اطلاعیه شماره ٢٥، اعتراض معلمان

دومین روز اعتصاب سراسری معلمان با قدرت انجام شد
در کرمان و همایونشهر تعدادی از معلمان دستگیر و در برخی شهرها مورد تهدید قرار گرفتند

اعتصاب سراسری معلمان که از دیروز یکشنبه ٢٦ فروردین شروع شده بود، امروز دوشنبه نیز با قدرت ادامه یافت. اعتصاب دو روزه معلمان طبق تصمیم از قبل و علیرغم دستگیری های وسیع و تهدیدات مختلف انجام شد. در میان معلمان بحث از ادامه اعتصاب در روزهای آینده است.

در تهران همانطور که در گزارش روز قبل به اطلاع رساندیم اکثر قریب به اتفاق مدارس در اعتصاب بسر بردند. گفته میشود که مدارس راهنمايي و دبيرستانها در اعتصاب کامل بودند اما برخی از مدارس ابتدائی باز بود، ولی تدريسی صورت نگرفت.

علاوه بر تهران، بنا به گزارشهاي رسيده از شهرهای اصفهان، همايون شهر، شاهين شهر، شهرستان فلاورجان و بخش پیربکران، بجنورد، اسلامشهر، شهرهای شازند، خمین، اراک، تفرش، فراهان، دلیجان، کرج، سقز، بوکان، همدان، اليگودرز، اردبيل، کرمان، اروميه، تبريز و بروجن اکثر مدارس در این شهرها در اعتصاب بودند. در اسلامشهر معلمان بخاطر اعتصاب مورد تهديد قرار گرفتند. به آنها اخطار شد که حق جمع شدن در مدرسه را ندارند و مدارس را خواهند بست!

طبق گزارش دیگری، روز ٢٦ فروردین از ٩ نفر معلم دستگیرشده کانون صنفی معلمان همدان، ٥ نفر بنام جليليان، فروزانفر، صادقي، نادري و نجفي پس از نزديك به ده روز از زندان آزاد شدند. زارعی، قديمي، رفاهيت و غلامي همچنان در بازداشت به سر مي برند.

در همايون شهر در استان اصفهان روز ٢٦ فروردين چند نفر از معلمان معترض به اسامي مجتبی ابطحی، عبدالرسول عمادی، نورالله برخوردار و حمید مجیری به ستاد خبری احضار شدند که پس از مراجعه دستگير و هنوز از محل بازداشت آنها اطلاعی در دست نيست.

در کرمان رئیس آموزش و پرورش، معلمان را به توطئه چینی علیه نظام متهم کرد و تعدادی نیز بازداشت شدند. لازم به يادآوري است که روز ٢٥ فروردين نيز آقايان حميد پور وثوق، عليرضا رضايی و محمد رضا رضايی بازداشت و به زندان اوين منتقل شدند.

معلمان خواهان آزادی فوری همکاران خود، پایان دادن به دستگیری و اذیت و آزار معلمان و پرونده سازی برای آنها و نیز افزایش دستمزد بر اساس اجرای نظام هماهنگ دستمزدها، تامین مسکن و آزادی بیان و خواستهای مهم دیگری هستند. حزب کمونیست کارگری کارگران، دانشجویان و همه مردم آزادیخواه را به همبستگی با معلمان و حمایت قاطع از خواست های بحق آنها فرامیخواند.

معلمان زندانی، دانشجویان و کارگران زندانی و کلیه زندانیان سیاسی فورا و بی قید و شرط باید آزاد شوند
دستگیری و تهدید و اذیت و آزار معلمان فورا باید پایان داده شود و همه پرونده ها و وثیقه ها باطل اعلام گردد.
اعتصاب و تجمع و آزادی بیان حق مسلم معلمان و همه مردم است.

مرگ بر جمهوری اسلامی
آزادی، برابری، حکومت کارگری
زنده باد جمهوری سوسیالیستی

حزب کمونیست کارگری ایران
١٦ آوریل ٢٠٠٧، ٢٧ فروردین ١٣٨٦


 

اطلاعیه شماره ٢٤، اعتراض معلمان

معلمان کشور دست به اعتصاب سراسری زدند

به گزارش سهراب بهره مند گزارشگر حزب کمونیست کارگری، امروز یکشنبه ٢٦ فروردین معلمان تهران اعتصاب وسیعی را شروع کرده اند. دو روز اعتصاب سراسری در روزهای یکشنبه و دوشنبه ٢٦ و ٢٧ فروردین (١٥ و ١٦ آوریل) بخشی از فراخوان کانون صفنی معلمان بود. گزارشگر حزب میگوید که ٩٠ درصد مدارس تهران که او امروز با آنها تماس گرفته و یا به آنها سر زده است در اعتصاب بوده اند. گفته میشود که مدارسی که به دلیل بی اطلاعی و یا دلایل دیگر امروز اعتصاب نکرده اند فردا به اعتصاب خواهند پیوست.

بنا به گزارش کمیته کردستان حزب در شهر سقز نیز اعتصاب وسیعی در مدارس شروع شده است.

د راطلاعیه های بعدی گزارشگرات بیشتر به اطلاع خواهد رسید.

معلمان خواهان آزادی فوری همکاران خود، پایان دادن به دستگیری و اذیت و آزار معلمان و پرونده سازی برای آنها و نیز افزایش دستمزد بر اساس اجرای نظام هماهنگ دستمزدها، تامین مسکل و آزادی بیان و خواستهای مهم دیگری هستند. حزب کمونیست کارگری کارگران، دانشجویان و همه مردم آزادیخواه را به همبستگی با معلمان و حمایت قاطع از خواست های بحق آنها فرامیخواند.

معلمان زندانی، دانشجویان و کارگران زندانی و کلیه زندانیان سیاسی فورا و بی قید و شرط باید آزاد شوند

دستگیری و تهدید و اذیت و آزار معلمان فورا باید پایان داده شود و همه پرونده ها و وثیقه ها باطل اعلام شود.

اعتصاب و تجمع و آزادی بیان حق مسلم معلمان و همه مردم است

مرگ بر جمهوری اسلامی

آزادی، برابری، حکومت کارگری

زنده باد جمهوری سوسیالیستی

حزب کمونیست کارگری ایران

١٥ آوریل ٢٠٠٧، ٢٦ فروردین ١٣٨٦

بازداشت سه تن ديگر از اعضاي کانون صنفي معلمان

صبح ديروز سه تن از اعضاي هيات مديره کانون صنفي معلمان ايران به نام هاي حميد پوروثوق، عليرضا اکبري و محمدرضا رضايي در پي احضار به اتفاق وکلاي خود به دادسراي انقلاب مراجعه کردند. دفتر معاونت امنيت دادسراي انقلاب اجازه حضور وکلاي آنان پوربابايي و جهانگيرراد در جريان بازپرسي و تحقيقات را نداد. جهانگيرراد يکي از وکلاي معلمان گفت؛ «ما تا ساعت 2 بعدازظهر در دادسرا مانديم. حدود ساعت 4 خانواده يکي از موکلان ما تلفني اطلاع داد که اين سه تن براي ادامه تحقيقات به زندان اوين منتقل شده اند.» وي با اظهار بي اطلاعي از اينکه بازداشت معلمان تحت چه قراري صورت گرفته، افزود؛ «ما نمي دانيم چه اتهامي به موکلان ما تفهيم کرده اند، چون در برگ احضاريه هم علت حضور مشخص نشده بود.» جهانگيرراد در مورد اينکه شما چه اقدامي براي موکلان خود انجام خواهيد داد، گفت؛ «ما تقاضاي ملاقات با موکلان خود را خواهيم کرد.» روز چهارشنبه 22 اسفند نيز سه تن از اعضاي هيات مديره کانون صنفي به نام هاي سيدمحمود باقري، علي اصغر منتجبي و محمدتقي فلاحي در پي احضار به دادسراي انقلاب بازداشت و روانه اوين شدند. براساس اظهارات خانواده بازداشت شدگان روز چهارشنبه، براي اين افراد قرار بازداشت صادر شده است.در تحولي ديگر 6 نفر از اعضاي کانون صنفي همدان ديروز آزاد شدند. در حال حاضر چهار نفر از معلمان همداني در زندان هستند که مسوولان قول داده اند اين چهار نفر نيز تا روز دوشنبه 27 فروردين آزاد شوند. به گفته قريشيان عضو هيات رئيسه کانون يکي از معلمان شهرستان کرج به نام اسدي نيز احضار شده است

14 آپريل 25 فروردين

سه نفر از بازداشت شدگان تجمع معلمان به اوين  منتقل شدند

1386/01/24

وکيل مدافع محمدتقي فلاحي، سيدمحمود باقري و منتجبي سه تن از متهمان پرونده تجمع معلمان مقابل مجلس شوراي اسلامي گفت؛ موکلانم که براي بازجويي به دادگاه انقلاب رفته بودند، بعد از بازجويي، به گفته خانواده هايشان به زندان اوين منتقل شدند. منيژه محمدي به ايسنا گفت؛ بنا بر احضاريه يي که از معاونت امنيت دادگاه انقلاب براي موکلانم آمده بود، به همراه ديگر وکيل اين پرونده در دادسرا حاضر شديم اما اعلام کردند فقط کساني که احضاريه دارند مي توانند وارد شوند و اجازه ورود وکلا را ندادند. وي افزود؛ بعد از اين که مراتب را به خانواده هاي موکلان اعلام کرديم، ساعت 16 امروز (ديروز) اعلام شد با توجه به اين که بازجويي به پايان نرسيده، موکلان امشب (ديشب) را در دادسرا به سر خواهند برد و پس از يک ساعت به خانواده موکلان به طور غيرمستقيم اطلاع داده شد که آنها را به زندان اوين منتقل کرده اند. محمدي گفت؛ فلاحي، باقري و منتجبي هر سه از خبرنگاران روزنامه قلم معلم هستند که براي تهيه گزارش از تجمع معلمان مقابل مجلس شوراي اسلامي حضور يافته بودند.

معاون سياسي امنيتي استاندار همدان معلمان را مورد تهديد و توهين قرار داد

معاون سياسي- امنيتي استاندار همدان گفت:" اکثر اعضاي دستگير شده کانون معلمان همدان آزاد شدند" به گزارش ايرنا اکبر عابدي همچنين گفت:" هم اکنون اغلب دستگيرشدگان با ضوابط قانوني آزاد شده اند و در روزهاي آينده به جرايم ديگر افراد دستگير شده نيز رسيدگي مي شود." او گفت: " اين افراد که تعداد آنها 37 نفر بود با تشکيل نشست هاي مختلف در کانون معلمان، تدارک تحصن هاي غير قانوني و تعطيلي مدارس را فراهم مي کردند." وي ادامه داد: "در بازرسي از محل نشست هاي اين گروه صنفي پنج هزار نسخه اعلاميه زمان اعتصاب ها توام با تهديداتي عليه نظام کشف و ضبط شد" عابدي اضافه کرد و گفت: " اعضاي دستگيرشده به هيچ وجه صلاحيت عضويت در کانون صنف معلمان را نداشته و فاقد اعتبار قانوني هستند."

