180 كارگر اخراجي بهزيستي ايلام بر سر كارشان باز گشتند

180 كارگر سازمان بهزيستي ايلام كه طي دو هفته گذشته به بهانه كسري اعتبارات سازمان از كار بركنار شده بودند, تحت فشار اعتراض کارگران به سر کارشان بازگشتند. بنا به گزارش اين کارگران که اکثرا داراي سابقه بالاي 12 سال بودند، بر سر پست كاري خود حاضر شدند.

اعتراض كارگران شهرداری آبادان به عدم پرداخت دستمزدها

كارگران شهرداری آبادان روز ٣١ فروردین در اعتراض به عدم دریافت ٣ ماه اضافه كاری، حقوق اسفند ماه سال گذشته و ٢ سال بن كارگری، جلوی در فرمانداری آبادان دست به تجمع اعتراضی زدند. این كارگران كه اضافه كاری ماههای دی، بهمن و اسفند سال گذشته و نیز حقوق اسفند و بن سالهای ١٣٨٤ و ٨۵ را از شهرداری شهر آبادان طلبكارند، خواهان رسیدگی فوری به مشكلاتشان شده‌اند. كارگران پالایشگاه نفت آبادان نیز امروز در اعتراض به عدم دریافت دستمزدهایشان در اداره كار شهر آبادان دست به تجمع زدند.
عدم پرداخت دستمزد و حقوق كارگران و مزدبگیران، و همچنین مبارزه كارگران بر سر آن، یك خصلت اصلی این دوره جنبش كارگری بر علیه جمهوری اسلامی است.

30 كارگر اخراجي زمزم كرمان به همراه خانواده هايشان جلوي در شركت تجمع كردند

روز اول ارديبهشت 30 کارگر اخراجي زمزم کرمان که هر يک از 7 تا 12 سال سابقه کار دارند، در اعتراض به کاهش سطح دستمزدهايشان تحت عنوان واگداري به بخش خصوصي به همراه خانواده هايشان در مقابل اين شرکت تجمع کردند. در اين کارگران هنگاميکه در محل کار حاضر شدند از ورود آنها به کارخانه جلوگيري شد و هنگاميکه کارگران علت را پرس و جو شدند از آنها خواسته شد که اول با شرکت تسويه حساب کنند سپس با بستن قرارداد با کارفرماي خصوصي در شرکت به کار خود ادامه دهند. به گفته کارگران در حال حاضر مجمع دريافتي آنها با مزايايي چون حق مسکن و حق اولاد ماهانه به 270 هزار تومان ميرسد. اما در صورتيکه به بخش خصوصي انتقال يابند دريافتي آنها با توجه بر مبناي ميزان حداقل دستمزد تعيين شده براي سال 86 يعني 183 هزار تومان خواهد بود. و اين موضوع مورد اعتراض آنهاست. بنا به همين گزارش شرايط کار در اين کارخانه سخت و طاقت فرساست و اغلب کارگران به بيماريهايي از قبيل ديسک کمر، آرتروز، تنگي نفس و روماتيسم مبتلا هستند. بنا به گزارش ايلنا در اين تجمع اعتراضي همسر يکي از کارگران ميگفت که در سال گدشته نيز کارفرماي زمزم تعداد 42 نفر از کارگران را اخراج و به آنها قول داد که بعد گدشت يک ماه دوباره به سرکار برگردانده شوند، بخاطر قول داده شده اين کارگران به اداره کار شکايت نکردند و منتظر شدند، اما به آنها بيمه بيکاري نيز تعلق نگرفت.
در تجمع اين روز کارگران ار ورود و خروج 15 ميليون حمل نوشابه جلوگيري کردند و بر خواست خود پافشاري نمودند. به گفته يکي از کارگران مدير عامل علت واگذاري کارخانه به بخش خصوصي را نبود فروش محصولات عنوان کرده است . کارگران اعلام کرده اند تا پاسخگويي به خواستهايشان به تجمع خود در محل کارخانه ادامه خواهند داد.

تجمع اعتراضي کارگران قوه پارس قزوين

روز 2 ارديبهشت 70 کارگر شرکت قوه پارس در اعتراض به ده ماه دستمزد پرداخت نشده خود و وضع بلاتکليفشان در محل خانه کارگر قزوين تجمع کردند. بنا به گزارش کارگران مبلغ يک ميليارد و 200 ميليون تومان از کارفرما طلب دارند و مديريت به دنبال انحلا شرکت از پرداخت طلب آنان سرباز ميزند. اين درحاليست که بدنبال شکايات و تجمعات مکرر اين کارگران دادگستري راي به مزايده گذاشته شدن کارخانه و پرداخت مطالبات کارگران داده بود. اعتراض کارگران قوه پارس ادامه دارد.