جاده باز شود وگرنه به محض تاریکی حمله می کنند. ساعت هفت و نیم حمله به کارگرانی که جرمشان اعتراض به نپرداختن دستمزدها است، شروع شد. رئیس نیروی انتظامی به مدیران گفته بود که کارشناسان و مهندسان یک جای امن مخفی شوند که بعد از حمله با همکاری انتظامات کارخانه از در پشت و مخفی کارخانه که به خط ریل قطار تهران و اصفهان باز می شود، خارج شدند و به کمک مینیبوس نیروی انتظامی از منطقه دور شدند.

منطقه را به شعاع ٥ تا ٦ کیلومتر تخلیه کرده بودند. در موقع حمله تعدادی از کارگران درگیر شدند. صدای آژیر آمبولانس و ماشین های پلیس تمام منطقه را گرفته است. در حال حاضر هر تعداد از کارگران که توانسته اند در داخل کارخانه مخفی شده اند. تعداد زیادی از کارگران دستگیر و مضروب شده اند اما کارگرانی که مخفی شده اند نمی توانند زیاد دوام بیاورند، چون کارخانه نه آب دارد و نه گاز و نه تلفن. این کارگران وضعیت مناسبی ندارند و خطر تهدیدشان می کند.

کارگران و مردم آزادیخواه، خانواده های کارگران کيان تایر:
این جنایت نباید بی پاسخ بماند. سرکوب کارگران ایران تایر را محکوم کنید و از سراسر کشور با آنها اعلام همبستگی کنید. خبر را فورا به همه جا برسانید، دست به تجمعات اعتراضی در مقابل ادارات دولتی بزنید، در مقابل بیمارستانهائی که کارگران بستری شده اند تجمع کنید، در کارخانه ها به نشانه همبستگی دست به اعتصاب بزنید، در دانشگاهها اعتراض کنید، در مدارس به بحث حول این واقعه بپردازید. این یک واقعه مهم سیاسی است، و باید توجه همه مردم را به خود جلب کند و نیروی عظیم طبقه کارگر و مردم آزادیخواه را متحد و یکپارچه علیه جنایتکاران حاکم و علیه نظام کثیف سرمایه داری و اسلامی به میدان آورد.

حزب کمونیست کارگری از سازمانهای کارگری در سراسر جهان میخواهد این اقدام جنایتکارانه را محکوم کنند و خواهان اخراج جمهوری اسلامی از همه مجامع بین المللی و از سازمان جهانی کار شوند. حزب همه جریانات اپوزیسیون را به اعتراض به سرکوب کارگران کيان تاير تایر فرامیخواند.

آزادی، برابری، حكومت كارگری
مرگ بر جمهوری اسلامی
زنده با جمهوری سوسیالیستی

حزب کمونیست کارگری ایران
١٢ آوریل ٢٠٠٨، ٢٤ فروردن ١٣٨٧

 

کارگران شركت کیان تایر، پنجمین روز اعتصاب
نیروهای انتظامی وارد كارخانه شده و كارگران را سركوب كردند

قبلا در اطلاعیه به اطلاع رساندیم كه ٢٠٠٠ کارگر شركت کيان تایر (لاستیك البرز سابق) در تهران بار دیگر از روز ٢٠ فروردین اعتصاب خود را شروع کرده و خواهان پرداخت فوری دستمزدهای معوقه خود شده اند. بنا به خبر دیگری كه امروز ٢٤ فروردین به حزب رسیده است، كارگران همچنان در اعتصاب هستند و امروز شنبه از ساعت ٦ صبح در محل كارخانه دست به تجمع زده و بار دیگر در محوطه كارخانه دست به روشن كردن آتش زدند. رژیم اسلامی با گسیل نیروهای انتظامی، جاده بین پل ساوه تا محل رباط کریم را از هر دو طرف مسدود کرد و کارخانه را به محاصره نیروهای سرکوب درآورد و به کارگران هشدار داد که آتش را خاموش کنند و کارخانه را ترک کنند. علیرغم وعده و وعیدهای استاندار تهران، که گفته میشود صبح امروز به میان کارگران رفته است، و علیرغم هشدار نیروهای سركوبگر، كارگران به تجمع خود ادادمه دادند و بر فوریت رسیدگی به مطالبات خود پافشاری كردند. كارگران اعلام كردند که این وعده وعیدها دروغ است و تا زمانیکه كارفرما به جمع آنها نیاید و تكلیفشان را روشن نكند به تجمع و اعتراض خود ادامه خواهند داد. بنا به این گزارش، معاون سیاسی استاندار تهران قول پرداخت دستمزدهای كارگران را تا ٤٨ ساعت داده است، اما كارگران ترك كارخانه را مشروط به واریز نمودن بدهی های خود اعلام كرده اند و گفته‌اند كه شب را در كارخانه خواهند ماند.

بنابه خبر دیگری كه سایت "اتحاد" سایت "اتحادیه سراسری كارگران اخراجی و بیكار" منتشر كرده است، در ساعت ٧ و بیست و پنج دقیقه عصر امروز یگان ویژه وارد كارخانه كیان تایر شده و برای پایان دادن به اعتراض كارگران، دست به سركوب آنان زد.

حزب كمونیست كارگری سرکوب کارگران کيان تایر را شدیدا محکوم میکند و از خواستهای آنها قاطعانه حمایت میکند. سرکوب کارگران جنایت دیگری توسط حکومت اسلامی است و باید با بیشترین همبستگی با کارگران کیان تایر مواجه شود. پرداخت حقوق های معوقه و امنیت شغلی خواست بحق کارگران کیان تایر و میلیونها کارگر دیگر است.

کارگران و مردم آزادیخواه، خانواده های کارگران ایران تایر:
کارگران کیان تایر تاکنون قاطعانه برای تحقق خواستهای خود ایستادگی کرده و سنگر مستحکمی ایجاد کرده اند و شایسته حمایت و همبستگی هرچه بیشتر شما هستند. به هر طریق که میتوانید از آنها حمایت کنید. خانواده های کارگران باید وارد میدان شوند و از کارگران اعتصابی حمایت کنند. میتوانند در مقابل ادارات دولتی دست به تجمع اعتراضی بزنند و از مردم تهران خواهان حمایت شوند. با بسیج نیروی خود میتوانیم دشمنان خود را به عقب بنشانیم و حقوق مشروع خود را از حلقوم آنها بیرون آوریم.

آزادی، برابری، حكومت كارگری
مرگ بر جمهوری اسلامی
زنده با جمهوری سوسیالیستی

حزب کمونیست کارگری ایران
١٢ آوریل ٢٠٠٨، ٢٤ فروردن ١٣٨٧

----------------

٢٠٠٠ کارگر کيان تاير تایر در تهران نیز در هفته های گذشته بارها برای گرفتن دستمزدهای معوقه دست به اعتصاب زده اند. طبق آخرین گزارشی که به حزب رسیده است کارگران کيان تایر از دو روز قبل دست به اعتصاب زده و امروز سومین روز اعتصاب را پشت سر گذاشتند. کارگران با روشن کردن آتش در محوطه کارخانه توجه کارگران مراکز اطراف را به اعتصاب خود جلب کردند. کارگران خواهان پرداخت فوری دو ماه دستمزد معوقه خود میباشند.

١٠ آوریل ٢٠٠٨، ٢٢ فروردن ١٣٨٧