بدنبال اين سخنان عادي معلمان را  تهديد کرد و گفت: " نهادهاي قضايي و انتظامي استان با هرگونه ايجاد بحران و ناامني در استان به شدت برخورد خواهند کرد." وي در ادامه اين تهديدات اضافه کرد و گفت: " اين افراد دستگيرشده مدعي پيگيري يک موضوع صنفي بودند که در بررسي هاي انجام شده مسائل منفي نيز مشاهده شد." وي با توهين به معلمان افزود: "نظام مقدس جمهوري اسلامي به هيچ وجه عنوان مقام شايسته معلم را بر اين افراد نخواهد ناميد"1386/01/24
 

 

اطلاعیه شماره ٢٣، اعتراض معلمان
تجمعات اعتراضی معلمان در همدان ادامه دارد
معلمان خواستار آزادی بی قیدوشرط همکاران خود هستند

معلمان همدان روز ٢١ فروردین نیز برای سومین روز پیاپی دست به اعتراض زدند. صدها نفر از معلمان روز سه شنبه ٢١ فروردین در محوطه سازمان آموزش و پرورش استان دست به تجمع زدند و با شعارهای "معلم زندانی آزاد باید گردد" و "معلم زندانی حمایتت می کنیم" خواهان آزادی فوری همکاران خود شدند.

معلمان معترض در ملاقات با ریئس آموزش و پرورش استان خواسته های خود را طرح کرده و بر آزادی بی قید و شرط همکارن خود بعنوان فوری ترین خواست خود تاکید کردند. سپس قرار شد دو نفر ازمعلمان به نمایندگی جمع معترض، دو نفر از جانب خانواده معلمان بازداشتی و ریئس سازمان آموزش و پرورش با مقامات امنیتی و انتظامی و مسئولان ارشد استان در رابطه با آزادی دستگیرشدگان، مذاکره کنند. در پایان تجمع معلمان تصمیم گرفتند در صورتی که همکارانشان تا روز بعد آزاد نشوند به اعتراضات خود ادامه دهند.

جمهوری اسلامی اقدامات سرکوبگرانه خود را در روزهای اخیر، برای مقابله با اعتصاب روزهای ٢٦ و٢٧ فروردین و مرعوب کردن معلمان و از طرف دیگر برای مقابله با اول مه امسال که شواهد حاکی از برگزاری وسیع آن است، افزایش داده است. گسترش اعتراضات معلمان و بخشهای دیگر جامعه تنها راه مقابله با این سیاست رژیم است.

حزب کمونیست کارگری دستگیری و تهدید معلمان را قویا محکوم میکند و از همه کارگران و مردم میخواهد از معلمان و مبارزه آنها حمایت کنند.

مرگ بر جمهوری اسلامی
آزادی، برابری، حکومت کارگری
زنده باد جمهوری سوسیالیستی

حزب کمونیست کارگری ایران
١٢ آوریل ٢٠٠٧، ٢٣ فروردین ١٣٨٦

 

 

اطلاعیه شماره ٢٢، اعتراض معلمان


تعدادی از معلمان تهران به دادگاه احضار شدند
مبارزه معلمان در همدان ادامه دارد
رژیم دست به انواع توطئه علیه معلمان زده است

طبق خبری که روزدوشنبه ٩ آوریل (٢٠ فروردین) از سوی کانون صنفی اعلام شد، نیروهای امنیتی با در دست داشتن حکم بازرسی به منازل اعضای کانون صنفی معلمان ایران در تهران رفته و پس از بازرسی از منازل آنان با توقیف مدارک و کامپیوتر و ... احضاریه دادگاه را به آنان ابلاغ نمودند. در برگه های احضاریه آمده است درصورتی که معلمین بدون عذر موجه در وقت مقرر حاضر نشوند برگ جلب آنها فرستاده خواهد شد.

همچنین بر اساس گزارشاتی که از سوی معلمان همدان ارسال شده است، معلمان همدان در اعتراض به دستگیری همکاران خود روز شنبه مدارس را به حالت نیمه تعطیل درآوردند و روز یکشنبه نزدیک به هزار نفر از معلمان و خانواده معلمان دستگیرشده در محل اداره کل آموزش وپرورش همدان دست به تجمع اعتراضی زدند. نیروهای سرکوب یکی از معلمان بنام زارعی را در این تجمع دستگیر کردند. معلمان به طنز میگفتند میتوانید ما را هم بگیرید چون خواست همه ما یکی است.

طبق گزارش دیگری از همدان جمهوری اسلامی از ترس گسترش اعتراض، تاکنون ٢٠ نفر از معلمان را آزاد کرده است اما تعداد دیگری از معلمان همچنان در زندان بسر میبرند. از جمله معلمان دستگیرشده عبارتند از: جلیلیان، رفاهیت، نادری، پیرتاچ، قدیمی، جباری، آزمند، غلامی، نادر قدیمی، نجفی، فروزانفر و زارعی.

درروزهای اخیر وزارت اطلاعات دست به شگرد تازه ای در مقابل معلمان زده است. در همدان اطلاعیه ای جعلی به نام معلمان در برخی مدارس توزیع شده و از قول بخشی از معلمان اظهار ندامت شده و با تداوم مبارزه معلمان مخالفت شده است. معلمان در مقابل این ترفند اعلام کردند به اعتراض خود ادامه خواهند داد. همچنین در سایت کانون صنفی معلمان نیز نامه ای که سراپا در دفاع از رژیم و اسلام و ایدئولوژی حاکم و دفاع است منتشر شده که سوالات زیادی را بالای این سایت قرار داده است. صرفنظر از اینکه علت انتشار این مطلب در سایت کانون صنفی معلمان چیست، آیا به مسئولین سایت از طرف رژیم تحمیل شده و یا سایت بدست وزارت اطلاعات افتاده است، اما روشن است که این مطلب در دفاع از رژیم و به منظور مخدوش کردن چهره حق طلبانه مبارزه معلمان و منزوی کردن این مبارزه نوشته شده و جای آن نه در سایت کانون معلمان بلکه در نشریه کیهان شریعتمداری است.

حزب کمونیست کارگری قاطعانه از مبارزه بحق معلمان حمایت میکند و همه مردم را به حمایت از مبارزه معلمان و شرکت در تجمعات آنها فرامیخواند. حزب از همه معلمان میخواهد نسبت به طرفندها و توطئه های رژیم هوشیاری بیشتری بخرج دهند و نسبت به درج مطالب ارتجاعی در سایتی که به اسم معلمان اداره میشود حساسیت بیشتری نشان دهند.

اقدامات سرکوبگرانه جمهوری اسلامی، احضار مسئولین کانون صنفی معلمان در تهران و همدان و بعلاوه دستگیری محمود صالحی در سقز، باید با اعتراض یکپارچه معلمان و کارگران و دانشجویان و همه مردم آزادیخواه صورت گیرد. این اقدامات از یکطرف در مقابل تصمیم معلمان به اعتصاب و تجمع اعتراضی در روزهای آینده است و از طرف دیگر به منظور ایجاد ارعاب و مانع تراشی در مقابل اول مه است. پاسخ این اقدامات را ده تشکل کارگری با قاطعیت داده اند. آنها اعلام کرده اند که مراسم اول مه امسال را با شکوهتر از هرسال برگزار خواهند کرد. حزب از همه کارگران و مردم میخواهد با تمام قوا از معلمان و مبارزه آنها حمایت کنند و مصمم و استوار به استقبال اول مه بروند و خود را برای برپائی بزرگترین تجمعات و راهپیمائی ها آماده کنند. یک مطالبه مهم در تجمعات اول مه آزادی فوری همه معلمان و کارگران و زندانیان سیاسی است.


مرگ بر جمهوری اسلامی
آزادی، برابری، حکومت کارگری
زنده باد جمهوری سوسیالیستی

حزب کمونیست کارگری ایران
١٠ آوریل ٢٠٠٧، ٢١ فروردین ١٣٨٦


 

اطلاعیه شماره ٢١، اعتراض معلمان

٤٥ نفر از معلمان همدان دستگیر شدند

معلمان احضار شده سنندج حاضر به بازجوئی نشدند

طبق گزارشات روز شنبه ١٨ فروردین حدود ٤٥ نفر از فعالین معلمان در همدان دستگیر و به نقطه نامعلومی انتقال داده شدند.

طبق این گزارش عصر روز شنبه درحالی که فعالین معلمان در دفتر کانون صنفی فرهنگیان این استان در حال برگزاری جلسه ای برای تداوم اعتراض خود داشتند مورد یورش نیروهای امنیتی و انتظامی قرار گرفتند و بیش از ٣٠ نفر از آنها دستگیر شدند و با اتوبوس به نقطه نامعلومی منتقل شدند. نیروهای سرکوب بدنبال آن به خانه تعدادی از معلمان رفته و تعداد دیگری را نیز دستگیر کرده اند. گفته میشود که تمامی اعضای هیئت مدیره کانون صنفی همدان در میان دستگیرشدگان هستند.

در سنندج نیز روز گذشته، اعضای کانون صنفی معلمان ایران شاخه ی سنندج و تعدادی از معلمانی که در تجمع ٢٨ اسفند در این شهر شرکت کرده بودند از طرف حراست سازمان آموزش و برورش استان کردستان احضار شدند. در آنجا از آنان خواسته شد بصورت انفرادی باسخگوی سوالات باشند اما معلمان اعتراض کردند و اعلام کردند که تنها بشکل گروهی و دسته جمعی حاضر به پاسخ گوئی هستند. حراست که مقاومت دسته جمعی معلمان را میبیند عقب نیشینی میکند و اعلام میکند که فقط با دو نفر از معلمان قرار است صحبت کنند. اما معلمان حاضر به پاسخ دادن به حراست نمیشوند و محل را ترک میکنند.

نحوه برخورد معلمان سنندج الگوی مهمی در مقابل همه فعالینی قرار میدهد که بصورت انفرادی احضار میشوند و مورد بازجوئی قرار میگیرند. قبلا کارگران شاهو در سنندج نیز زمانی که فعالین این کارخانه توسط وزارت اطلاعات احضار شده بودند مقابل ساختمان اداره اطلاعات تجمع میکنند و اعلام میکنند که فقط نیم ساعت وقت دارید که با همکارمان صحبت کنید در غیر اینصورت دست به تجمع اعتراضی میزنیم و اداره اطلاعات پس از سی دقیقه رفیق همکارشان را آزاد میکند.

معلمان دستگیرشده همدان باید فورا و بی قید و شرط و بدون هرنوع وثیقه و تعهدی آزاد شوند. حزب کمونیست کارگری همه معلمان در همدان و در سراسر کشور را فرامیخواند نسبت به این اقدام دست به اعتراض بزنند و خواهان آزادی فوری همکاران دستگیر شده و پایان دادن به احضار و دستگیری معلمان شوند. عکس العمل فوری و اعتراضی معلمان در سراسر کشور تنها راه پایان دادن به اذیت و آزار معلمان است. برخورد سرکوبگرانه رژیم در عین حال یک اقدام پیشگیرانه برای مرعوب کردن معلمان و تاثیر گذاشتن بر تصمیمات اعتراضی معلمان برای اعتصاب و تجمع در هفته های آینده است.

حزب کمونیست کارگری دستگیری معلمان همدان و احضار معلمان سنندج را شدیدا محکوم میکند و همه معلمان، کارگران، دانشجویان و همه مردم آزادیخواه را به اعتراض به رفتار سرکوبگرانه رژیم فرامیخواند. حزب همه مردم را به آمادگی برای شرکت در تجمعات اعتراضی معلمان فرامیخواند.

مرگ بر جمهوری اسلامی

آزادی، برابری، حکومت کارگری

زنده باد جمهوری سوسیالیستی

حزب کمونیست کارگری ایران

٨ آوریل ٢٠٠٧، ١٩ فروردین ١٣٨٦

اطلاعیه شماره ٢٠، اعتراض معلمان

فعالین کارگری در مجتمع نفت و گاز و پتروشیمی خوزستان

از مبارزه معلمان حمایت کردند

تعدادی از فعالین کارگری از مجتمع های نفت، گاز و پتروشیمی در جنوب خوزستان با انتشار بیانیه ای از مبارزه معلمان حمایت کردند. نامه فعالین کارگری خوزستان را در اینجا میخوانید. حزب کمونیست کارگری ضمن تقدیر از اقدام این کارگران، همه مراکز کارگری و بخشهای مختلف مردم محروم و زحمتکش را به پشتیبانی فعال از مبارزه معلمان و شرکت در تجمعات آنها فرامیخواند. مبارزه معلمان باید پیروز شود. پیروزی معلمان پیروزی همه کارگران و همه مردم آزادیخواه در مقابل حکومت ارتجاعی و کثیف اسلامی است.

یادآوری میکنیم که معلمان تصمیم گرفته اند روزهای ٢٦ و ٢٧ فروردین دست به اعتصاب بزنند و چنانچه به خواستهای آنها رسیدگی نشد روز ٩ اردیبهشت اعتصاب را ادامه دهند، روز ١٢ اردیبهشت در مقابل سازمان هاي آموزش و پرورش استان و ادارات آموزش و پرورش شهرستان تهران و روز ١٨ اردیبهشت در مقابل مجلس اسلامی دست به تجمع اعتراضی بزنند. همه مردم آزادیخواه را به شرکت در این تجمعات فرامیخوانیم.

مرگ بر جمهوری اسلامی

آزادی، برابری، حکومت کارگری

زنده باد جمهوری سوسیالیستی

حزب کمونیست کارگری ایران

٥ آوریل ٢٠٠٧، ١٦ فروردین ١٣٨٦

به : کلیه سازمانها و احزاب کارگری و مدافع حقوق انسانی

و کلیه روزنامه ها و خبرگزاریهای ایران و جهان

ما تعدادی از فعالین کارگری شاغل در مجتمع های نفت، گاز و پتروشیمی جنوب خوزستان از اعتصاب بحق معلمان سرتاسر ایران که جهت ارتقا سطح زندگی و معیشتی خود صورت گرفته، اعلام میداریم .

معلمان مبارز !

خواسته های شما در این اعتصاب ، خواسته های همه مردم محروم و زحمتکش ، خواسته های کارگران و خواسته های جوانان و زنانی است که امروز در جامعه ایران با وجود ثروت بیکران ناشی از فروش نفت و گاز و سایر منابع زیر زمینی و رو زمینی در محرومیت و فقر و نداری دست و پنجه نرم میکنند. این ظلم و بی عدالتی قاعده و نرم عادی در نظام سرمایه داری ایران است و شما بحق به این شرایط خفت بار حقوقی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی اعتراض میکنید. اعتراض شما معلمین ایران در کنار اعتراضات بیشمار کارگران و زنان و جوانان و در پیوند و اتحاد و همبستگی با آنها، صف قدرتمندی را تشکیل میدهد که میتواند در چنین شرایط سخت و حساس جامعه ، سرنوشت همه مردم را در جهت رسیدن به یک زندگی شاد و مرفه و آزاد و برابر رقم زند .

دست همه شما و بویژه پیشروان و دست اندرکاران اعتراضات معلمین را میفشاریم و در کنار شما تا به آخر خواهیم بود. ما در مجتمعهای نفت، گاز و پتروشیمی جنوب، کارگران و کارکنان را به حمایت و همبستگی با شما فرا خوانده ایم و تلاش خواهیم کرد که گامهای مهم دیگری در این راستا برداریم.

از جمله در این همبستگی از کارگران خواسته ایم که پس از شروع کار مدارس، فرزندان خود را به حمایت از اعتصاب شما فرا بخوانند.

با آرزوی تداوم اعتصاب و موفقیت شما

جمعی از فعالین کارگری در مراکز نفت، گاز و پتروشیمی شاغل در جنوب خوزستان

13/1/85

اطلاعیه شماره ١٨، اعتراض معلمان

اعتراض کنگره کار کانادا (سی ال سی)

به دستگیری صدها معلم در ایران

کنث وی جورجیتی رئیس کنگره کار کانادا(سی ال سی) که بیش از سه ملیون عضو دارد،روز ٢٠ مارس ٢٠٠٧(٣٠ اسفند ٣٨٥ ) ،در نامه ای به خامنه ای خواستار آزادی تمام معلمان بازداشتی وسایر فعالین کارگری شد. او در بخش پایانی این نامه خطاب به خامنه ای مینویسد:

ما به کار خود با کنفدراسیون بین المللی اتحادیه ها ( آی تی یو سی) جهت زیر نظر داشتن وضعیت حقوق کارگران در ایران ادامه خواهیم داد.

ما در طول سال های گذشته نامه های چندی به شما نوشتیم مبنی بر اینکه بر طبق اخبار موثق معلمانی که مزد بهتر، تأمین مسکن، رفاه اجتماعی و پایان بخشیدن به قوانین تبعیض آمیز را مطالبه میکنند، مورد تهدید نیروهای امنیتی قرار گرفته اند. بار دیگر مصرانه از شما درخواست می کنم که از سیستم قضایی و مقامات امنیتی کشور خود بخواهید تا تمام معلمان بازداشتی و فعالین کارگری را فوری آزاد نموده و همه اتهامات بر علیه آنها را لغو نمایند. همچنین مصرانه از شما میخواهم که احکام صادره بر علیه فعالین اتحادیه ای سقز و سندیکای کارگران شرکت اتوبوسرانی تهران و حومه "شرکت واحد" را لغو نمائید.

علیرغم سرکوب وحشیانه تجمعات معلمان و سانسور شدید اخبار مربوط به آن از طرف رژیم، اعتراضات معلمان تاکنون انعکاس وسیعی در میان سازمانها و نهادهای بین المللی داشته است. آموزش بین الملل فدراسیون جهانی اتحادیه های معلمین نیز قبلا طی دو نامه از طرف ٣٠ ملیون عضو این اتحادیه در سراسر جهان به احمدی نژاد، ضمن حمایت از خواسته های بر حق معلمان خواهان آزادی فوری معلمان بازداشتی شده بود.

حمایت سازمانهای کارگری از مبارزه معلمان و انعکاس صدای معلمان در سطح جهان عامل مهمی در به پیروزی رسیدن این مبارزه است. حمایت سازمانهای کارگری و سازمانهای مدافع حقوق انسان از مبارزه معلمان و کارگران و سایر بخشهای معترض جامعه هرچه بیشتر باید گسترش یابد و این مبارزه هرچه وسیعتر باید در سطح جهانی منعکس شود. حزب ضمن تلاش برای جلب حمایت از مبارزه حق طلبانه معلمان، همه معلمان پیشرو و رادیکال را فرامیخواند که با ارسال نامه به سازمانهای کارگری و افکار عمومی بین المللی و جلب حمایت آنها، هرچه بیشتر صفوف اعتراض خود را گسترش دهند و جمهوری اسلامی را برای پاسخ به خواستهای بحق خود خود تحت فشار بیشتری قرار دهند.

حزب کمونیست کارگری ایران

١ آوریل ٢٠٠٧، ١٢ فروردین ١٣٨٥

ضمیمه: نامه کنث وی جورجیتی رئیس کنگره کار کانادا

20 مارس 2007

آیت الله سید علی خامنه ای

رهبر جمهوری اسلامی ایران

جماران

تهران, ایران

آیت الله عزیز:

به نمایندگی از طرف بیش از سه میلون کارکنان زن و مرد وابسته به کنگره کار کانادا (CLC), این نامه را مینویسم تا نگرانی عمیق خود را در رابطه با اذیت و آزار و دستگیری صدها معلم در سرتاسر ایران در چند هفته اخیر , و بخصوص در طی اعتراض 14 مارس 2007 که در مقابل پارلمان و وزارت آموزش و پرورش تهران رخ داد, اعلام دارم. بر طبق اطلاعات واصله, در مجموع تعداد یک هزار معلم دستگیر شده اند.

این سرکوب به دنبال میتیگ های اعتراضی بیش از 10 هزار نفر در مقابل پارلمان صورت گرفت. در این میتیگ اعتراضی بسیاری از تظاهر کنندگان پلاکارت هایی را حمل میکردند که در آن بعنوان بخشی از کمپین دریافت مزد بیشتر, دولت رئیس جمهور احمدی نژاد را مورد انتقاد قرار میدادند. آنها از وزارت آموزش و پرورش شکایت داشتند که خواسته های آنان را نادیده می گیرد.

ما در طول سال های گذشته نامه های چندی به شما نوشتیم مبنی بر اینکه بر طبق اخبار موثق معلمانی که مزد بهتر, تأمین مسکن، رفاه اجتماعی و پایان بخشیدن به قوانین تبعیض آمیز را مطالبه میکنند، مورد تهدید نیروهای امنیتی قرار گرفته اند.

بار دیگر مصرانه از شما درخواست می کنم که از سیستم قضایی و مقامات امنیتی کشور خود بخواهید تا تمام معلمان بازداشتی و فعالین کارگری را فوری آزاد نموده و همه اتهامات بر علیه آنها را لغو نمایند. همچنین مصرانه از شما میخواهم که احکام صادره بر علیه فعالین اتحادیه ای سقز و سندیکای کارگران شرکت اتوبوسرانی تهران و حومه "شرکت واحد" را لغو نمایید.

بسیاری از سازمان های مستقل بین المللی, تجاوز به حقوق اتحادیه ای را وسیعا مستند ساخته اند. از جمله این سازمان ها, کنفدراسیون بین المللی اتحادیه ها ( آی تی یو سی ) و سازمان های وابسته به آن, فدراسیون اتحادیه جهانی, سازمان عفو بین الملل, دیده بان حقوق بشر, گزارشگران بدون مرز, سازمان قلم جهانی و همچنین سازمان آزادی بین المللی تبادل بیان, می باشند. علیرغم قول های داده شده از سوی وزارت کار ایران به اتحادیه هایی چون آی تی یو سی, فدراسیون بین المللی حمل و نقل ( آی تی اف) و آی ال او, این وزارتخانه تاکنون به هیچیک از شکایت ها رسیدگی نکرده است.

ما به کار خود با کنفدراسیون بین المللی اتحادیه ها ( آی تی یو سی) جهت زیر نظر داشتن وضعیت حقوق کارگران در ایران ادامه خواهیم داد.

من مصرانه از شما میخواهم که جهت تأمین این حقوق و پایان بخشیدن به استفاده از خشونت بر علیه کارگرانی که به اقدامات قانونی جهت دفاع از حقوق خود دست میزنند, اقدام عاجل نمایید.

با احترامات فائقه

کنث وی جورجیتی

پرزیدنت

رونوشت به:

مقامات و قائم مقام های اجرایی سی ال سی

کمیته اجرایی سی ال سی

گای رایدر, رئیس آی تی یو سی

جناب پیتر مک کی, وزیر امور خارجه کانادا

جناب ژان پیر بلاکبورن , وزیر کار کانادا

وزارت کار و امور اجتماعی ایران

فرد ون لیوون , رئیس آموزش بین المللی

اطلاعیه شماره ١٧، اعتراض معلمان

تعدادی ازمعلمان زندانی آزاد شدند

هنوز تعدادی از معلمان در زندان اوین هستند

روز ٢٩ مارس (٩ فروردین) آقای داوری از معلمان دستگیرشده از زندان آزاد شد. آقایان بهشتی، باغانی، قشقاوی، بداغی و کمالی نیز یک روز قبل از آن آزاد شدند. لازم به یاد آوری است اینها معلمینی هستند که در جریان تهاجم وحشیانه رژیم به تجمع معلمین در مقابل مجلس شورای اسلامی دستگیر شده بودند وعده دیگری از جمله آقایان نوراله اکبری و هاشمی همچنان در بازداشت هستند. برای معلمان آزاد شده پرونده ساخته شده و آنها را با وثیقه های سنگین آزاد کرده اند.

معلمان اعلام کرده اند پس از تعطیلات اعتراضات را تا آزادی بدون قیدوشرط کلیه دستگیرشدگان و تحقق مطالباتشان ادامه خواهند داد ورژیم که میداند قادربه سرکوب حرکت آنها نیست، قصد دارد با این عقب نشینی فضای اعتراضی در میان معلمان را آرام کند، و از طرفی با گرفتن وثیقه از معلمین آزاد شده سایه تهدید را بالای سر آنها نگه دارد. نباید به رژیم این امکان را داد. باید با ادامه گسترده اعتراضات رژیم را وادار به عقب نشینیهای بیشتز کرد.

خواسته های معلمان خواسته های کل جامعه است. اعتراض به تبعیض و نا برابری اعتراض همه مردم به حاکمان اسلامی سرمایه است. معیشت ومنزلت حق مسلم همه است. سعادت و رفاه حق همه مردم است. آزادی و برابری خواست همه مردم ستمدیده و استثمار شده است. فقط مبارزه متحد و سراسری بخشهای مختلف قادر به تحقق این خواستها خواهد بود.

حزب کمونیست کارگری همه کارگران، دانشجویان و مردم آزادیخواه را به حمایت فعالانه از اعتراضات معلمان برای آزادی معلمان زندانی و تحقق مطالبات بحق آنها فرامیخواند. معلمان زندانی و کلیه زندانیان سیاسی باید فورا آزاد شوند. وثیقه ها باید ملغی شود. هرنوع پرونده برای معلمان و مردم معترض باید ملغی شود. حزب تمام امکانات خود را برای رساندن صدای اعتراض معلمان بگوش سایر بخشهای جامعه و نیز سازمانها، نهادها و مردم آزادیخواه جهان بکار خواهد گرفت.

کلیه معلمان زندانی باید فورا و بی قید و شرط آزاد شوند

مرگ بر جمهوری اسلامی

زنده باد جمهوری سوسیالیستی

حزب کمونیست کارگری ایران

٣٠ مارس ٢٠٠٧، ١٠ فروردین ١٣٨٦

اطلاعیه شماره ١٦، مبارزه معلمان

با گل به استقبال معلمان بروید

طبق خبری از رسانه های رژیم، شاهرودی به قاضی مرتضوی دستور داده است که فرهنگياني كه به اتهام حضور در اجتماع مقابل مجلس بازداشت شده‌اند هر چه زودتر آزاد شوند. طبق این خبر قرار است معلمان دستگیر شده فردا آزاد شوند.

هرچه با شکوهتر به استقبال معلمان برویم. نباید گذاشت که معلمان تک و تنها راهی خانه خود شوند. همبستگی مبارزاتی با معلمان را با حضور در مقابل زندان اوین و هرجائی که معلمان از آنجا آزاد میشوند و با یک شاخه گل نشان دهیم. در تهران و کرمانشاه و هرشهر دیگری همراه با خانواده های دستگیرشدگان به استقبال معلمان برویم. در مقابل رفتار حکومت با معلمان معترضی که برای بهبود زندگی خود دست به اعتراض زدند، در مقابل باتوم و مشت و لگدهائی که به دستور سران رژیم به معلمان زده شد، در مقابل توهین ها و رفتار شرم آور مزدوران رژیم با معلمان، از آنها به گرمی استقبال کنیم. با گل و شیرینی به خانه آنها برویم. دانش آموزان و اولیای دانش آموزان را خبر کنیم و دسته جمعی به دیدن معلمان برویم. صحنه استقبال از معلمان آزاد شده را به صحنه باشکوه همبستگی مبارزاتی و طبقاتی تبدیل کنیم.

روز یکشنبه با آزادی معلمان در تهران و کرمانشاه و هرشهر دیگری که معلمان آزاد میشوند، مردم را به هر شکل که میتوانیم خبر کنیم، فضای شهر را عوض کنیم، چراغ ماشین ها را روشن کنیم، بوق بزنیم و حمایت خود را از مبارزه معلمان نشان دهیم. این صحنه ها را برای آزادی هر انسان مبارزی که آزاد میشود، برای آزادی هر فعال کارگری که آزاد میشود، برای آزادی هر دانشجوئی که آزاد میشود، برای آزادی هر زن آزاده ای و هر انسان مبارز و حق طلبی باید تکرار کنیم. این باید در همه شهرها به سنت تبدیل شود.

تمامی معلمان باید آزاد شوند. تمامی معلمان بدون هیچ قید و شرط و وثیقه ای باید آزاد شوند. این سران جنایتکار و ضدمردم رژیم هستند که به جرم سه دهه جنایت در حق مردم باید در دادگاههای مردمی به محاکمه سپرده شوند. روزی که مردم به ستوه آمده، گوش این جنایتکاران را بگیرند و به دادگاه بکشانند دیر نیست.

زنده باد همبستگی با معلمان

آزادی، برابری، حکومت کارگری

مرگ بر جمهوری اسلامی

زنده باد جمهوری سوسیالیستی

حزب کمونیست کارگری ایران

۱٧ مارس ٢٠٠٧، ۲٦ اسفند ١٣٨٥

 

اطلاعیه شماره ۱٥، مبارزه معلمان

تعدادی از مراکز کارگری در ایران از معلمان حمایت کردند
و حمله به آنها را محکوم کردند

هیئت مؤسس اتحادیه سراسری کارگران اخراجی و بیکار، جمعی از کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه، کارگران اخراجی و تعلیقی نساجی کردستان، کارگران کارخانه نساجی شاهو، کارگران اخراجی کارخانه الومین، کارگران اخراجی پرریس، انجمن صنفی کارگران برق و فلزکار کرمانشاه و کارگران گرداننده سایت شورا با انتشار اطلاعیه مشترکی از مطالبات و مبارزه معلمان قاطعانه حمایت کرده و حمله به تجمع معلمان را محکوم کردند.

کانون فرهنگیان شیراز نیز طی اطلاعیه ای دستگیری معلمان را محکوم کرده و خواهان آزادی معلمان دستگیر شده شده است.

کارگران، دانشجویان، جوانان، پرستاران، مردم آزادیخواه:
از معلمان و خواسته هایشان به هر شکل که میتوانید حمایت کنید. با آنها اعلام همبستگی کنید، در اجتماعاتشان شرکت کنید، با تصویب قطعنامه و به هر شکل دیگری که میتوانید همبستگی خود را با آنها اعلام کنید. اعلام کنید که معلمان دستگیر شده فورا و بی قید و شرط باید آزاد شوند، اعلام کنید که اعتصاب و تجمع و اعتراض حق معلمان و همه مردم است، اعلام کنید که حقوق کافی برای یک زندگی انسانی، حق معلمان و همه کارگران و کارمندان زحمتکش است. گسترش همبستگی میان بخش های مختلف مردم برای تقویت مبارزه آزادیخواهانه مردم و گسترش مبارزه علیه این رژیم منحوس و عقب مانده اسلامی حیاتی است.

زنده باد همبستگی با معلمان
آزادی، برابری، حکومت کارگری
مرگ بر جمهوری اسلامی
زنده باد جمهوری سوسیالیستی

حزب کمونیست کارگری ایران
۱٧ مارس ٢٠٠٧، ۲٦ اسفند ١٣٨٥

اطلاعیه شماره ۱٤، مبارزه معلمان

تعدادی از اعضای خانواده های معلمان زندانی دست به تجمع زدند

امروز شنبه ٢٦ اسفند دهها خانواده معلمان بازداشت شده در مقابل دادگاه انقلاب دست به تجمع اعتراضی زدند و خواهان آزادی عزیزان خود شدند.

طبق گزارش ایلنا، وابسته به حکومت اسلامی، "همسر يكي از معلمان دستگير شده كه جانباز شيميايي است، اظهار داشت: همسر من يك معلم جانباز شيميايي جنگ تحميلي است كه به داروهاي ويژه نياز دارد، اما متاسفانه مسئولين زندان اوين اجازه نمي‌‏دهند به وي دارو برسانم و نگران سلامتي جسمي‌‏ همسرم هستم". طبق این گزارش به هیچکدام از معلمان بازداشت شده حتی اجازه نداده اند تلفنی با خانواده هایشان صحبت کنند.

اسامی تعدادی از معلمان زندانی به این شرح است:
١- محمود بهشتی لنگرودی
٢- علی اکبر باغانی
٣- کریم قشقاوی
٤- محسن کمالی
٥- رسول بداقی
٦- محسن کمالی
٧- نوراله اكبري
٨- سجاد خاکساری
٩- سورج جعفری
١٠- ربیع پور
١١- خاکبازان

- اسامي دستگير شدگان در كرمانشاه
١- محمد توکلی
٢- صادقی
٣- حشمتی
٤- حیرانی
٥- لرستانی
٦- عباسی
٧- قدرت اله اسماعیلی
کلیه معلمان دستگیرشده باید فورا آزاد شوند. حزب کمونیست کارگری از همه معلمان و خانواده هایشان و از همه مردم آزادیخواه میخواهد در تجمعات اعتراضی برای آزادی معلمان بازداشت شده در تهران و کرمانشاه و سایر شهرها شرکت کنند. کلیه معلمان بازداشت شده و کلیه زندانیان سیاسی باید فورا و بی قید و شرط آزاد شوند. سران جمهوری اسلامی با سرکوب تجمع معلمان و دستگیری صدها نفر از آنها پرونده جنایات خود را سنگین تر کردند.

آزادی، برابری، حکومت کارگری
مرگ بر جمهوری اسلامی
زنده باد جمهوری سوسیالیستی

حزب کمونیست کارگری ایران
۱٧ مارس ٢٠٠٧، ۲٦ اسفند

 

اطلاعیه شماره ۱٣، مبارزه معلمان

به دلیل حضور گسترده نیروهای سرکوب،
تجمع امروز معلمان در مقابل مجلس برگزار نشد

معلمان تصمیم دارند شروع مدارس پس از تعطیلات را با اعتصاب آغاز کنند

طبق اخباری که به حزب کمونیست کارگری رسیده است امروز تعداد قابل توجهی از معلمان تهران در اطراف بهارستان حضور یافتند، اما بدلیل حضور گسترده نیروهای سرکوب در بهارستان و خیابانهای مشرف به آن، تصمیم گرفتند از تجمع در مقابل مجلس خودداری کنند.

معلمان تهران و شهرستانها در حال تصمیم گیری برای تداوم مبارزه خود پس از تعطیلات نوروزی هستند. معلمان تصمیم دارند چنانچه خواستهایشان از جمله آزادی فوری و بی قید و شرط کلیه معلمان دستگیرشده متحقق نشود، از همان روز اول پس از تعطیلات نوروزی اعتصاب خود را شروع خواهند کرد.

حزب کمونیست کارگری همه معلمان و خانواده های آنها، کارگران و دانشجویان، جوانان و زنان آزادیخواه را به شرکت در این مبارزه و حمایت فعالانه از خواستهای بحق معلمان فرامیخواند. صدها نفر از معلمان همچنان در شهرهای مختلف کشور از جمله تهران و کرمانشاه در زندانند. حزب همه مردم را به گرد آمدن حول معلمان و خانواده های دستگیرشدگان و شرکت در تجمع اعتراضی آنها فرامیخواند. حزب همچنین سازمانهای کارگری، سازمانهای معلمان و نهادهای مدافع حقوق انسان در سراسر جهان را به پشتیبانی از مبارزه معلمان و تلاش برای آزادی فوری و بی قید و شرط معلمان زندانی و کلیه زندانیان سیاسی فرامیخواند.

حزب کمونیست کارگری ایران
۱٧ مارس ٢٠٠٧، ۲٦ اسفند ١٣٨٥

 

اطلاعیه شماره ۱٢، مبارزه معلمان

صدها نفر از نیروهای سرکوب حکومت در مقابل تجمع معلمان کرمانشاه

امروز ٢٦ اسفند معلمان کرمانشاه طبق قرار قبلی از ساعت ٧ صبح شروع به تجمع در مقابل اداره آموزش و پرورش کرمانشاه کردند تا به عدم تحقق مطالبات خود و دستگیری همکارانشان اعتراض کنند. اما نیروهای سرکوب جمهوری اسلامی متشکل از پلیس و نیروی انتظامی و گارد ویژه و لباس شخصی تمام محل را به محاصره خود درآوردند تا مانع تجمع معلمان شوند. بکی از گزارشگران حزب کمونیست کارگری میگوید تعداد نیروهای سرکوب به صدها نفر میرسید و تمام خیابانهای مشرف به آموزش و پرورش و پارک معلم در مقابل ساختمان اداره آموزش و پرورش توسط آنها کاملا مسدود شده بود و حتی از عبور و مرور مردم نیز جلوگیری میشد. تا دریافت این خبر یعنی دوازده ظهر به وقت ایران همچنان تعداد زیادی از ماشین های نیروهای انتظامی در محل پارک شده است و سرکوبگران علاوه بر خیابانها در داخل ماشین ها حضور دارند.

حضور گسترده نیروهای مسلح نشانه ای از ترس و وحشت حکومت اسلامی از گسترش این مبارزه است. مبارزه حق طلبانه ای که در سراسر کشور در جریان است و از همبستگی عمیق مردم برخوردار است. مبارزات گسترده و سراسری معلمان در اسفند ماه طلوع جنبش عظیم مردم برای رفاه و خوشبختی، آزادی و برابری و رفع تبعیض است.

حزب کمونیست کارگری همه معلمان و خانواده های آنها، کارگران و دانشجویان، جوانان و زنان آزادیخواه را به شرکت در این مبارزه و حمایت فعالانه از خواستهای بحق معلمان فرامیخواند. صدها نفر از معلمان همچنان در شهرهای مختلف کشور از جمله تهران و کرمانشاه در زندانند. حزب همه مردم را به گرد آمدن حول معلمان و خانواده های دستگیرشدگان و شرکت در تجمع اعتراضی آنها فرامیخواند. حزب همچنین سازمانهای کارگری، سازمانهای معلمان و نهادهای مدافع حقوق انسان در سراسر جهان را به پشتیبانی از مبارزه معلمان و تلاش برای آزادی فوری و بی قید و شرط معلمان زندانی و کلیه زندانیان سیاسی فرامیخواند.

حزب کمونیست کارگری ایران
۱٧ مارس ٢٠٠٧، ۲٦ اسفند ١٣٨٥

اطلاعیه شماره ۱۱، مبارزه معلمان

فدراسیون جهانی اتحادیه های معلمین در یک نامه اعتراضی دیگر به جمهوری اسلامی خواستار
آزادی بی قید و شرط معلمین دستگیر شده و پذیرش خواستهای آنان شد!

روز ۲۶ اسفند دبیر کل آموزش بین الملل فدراسیون اتحادیه های معلمان در نامه دیگری به احمدی نژاد خواستار آزادی فوری و بی قید شرط معلمان دستگیر شده در ایران شد. وی در نامه خود از احمدی نژاد خواست که " آزادی بدون قید و شرط همه معلمان و نمایندگان آنها را که بخاطر تظاهرات دستگیر شده اند تضمین کنید". همچنین در این نامه یکبار دیگر از خواستهای عادلانه معلمین ایران و منجمله افزایش دستمزدها حمایت شده است. خاطر نشان کنیم که دبیر کل فدراسیون جهانی اتحادیه های معلمین به تاریخ ۱۸ اسفند نیز یک نامه اعتراضی به احمدی نژاد ارسال کرده بود و ضمن محکوم ساختن سیاستهای سرکوبگرانه رژیم در برخورد با معلمان٬ همبستگی خود را با خواستها و مبارزه معلمان ایران ابراز داشته بود.

فدراسیون اتحادیه های معلمان بیش از ٣٠ میلیون عضو در ١٦٩ کشور جهان دارد و از اتحادیه های بزرگ دنیا محسوب میشود.

حزب کمونیست کارگری همه اتحادیه های کارگری و سازمان های معلمان و همه سازمانها و نهادهای مدافع حقوق انسان را فرامیخواند از خواستها و مبارزات عادلانه معلمان قاطعانه حمایت کنند.

حزب کمونیست کارگری ایران
۱۶ مارس ٢٠٠٧، ۲۵ اسفند ١٣٨٥


ضمیمه: نامه آموزش بین الملل فدراسیون جهانی اتحادیه های معلمان به احمدی نژاد

جناب آقای محمود احمدی نژاد
ریاست جمهوری اسلامی ایران
خیابان فلسطین، تقاطع آذربایجان، تهران، جمهوری اسلامی ایران
نمابر: 98216495880

بروکسل 25 اسفند ماه 1385

جناب رئیس جمهور احمدی نژاد،
من از طرف 30 میلیون عضو آموزش بین الملل (ایی آی) در 169 کشور برایتان نامه می نویسم و سرکوب خشونت بار و دستگیری صدها معلمی را که در سراسر ایران برای دستمزدی درخورتظاهرات می کردند محکوم می کنم.

ایران از اعضای قدیمی سازمان بین المللی کار (آی ال او) است و بنابراین ضروری است که از بیانیه آی ال او در مورد اصول بنیادین و حقوق کار که آزادی تجمع و حق قرارداد جمعی را تضمین می کند تبعیت کند. این حقوق به همه اتحادیه های کارگری و انجمن های حرفه ای از جمله انجمن های متعدد معلمین فعال در ایران مربوط می شود.

معلمین برای تائید حقشان در دستمزدی شایسته زندگی تظاهرات می کنند. کیفیت آموزش کودکان نیازمند معلمینی است که خوب آموزش دیده باشند، دستمزد کافی دریافت کنند و در شرایط کاری خوبی قرار بگیرند. در این صورت آنها می توانند کارشان را در کلاس خوب انجام دهند. معلمین و نمایندگان انجمن های آنها با سازماندهی تظاهرات در مقابل مجلس و وزارت آموزش و پرورش تقاضای گشایش باب مذاکره ای عادلانه داشتند. آموزش بین الملل بشدت از خبر جلسه در تاریخ 22 اسفند ماه در مجلس استقبال کرد. متاسفانه جلسه ای که برگزار شد نشان داد که مقامات ایرانی به گفتمان اجتماعی بی توجه اند و به حقوق اتحادیه های کارگری آنگونه که در معیارهای بین المللی کار ملحوظ شده اعتنایی نمی کنند.

دستگیری صدها معلم در 23 اسفند ماه 1385 همچنین بوضوح نقض بیانیه جهانی حقوق بشر است آنگونه که در ماده 20: "هر کسی حق تجمع مسالمت آمیز و تشکیل انجمن دارد" و ماده 9: "هیچ کسی نباید در معرض بازداشت، دستگیری و یا تبعید خودسرانه قرار گیرد."مورد تاکید قرار گرفته است.

آموزش بین الملل به شما آقای رئیس جمهور توصیه می کند که:
• آزادی بدون قید و شرط همه معلمان و نمایندگان آنها را که بخاطر تظاهرات دستگیر شده اند تضمین کنید،
• باب مذاکرات جدی با نمایندگان معلمین را در زمینه تقاضای طولانی مدت آنها برای بهبود دستمزدهاشان و شرایط قابل احترام کاری بگشائید،
• اطمینان بدهید که در آینده حقوق معلمین و سازمانهای کارگری برای فعالیتهایشان و در برگزاری جلسات و اعتراضات عمومی مرتبط با شرایط کار و سیاست اقتصادی اجتماعی مورد احترام قرار می گیرد.

آموزش بین الملل از پاسخ مثبت به این خواسته ها استقبال می کند اما در عین حال به نظارت وضعیت در ایران ادامه می دهد.

با احترام

فرد ون لی وون
دبیر کل

رونوشت:
آیت ا.. سید علی خامنه ای
غلامعلی حداد عادل، رئیس مجلس شورای اسلامی، نمابر 98216461746
جناب محمد جهرمی، وزیر کار و امور اجتماعی، نمابر 982166931062
جناب منوچهر متکی وزیر امور خارجه،نمابر98216673149
محمد رضا البرزی نماینده دائم در موسسات سازمان ملل، نمابر: 41227330203
سازمان بین المللی کار
کنفدراسیون بین الملی اتحادیه های کارگری (آی تی یو سی)

***

14 مارس ٢٠٠٧

به تشكلهای كارگری در سراسر جهان!

از خواست معلمان ایران حمایت كنید!

خواستار آزادی فوری و بدون قید و شرط زندانیان اعتراضات معلمان شوید!

دوستان گرامی!

اكنون دو هفته است كه شاهد تجمعات اعتراضي با شكوه معلمان هستيم. معلمان خواهان رفع تبعيض و اجراي نظام هماهنگ و افزايش فوري حقوق‌هايشان، خواهان تسهیلات لازم برای تأمین مسكن، بهداشت و درمان رایگان هستند؛ وآزادی بدون قید و شرط تشكل و عقیده را حق مسلم خود می‌دانند. معلمان همچنین خواهان زدودن كتب درسي از خرافات هستند.

طي اين دو هفته سه تجمع بزرگ هزاران نفره در مقابل مجلس اسلامی داشتند كه احتمالا تصاوير آنرا در رسانه‌هاي خبري دیده و اخبارش را شنيده‌ايد. در تجمع روز پنجشنبه نيروي انتظامي تمام منطقه دور و بر را محاصره كرده و در پايان تعدادي از معلمان را ضرب و شتم كرد و تعدادي نيز دستگير شده اند كه هنوز اسامي دستگيرشدگان بدست ما نرسيده است. همچنين بنا به گزارشاتي كه به دست ما رسيده است روز ١٢ مارس ( ٢١ اسفند) سه تن از فعالان این كانون به اسامی آقایان حشمتی، توكلی و صادقی نیز دستگیر شده‌اند. امروز ١٤ مارس( ٢٣ اسفند) نيز جمعيت وسيعي از معلمان كه براي تجمع به مقابل مجلس اسلامي آمده بودند مورد تهاجم و ضرب و شتم نيروهاي انتظامي قرار گرفتند و صدها نفر از آنان در اين محل و در مقابل وزارت آموزش پرورش دستگير شدند. اسامي تعدادي از دستگير شدگان اين روز عبارتند از: علي اكبر باغاني٬ محمود بهشتي لنگرودي٬ كريم قشقاوي٬ بداغي٬ نورالله اكبري٬ محمد خاكسار٬ علي اكبري بروش از كانون بازنشستگان٬ و محسن كمالي خوش انصاف است. معلمان اعلام كرده اند كه به اعتراضشان تا رسيدن به خواستهاي خود و آزادي فوري و بدون قيد و شرط تمامي دستگير شدگان ادامه خواهند داد.
اكنون مبارزه معلمان در مرحله حساسي قرار دارد و نياز به پشتيباني وسيع بين‌المللي دارند. ما از شما تشكل‌هاي كارگري و انسانهاي آزاديخوه در سراسر جهان انتظار داريم كه با حمايت از مبارزات و خواست‌هاي معلمان، به اعتراض آنها قدرت دهيد و نگذاريد كه اين مبارزات مورد تهاجم جمهوري اسلامي قرار گيرد. با نوشتن پيام حمايتي از خواستهاي معلمان حمايت كنيد. ضرب و شتم و دستگیری آنان را محكوم كنيد و خواهان آزادي فوري و بدون قيد و شرط تمامي معلمان دستگير شويد.

شهلا دانشفر
هماهنگ كننده كمیته همبستگی بین المللی كارگری حزب كمونیست كارگری ایران
١٤ مارس ٢٠٠٧

 

اطلاعیه شماره ١٠، اعتراض معلمان

کانون صنفی معلمان فراخوان تحصن و تجمع داد

کانون صنفی معلمان تهران در بیانیه ای که امروز منتشر کرده است، معلمان را فراخوانده است که در اعتراض به سرکوب معلمان و دستگیری صدها نفر از آنها فردا پنجشنبه ٢٤ اسفند در مدارس دست به تحصن بزنند و در صورتیکه معلمان دستگیرشده آزاد نشوند روز شنبه ٢٦ اسفند مقابل مجلس تجمع کنند.

در این اطلاعیه اشاره شده که در مذاکرات روز سه شنبه ٢٢ اسفند در مجلس اسلامی تعدادی از مسئولان نظامی و امنیتی و یک نفر از نمایندگان مجلس حضور داشته اند و دست به تهدید معلمان و کانون صنفی زده اند. کانون صنفی معلمان تهران در بیانیه خود خواهان آزادی سریع همه معلمان دستگیرشده از جمله آقایان بهشتی، باغانی، قشقاوی، بداقی، نوراله اکبری، باقری، اکبری پروشی و اعضای هیئت مدیره ی کرمانشاه و تمام معلمانی است که امروز بازداشت شده اند.

حزب کمونیست کارگری همه معلمان را فرامیخواند به این فراخوان پاسخ مثبت داده و متحدانه در تحصن و تجمع شرکت کنند. حزب همه مردم آزادیخواه تهران و شهرستانها را به حمایت فعالانه از معلمان برای آزادی معلمان زندانی و تحقق مطالبات بحق آنها فرامیخواند.

کلیه معلمان زندانی باید فورا و بی قید و شرط آزاد شوند

مرگ بر جمهوری اسلامی

زنده باد جمهوری سوسیالیستی

حزب کمونیست کارگری ایران

١٤ مارس ٢٠٠٧، ٢٣ اسفند ١٣٨٥

***

اطلاعیه شماره ٢، معلمان، ١٧ اسفند
 
بهشتی و باغانی را از ترس گسترش اعتصاب معلمان آزاد کردند
اعتصاب سراسری معلمان از امروز شروع شده است

 
امروز معلمان بسیاری از مدارس کشور از ابتدائی تا دبیرستان دست به اعتصاب زده اند. معلمان ابتدائی در مدارس حضور دارند اما از رفتن به کلاس درس خودداری میکنند. 
 
همانطور که قبلا به اطلاع رساندیم، هزاران نفر از معلمان در مقابل مجلس تجمع کرده اند و شعار میدهند.
طبق گزارش دریافتی باغانی و بهشتی را که نیمه شب دیشب در خانه هایشان دستگیر کرده بودند پس از ساعاتی آزاد کردند و آنها در ساعت ٩ صبح به تجمع معلمان پیوستند و مورد استقبال اجتماع کنندگان قرار گرفتند.
 
شعار مشکل ما حل نشه مدرسه تعطیل میشه و مدعی عدالت خجالت خجالت و سایر شعارها در مقابل مجلس ادامه دارد.
 
در اطلاعیه های بعد جزئیات تجمع و اعتصاب سراسری امروز را به اطلاع میرسانیم.
 
حزب کمونیست کارگری ایران
٨ مارس ٢٠٠٧، ١٧ اسفند ١٣٨٥

دستگیری سه سخنران تحصن معلمین در کرمانشاه

حشمتی، توکلی و صادقی از فعالان صنفی معلمان کرمانشاه توسط نیروهای امنیتی رژیم اسلامی دستگیر شدند. این سه تن از سخنرانان تحصن و گردهمائی بودند که چند روز قبل با حضور سه هزار نفر در مقابل سازمان آموزش و پرورش کرمانشاه برگزار گردید.

رحیمی، یکی از فعالان صنفی کانون معلمان کرمانشاه در خصوص دستگیری سه تن از همکاران خود می گوید:
"امروز (١٤ اسفند) ساعت دو و نیم بعد از ظهر باخبر شدیم آقای صادقی فعال صنفی معلمان کرمانشاه توسط نیروی انتظامی دستگیر شده است همه اعضای صنفی کانون معلمان کرمانشاه دسته جمعی در مقابل اداره نیروی انتظامی جمع شدیم تا علت دستگیری همکارمان را بدانیم. نیروی انتظامی در همانجا آقایان حشمتی و توکلی را نیز به داخل ساختمان نیروی انتظامی فراخواندند و گفتند تا یک ساعت دیگر پس از یک گفتگوی کوتاه حشمتی و توکلی را آزاد خواهیم کرد.اما دو ساعت گذشت، خبر دادند که شما بروید منزل این سه نفر بایستی امشب در بازداشت نیروی انتظامی باشند تا برای پاره ای توضیحات فردا به دادگاه فرستاده شوند".

آقای رحیمی افزود ما با سازمان معلمان کرمانشاه تماس گرفتیم، آنها گفتند ما تلاش خواهیم کرد تا شاید بتوانیم فردا بازداشت شدگان را آزاد کنیم.

طبق این خبر، هیات مدیره کانون صنفی معلمان کرمانشاه اعلام کرد فردا برای آزادی دستگیر شدگان از ساعت ۱۰ صبح همگی در جلوی سازمان آموزش و پرورش کرمانشاه گرد همایی خواهیم داشت.

کمیته مبارزه برای آزادی زندانیان سیاسی همه مردم کرمانشاه خصوصا دانش آموزان را فرا می خواند که در تجمع اعتراضی فردا وسیعا شرکت کنند و مانع از تعرض بیشتر رژیم سرکوبگر اسلامی به معلمین شوند و خواستار آزادی بی قید و شرط همه دستگیر شدگان شوند. تا آزادی این دستگیر شدگان نباید لحظه ای رژیم اسلامی را راحت گذاشت. طنین شعار زندانی سیاسی آزاد باید گردد باید پشت سرکوبگران اسلامی را بلرزاند.

کمیته برای آزادی زندانیان سیاسی
١٢مارس ٢٠٠٧ – ١٥ اسفند ١٣٨٥

کیوان جاوید سخنگوی كميته
تلفن تماس: 0044 79 0441 3525
ایمیل: ip.prisoner@googlemail.com

اطلاعیه شماره ٩، اعتراض معلمان

صدها معلم دستگیر شده باید فورا آزاد شوند

جمهوری اسلامی تجمع اعتراضی معلمان در تهران را وحشیانه سرکوب کرد. در میدان بهارستان، سپس در خیابان مفتح در ضلع شمالی مجلس و بعد در مقابل وزارت آموزش و پرورش، نیروهای سرکوب با باتوم و مشت و لگد به جان معلمان افتادند، آنها را کتک زدند و صدها نفر را دستگیر کردند. در اطلاعیه قبل خبر انتقال تعدادی از معلمان دستگیر شده به ساختمانی در مقابل مجلس را به اطلاع رسانده بودیم. گفته میشود که تعدادی از معلمان به بیمارستان منتقل شده اند. طبق گزارشات دهها اتوبوس در اطراف بهارستان آماده شده بود که تعداد هرچه بیشتری از معلمان را دستگیر کنند. تعداد نیروهای سرکوبگر لباس شخصی و غیرشخصی که برای سرکوب معلمان به بهارستان اعزام شده بودند بیش از دوهزار نفر گزارش شده است.

اسامی چند نفر از معلمان دستگیرشده به این شرح است:

علی اکبر باغانی، محمود بهشتی لنگرودی، کریم قشقاوی، نوراله اکبری، محمد خاکسار، محسن کمالی خوش انصاف و باقری از فعالین کانون صنفی معلمان و نیز اکبری پروشی از کانون بازنشستگان. در رشت تعدادی احضار شدند. در کرمانشاه آقای حیرانی را دستگیر کردند. دو روز قبل نیز صادقی، حشمتی و توکلی را در کرمانشاه دستگیر کرده بودند که همچنان در بازداشت بسر میبرند.

نکته بسیار قابل توجه این است که علیرغم سبعیتی که رژیم نشان داد، معلمان با روحیه ای مصمم ایستادگی کردند. از بهارستان به خیابان مفتح رفتند تا تجمعشان را در آنجا برگزار کنند و پس از سرکوب و دستگیر شدن تعدادی از آنها، خود را به مقابل وزارت آموزش و پرورش رساندند و آنجا دست به تجمع زدند و علیرغم اخطار نیروهای انتظامی متفرق نشدند و بار دیگر وحشیانه سرکوب شدند. روحیه مبارزه جوئی در میان معلمان بسیار بالاتر از سالهای قبل است و این نموداری از روحیه مبارزه جوئی در میان بخشهای مختلف مردم است. این روحیه مبارزه جوئی را باید به همبستگی قدرتمند با معلمان تبدیل کرد.

حزب کمونیست کارگری همه معلمان و خانواده های آنها، کارگران و دانشجویان و همه مردم آزادیخواه را به مبارزه برای آزادی کلیه دستگیرشدگان فرامیخواند. سران جنایتکار جمهوری اسلامی با سرکوب معلمان، برگ دیگری بر جنایات بیشمار خود افزودند. محاکمه سران رژیم خواست مشروع مردم ستمدیده ایران است و با سرنگونی حکومت منحوس اسلامی، این خواست توسط مردم و در دادگاه های علنی عملی خواهد گردید.

کلیه معلمان زندانی باید فورا و بی قید و شرط آزاد شوند

مرگ بر جمهوری اسلامی

زنده باد جمهوری سوسیالیستی

حزب کمونیست کارگری ایران

١٤ مارس ٢٠٠٧، ٢٣ اسفند ١٣٨٥

 

اطلاعیه شماره ٨، اعتراض معلمان

نیروهای سرکوب مانع تجمع گسترده معلمان در تهران شدند

معلمان تهران و شهرستانها از ابتدائی تا دبیرستان امروز در اعتصاب بودند

معلمان تهران امروز دست به اعتصابی گسترده زدند تا در تجمع میدان بهارستان شرکت کنند اما حضور هزاران نفره ماموران سرکوب حکومت مانع تجمع گسترده و وسیع معلمان شد.

از اوایل صبح امروز هزاران نفر از نیروهای سرکوب رژیم اعم از نیروهای انتظامی و پلیس و لباس شخصی میدان بهارستان و تمام خیابانهای منتهی به مجلس تا شعاع یک کیلومتر را قرق کردند تا مانع تجمع معلمان شوند. با اینهمه حدود دو هزار نفر از معلمان موفق شدند تجمعی برگزار کنند و دست به راهپیمائی بطرف ساختمان وزارت آموزش و پرورش زدند و یکی از معلمان در سخنرانی خود بر خواستهای معلمان تاکید کرد و گفت ما حقوق و زندگی امن میخواهیم نه کتک، معلمان خشمگین نیز شروع به شعار دادن کردند. اما نیروهای سرکوب به تجمع حمله کردند و با دستگیری تعدادی از معلمان، آنها را پراکنده کردند.

نیروهای سرکوب دو به دو با باتوم به فاصله چند متر و لباس شخصی ها با لباس های چرمی و سیاه رنگ همه جا حاضر بودند. تعداد ماموران سرکوب به چند هزار نفر تخمین زده میشود. تعداد زیادی از معلمان همراه با اعضای خانواده خود و مردمی که برای حمایت خود را به بهارستان و اطراف میرساندند با سد نیروهای سرکوب مواجه میشدند.

گزارشگر حزب میگوید در ساعت حوالی ده و نیم صبح تعدادی از معلمان را که دستگیر کرده بودند با زور به داخل ساختمانی مقابل مجلس میکشاندند و داخل سالن پر از مزدوران لباس شخصی بود. طبق گزارش کانون صنفی معلمان دهها نفر امروز در مقابل مجلس دستگیر شدند. طبق این گزارش محمود بهشتی، باغانی، بداغی، نوراله اکبری و اکبری پروشه از کانون بازنشستگان از جمله دستگیر شدگان امروز هستند.

گزارشگر حزب میگوید در شهرستانها نیز امروز مدارس در اعتصاب بوده است. اعتراض معلمان چنان قدرتمند است که رژیم علیرغم هم دستگیریها و تهدیدهای روزهای گذشته نتوانسته است مانع تداوم آن شود.

جزئیات بیشتر مربوط به تجمع امروز را در اطلاعیه های بعد به اطلاع خواهیم رساند.

حزب کمونیست کارگری ایران

١٤ مارس ٢٠٠٧، ٢٣ اسفند ١٣٨٥

 

اطلاعیه شماره ٧، اعتراض معلمان

٢٠٠٠ نفر از معلمان کرمانشاه در تجمع امروز سه شنبه:
اگر معلمان زندانی آزاد نشوند، روز چهارشنبه دست به تجمع گسترده تر خواهیم زد

در اعتراض به دستگیری سه نفر از فعالین معلمان در کرمانشاه، امروز ٢٠٠٠ نفر از معلمان این شهر در مقابل آموزش و پرورش گرد آمدند و نسبت به دستگیری همکاران خود اعتراض کردند و اعلام کردند چنانچه همکارانمان تا ساعت ٣ بعدازظهر امروز سه شنبه آزاد نشوند فردا چهارشنبه دست به تجمع گسترده تر خواهیم زد.

طبق گزارشات روز دوشنبه ٢١ اسفند آقای صادقی از فعالین معلمان در کرمانشاه توسط نیروهای انتظامی دستگیر میشود. سایر اعضای کانون صنفی معلمان دسته جمعی مراجعه میکنند که علت دستگیری را بپرسند. نیروهای انتظامی همانجا علی حشمتی و مهدی توکلی را نیز دستگیر میکنند. صادقی، حشمتی و توکلی چند روز قبل جزو سخنرانان تحصن ٣٠٠٠ نفره معلمان بودند. بازجوئی از معلمان دستگیر شده در پشت درهای بسته انجام شده و سپس آنها را روانه بازداشتگاه نیروی انتظامی کرده اند. علاوه بر سه نفر فوق آقای رضازاده یکی دیگر از معلمان کرمانشاه نیز مورد بازجوئی قرار گرفته و بطور موقت آزاد شده است.

حزب کمونیست کارگری دستگیری معلمان کرمانشاه را محکوم میکند و آنها را فرامیخواند که برای آزادی همکاران خود به اعتراض ادامه دهند و فردا چهارشنبه ٢٣ اسفند همراه با معلمان تهران دست به تجمع بزنند. حزب از همه خانواده های معلمان، از کارگران و دانشجویان و همه مردم آزادیخواه کرمانشاه میخواهد قاطعانه از مبارزه معلمان حمایت کنند و با تمام قوا در تجمعات آنها شرکت کنند.

دست نیروهای سرکوبگر از سر معلمان کوتاه

حزب کمونیست کارگری ایران
١٣ مارس ٢٠٠٧، ٢٢ اسفند ١٣٨٥

اطلاعیه شماره ٦، مبارزه معلمان

اعتصاب سراسری معلمان از یکشنبه
تجمع ٨ صبح چهارشنبه

طبق گزارشی که به حزب رسیده است، معلمان تصمیم گرفتند روز یکشبنه ٢٠ اسفند (١١ مارس) دست به اعتصاب سراسری بزنند و از رفتن به کلاسهای درس خودداری کنند. اعتصاب تا روز چهارشنبه ادامه خواهد یافت و روز چهارشنبه طبق تصمیم قبلی از ساعت ٨ صبح مقابل مجلس اسلامی در بهارستان تجمع کنند.

در آخرین تجمع معلمان در روز پنجشنبه ٧ مارس، مسئولین انجمن صنفی معلمان اعلام کردند که چنانچه در مذاکرات روز سه شنبه ٢٢ اسفند به نتیجه نرسند از روز چهارشنبه دست به تجمع خواهند زد. اما این تصمیم مورد توافق توده معلمان قرار نگرفت. معلمان وعده وعیدهای رژیم را سردواندن خود و وقت خریدن برای رژیم میدانند و همانجا در مقابل این تصمیم با عکس العمل دروغه دروغه پاسخ دادند و هنگامی که میدان بهارستان را ترک میکردند، دست به یک راهپیمائی یک کیلومتری بطرف مجلس قدیم و وزارت ارشاد زدند و در پایان راهپیمائی بر تجمع روز چهارشنبه تاکید کردند. روشن بود که رژیم قصد دارد چند روز وقت بخرد تا با نزدیک شدن روزهای تعطیل آخر اسفند، عملا فرصتی برای حرکات پرقدرت معلمان باقی نماند. بعلاوه روز سه شنبه به هیچ توافقی هم که نرسند فرصتی برای بسیج قدرتمند تا یک روز بعد از آن عملی نیست. معلمان با تصمیم به ادامه اعتصاب و تجمع روز چهارشنبه نشان دادند مذاکره با دولت را همراه با حرکات قدرتمند خود پیش خواهند برد و در انتظار جواب دولت، به خانه نخواهند رفت.

حزب کمونیست کارگری از همه معلمان در سراسر کشور میخواهد به این فراخوان، متحد و یکپارچه پاسخ دهند. این تجمع میتواند و باید قدرتمندترین تجمع معلمان باشد و رژیم را وادار به عقب نشینی کند. حزب از دانش آموزان دبیرستانهای کشور میخواهد همراه با معلمان در این تجمع شرکت کنند. حزب همه مردم، همه کارگران و دانشجویان، بازنشسته ها و همه زنان و جوانان آزادیخواه را فرامیخواند با شرکت در این تجمع به مبارزه معلمان کمک کنند و خواستهای خود را به اهتزاز درآورند. آزادی بی قید و شرط بیان و تشکل، آزادی تجمع و اعتصاب، اجرای نظام هماهنگ دستمزدها، افزایش دستمزدها حداقل تا یک میلیون تومان درماه، آزادی فوری معلمان و کلیه زندانیان سیاسی، برابری زن و مرد اینها گوشه هائی از خواستهای بحق معلمان و همه مردم محروم و ستمدیده است. از امروز تا چهارشنبه با تمام قوا خود را برای بزرگترین تجمع اعتراضی در مقابل دولت آماده کنیم.

زنده باد اعتصاب معلمان، پیروز باد مبارزه حق طلبانه معلمان

حزب کمونیست کارگری ایران
٩ مارس ٢٠٠٧، ١٨ اسفند ١٣٨٥

***

اطلاعیه شماره ٤، مبارزه معلمان

آموزش بین الملل فدراسیون جهانی اتحادیه های معلمین از معلمان ایران حمایت کرد

طی نامه ای که آقای فرد ون لی اوون دبیر کل آموزش بین الملل فدراسیون اتحادیه های معلمان به احمدی نژاد نوشته است، دستگیری معلمان را محکوم کرده و خواهان آزادی فوری آنها شده است. در این نامه از سرکوب فعالین معلمان اظهار نگرانی شده و از جمهوری اسلامی خواسته شده است که به حق تشکل های معلمان برای برگزاری جلسات و اعتراض احترام بگذارد.

فدراسیون اتحادیه های معلمان بیش از ٣٠ میلیون عضو در ١٦٩ کشور جهان دارد و از اتحادیه های بزرگ دنیا محسوب میشود.

حزب کمونیست کارگری همه اتحادیه های کارگری و سازمان های معلمان و همه سازمانها و نهادهای مدافع حقوق انسان را فرامیخواند از خواستها و مبارزات عادلانه معلمان قاطعانه حمایت کنند.

حزب کمونیست کارگری ایران

٩ مارس ٢٠٠٧، ١٨ اسفند ١٣٨٥

ضمیمه: نامه آموزش بین الملل فدراسیون جهانی اتحادیه های معلمان به احمدی نژاد

جناب آقای محمود احمدی نژاد

ریاست جمهوری اسلامی ایران

خیابان فلسطین، تقاطع آذربایجان، تهران، جمهوری اسلامی ایران

فاکس: 98216495880

بروکسل 18 اسفند 1385

جناب رئیس جمهور

آموزش بین الملل (ایی آی) فدراسیون جهانی اتحادیه های معلمین که بیش از 30 میلیون عضو را در 169 کشور نمایندگی می کند عمیقا نگران سرکوب فعالان اتحادیه معلمان در تظاهرات اعتراضی اخیر در تهران است.

آموزش بین الملل دستگیری دو تن از اعضای رسمی کانون صنفی معلمان در ایران را محکوم می کند. علی اکبر باغی رئیس کانون و بهشتی لنگرودی سخنگوی کانون صنفی معلمان در تاریخ 16 اسفند ماه دستگیر شده و به مکان نامعلومی برده شدند. هیچ حکم یا سند رسمی برای دستگیری آنها ارائه نشده است. اطلاعات رسیده به آموزش بین الملل حاکی از دستگیری 20 نفر از رهبران اتحادیه های معلمان بخاطر تظاهرات اعتراضی آنها ست.

این اقدام بیانیه جهانی حقوق بشر را نقض می کند آنگونه که در ماده 19 "هر کسی حق آزادی عقیده و بیان دارد"، ماده 20: "هر کسی حق تجمع مسالمت آمیز و تشکیل انجمن دارد" و ماده 9: "هیچ کسی نباید در معرض بازداشت، دستگیری و یا تبعید خودسرانه قرار گیرد."مورد تاکید قرار گرفته است.

معلمان در مقابل مجلس شورای اسلامی برای رعایت حقشان در دستیابی به دستمزدی برای یک زندگی آبرومندانه تظاهرات می کنند.صدای معلمان و نمایندگان آنها باید شنیده شود و درهای گفتگو برای یافتن راههای بهبود شرایط زندگی معلمان باید باز بماند. هیچ عضو اتحادیه ای نباید دستگیر و یا بخاطر فعالیتهای مشروع اتحادیه ای مجازات شود. مقامات ایرانی حقوق اتحادیه های کارگری را که در معیارهای بین المللی کار به رسمیت شناخته شده است مورد بی احترامی قرار داده اند.

آموزش بین الملل احتراما به شما توصیه می کند که پا پیش گذاشته و مطمئن شوید که همه اعضای اتحادیه ای که اخیرا در هنگام تظاهرات اعتراضی معلمان بازداشت شدند فوری و بدون قید و شرط آزاد شده اند،اینکه راه گفتگو و مذاکره با نمایندگان معلمان همچنان باز می ماند و در آینده حق سازمانهای کارگری در ادامه فعالیتهایشان و در برگزاری جلسات و اعتراضات عمومی مرتبط با شرایط کار و سیاست اقتصادی اجتماعی مورد احترام قرار می گیرد.

آموزش بین الملل و همه وابستگان آن در اقصی نقاط جهان به نظارت خود در مورد اتحادیه های کارگری در ایران ادامه خواهد داد.

فرد ون لی اوون

دبیر کل

رونوشت:

غلامعلی حداد، رئیس مجلس شورای اسلامی

جناب منوچهر متکی وزیر محترم امور خارجه جمهوری اسلامی ایران

آقای محمد رضا البرزی نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در موسسات سازمان ملل

خوان سوماویا دبیر کل سازمان بین المللی کار

گای رایدر دبیر کل کنفدراسیون بین الملی اتحادیه های کارگری (آی تی یو سی)

کانون صنفی معلمان در ایران

***

اطلاعیه شماره ٣، معلمان، ١٧ اسفند

بیش از ٢٠ هزار نفر در تجمع امروز معلمان شرکت کردند

نیروی سرکرب به جان معلمان افتاد

معلمان اعلام کردند که اعتصاب را ادامه خواهند داد

امروز علیرغم همه تمهیدات جمهوری اسلامی برای جلوگیری از تجمع معلمان، علیرغم بستن راهها و متروی بهارستان، بیش از بیست هزار نفر در مقابل مجلس جمع شدند و خشم و اعتراض خود را با سر دادن شعار بیان کردند. نیروهای انتظامی بدور میدان حصار کشیده بودند تا جلو ورود مردمی را که قصد پیوستن به تجمع معلمان را داشتند و جلو بردن پلاکارد به این تجمع را بگیرند. علیرغم کنترل شدید بسیاری از دانش آموزان و دانش جویان و مردم به تجمع معلمان پیوستند.

بهشتی رئیس انجمن صنفی معلمان بدنبال مذاکره با برخی نمایندگان مجلس به میان معلمان آمد و اعلام کرد که روز سه شنبه مذاکره خواهیم داشت و چنانچه به خواست های ما رسیدگی نشود روز چهارشنبه دست به اعتصاب خواهیم زد اما جمعیت معلمان فریاد زدند دروغه دروغه مدرسه از شنبه تعطیله و بدین ترتیب آمادگی خود را برای تداوم اعتصاب سراسری که از همین امروز شروع کرده اند اعلام کردند. نمایندگان مجلس از جمعیت خواستند به احترام اربعین قرآن پخش شود اما شعار معلمان صدای قرآن خوانی را خاموش کرد.

در پایان تجمع امروز نیروهای انتظامی با باتوم به معلمان حمله کردند و تعداد زیادی را مورد مورد ضرب و شتم قرار دادند و چند نفر از دانشجویان را که به این تجمع پیوسته بودند دستگیر کردند.

تاکتیک رژیم مذاکره و سردواندن و وقت خریدن است. قصد رژیم این است که اعتراض و اعتصاب معلمان را عقب بیندازد تا با نزدیک شدن به روزهای پایانی اسفند، و با تعطیل مدارس اعتراضات معلمان را خاموش کند. اینرا معلمان با هوشیاری درک کرده اند و با شعارهای خود در تجمعات نشان دادند. معلمان از امروز دست به اعتصاب زده اند و با شعارهای خود بر تداوم آن از روز شنبه تاکید کردند. تجمعات چند روز گذشته و شروع اعتصاب در مدارس و کل فضای اعتراضی در جامعه، موقعیت بیسار مناسبی برای تداوم اعتصاب و تجمعات اعتراضی معلمان ایجاد کرده است. نباید به رژیم فرصت داد.

حزب کمونیست کارگری، ضرب و شتم معلمان را شدیدا محکوم میکند و از همه مردم تهران و شهرستان ها میخواهد که قاطعانه از حرکت معلمان حمایت کنند. حرکات اعتراضی معلمان راه را بر گسترش مبارزات توده ای اقشار مختلف مردم هموار میکند.

حزب کمونیست کارگری ایران

٨ مارس ٢٠٠٧، ١٧ اسفند ١٣٨٥

امروز هشت مارس، 17 اسنفد

اجتماع معلمان در برابر مجلس در جریان است!

بنا به خبری که هم اینک حدود ساعت 10 و نیم صبح پنجشنبه 17 اسفند برابر با 8 مارس به دست ما رسیده است هزاران نفر از معلمان علیرغم شدیدترین اقدامات انتظامی در برابر مجلس جمع شده و دست به اعتراض زده اند. بنا بر این خبر رژیم تمام منطقه را بسته است. خط ارتباطی تلفنهای دستی را در منطقه قطع کرده است. در تمام خیابانها و مغازه ها نیروهای انتظامی را مستقر کرده است، خط مترو در ایستگاه بهارستان را بسته است، و علیرغم این گفته میشود 15 هزار نفر از معلمان اجتماع کرده اند و مشغول شعار دادن هستند و فضای اعتراضی بسیار تند و ملتهب است.

همچنین نیمه شب گذشته آقای علی اکبر باغانی دبیر کانون صنفی معلمان و آقای محمود بهشتی لنگرودی توسط نیروهای امنیتی رژیم بازداشت شدند. در اعتراض به این بازادشت معلمان تصمییم به اعتصاب و تعطیل کلاسها گرفته اند.

اخبار دقیقتر اعتراض امروز معلمان را در اطلاعیه های بعدی به اطلاع خواهیم رساند.

حزب کمونیست کارگری ایران

8 مارس 2007، 17 اسفند 1385

 

اطلاعیه شماره ٣- اعتراضات معلمان

اگر به خواست معلمان رسیدگی نشود
پنجشنبه همراه با دانش آموزان تجمع میکنیم

طبق گزارشاتی که به حزب کمونیست کارگری رسیده است، حدود ١٥ هزار نفر از معلمان و فرهنگیان امروز نیز در ادامه تجمعات قبلی در مقابل مجلس اجتماع کردند و در اعتراض به بی توجهی به خواستهای خود، علیه سانسور رسانه های دولتی، علیه دولت و نمایندگان مجلس شعار دادند و خواهان یک زندگی انسانی و مرفه شدند.

معلمان اعلام کردند که چنانچه فردا شب در صدا و سیما مناظره ای با نماینده دولت، رئیس مجلس و نمایندگان معلمان تشکیل نشود روز پنجشنبه ١٧ اسفند (٨ مارس) ساعت ٨ صبح همراه با دانش آموزان مدارس راهنمائی و دبیرستان ها در مقابل مجلس تجمع میکنند و چنانچه نیروهای انتظامی و وزارت اطلاعات مزاحمتی برای تجمع آنها ایجاد کنند عواقب آن و مسئولیت آن بعهده خود آنها است.

معلمان اعلام کردند در صورتی که روز پنجشنبه نیز به خواستهایشان رسیدگی نشود اعتصاب خود را از روز شنبه در سراسر کشور شروع خواهند کرد.

در تجمع امروز معلمان خواهان استعفای فرشیدی وزیر آموزش و پرورش شدند. تظاهر کنندگان با مشاهده نمایندگان مجلس از پنجره ها کارتهای قرمز را به نشانه اعتراض و خواست استعفای انان بلند میکردند و آنها را هو میکردند. یک موضوع سخنرانی ها و شعارها اعتراض به صدا و سیمای جمهوری اسلامی بخاطر سانسور اخبار اعتراضات و خواستهای معلمان بود. فضای اعتراضی در میان توده معلمان بسیار رادیکال تر و تندتر از سخنرانی برخی از سخنرانان بود و سخنرانی های مماشات جویانه با اعتراض جمعیت مواجه میشد.

شعارهای معلمان علاوه بر انها که در اطلاعیه شماره ١ اعلام کردیم اینها بودند:

این خانه ملت است یا هرم قدرت است
رسانه خصوصی ملی باید گردد
لایحه هماهنگ اجرا باید گردد
مرگ بر این زندگی اینهمه شرمندگی
رسانه ضرغامی خاموش باید گردد
زندگی در رفاه حق مسلم ماست
معیشت منزلت حق مسلم ماست
تا حق خود نگیریم از پا نمی نشینیم
از فردا مدارس تعطیله
وزیر بی کفایت استعفا استعفا
مجلس بی کفایت استعفا استعفا

طبق گزارش دیگری جمعی از معلمان و کارکنان آموزش و پرورش منطقه خوشاب سبزوار نیز امروز در حمایت از تجمع معلمان در تهران دست به تجمع زدند و بیانیه ای مبنی بر خواستهای خود را قرائت کردند.

مرگ بر جمهوری اسلامی
آزادی برابری حکومت کارگری

حزب کمونیست کارگری ایران
٦ مارس ٢٠٠٧ – ١٥ اسفند ٢٠٠٧

گزارشی از تجمع معلمین در اصفهان

امروز 15 اسفند در مقابل اداره ی آموزش و پرورش در خیابان هشت بهشت جمعی از معلمان تجمع کرده و خواستار رسیدگی به وضع معلمان بودند و خواستهایشان را مبنی بر حقوق بیشتر و کافی برای زندگی خود ، حقوقی به اندازه ی سطح حقوق در ادارات دیگر بیان کردند. بیشتر معترضین به داخل اداره رفته بودند و در آنجا با ایراد سخنرانی خواسته هاشان را مطرح کردند .عده ای حدود 30 نفر بیرون از درب اصلی ایستاده بودند و شعار هایی مثل « منادی عدالت، عدالت ، عدالت » را سر میدادند و خواستار عملی شدن وعده و وعید ها بودند . نیروهای لباس شخصی نیز در بین تجمع کنندگان حضور داشتند و مراقب هر گونه صحبتی که بین معلمان رد و بدل می شد بودند. آنها هنوز جوابی قانع کننده از طرف مسئولین دریافت نکردند.برخی از تجمع کنندگان با فرزندشان در تجمع حضور داشتند و معتقد بودند که فرهنگیان از حقوق و مزایای کافی برخوردار نیستند و مسئولین هم تا به حال جوابی رضایت بخش به آنها ندادند. این تجمع در ساعت 4:30 بعد از ظهر با تمام شدن سخنرانی ، پایان یافت .

مهناز احمدی – گزارشگر حزب کمونیست کارگری ایران- اصفهان

 

اطلاعیه شماره ٢- اعتراضات معلمان

تظاهرات هزاران نفره معلمان در برابر مجلس اسلامی جریان دارد
هر لحظه بر تعداد جمعیت افزوده میشود

هم اکنون تظاهرات چندین هزار نفره ای از سوی معلمان در برابر مجلس اسلامی جریان دارد. هر لحظه بر تعداد جمعیت افزوده میشود. سیل جمعیت از همه سو به طرف ساختمان مجلس اسلامی جریان دارد. یک گزارش تعداد جمعیت را تا یک ساعت پیش بیش از ده هزار نفر اعلام کرده است. در میان جمعیت دانش آموزان و کارگران نیز حضور دارند. تظاهر کنندگان مرتب شعار میدهند و بر خواستهای خود تاکید میکنند. این تظاهرات در ادامه تظاهرات قدرتمند معلمان در روز شنبه ١٢ اسفند برپا میشود و معلمان اعلام کرده اند اگر به خواستهای انها رسیدگی نشود دست به اعتصاب میزنند و مدارس از همین فردا چهارشنبه ١٦ اسفند تعطیل خواهد بود. معلمان خواهان افزایش حقوق ها، رفع تبعیض، حق مسکن و شرایط مناسب محیط کار و خواستهای دیگر هستند.
جمعیت از جمله این شعار ها را سر میدهند:
تا حق خود نگیریم از پا نمی نشینیم
دولت احمدی نژاد حرف میزنه خیلی زیاد
مشکل ما حل نشه مدرسه تعطیل میشه
زندگی در رفاه حق مسلم ماست
پس این همه پول نفت به ما بگید کجا رفت
بده جواب ملت عادل بی عدالت
وزیر بی کفایت استعفا استعفا
مجلس بی کفایت استعفا استعفا
معلمین ایران اتحاد اتحاد
مدرسه ها را بستیم امشب همینجا هستیم

نیروهای انتظامی وسیعا در محل حضور دارند و سعی میکنند جمعیت را کنترل کنند. در این تظاهرات سخنرانی هایی هم صورت گرفته و هم اکنون نیز سخنرانی ها ادامه دارد و سخنرانان بر خواستهای معلمان تاکید میگذارند.
حزب کمونیست کارگری ایران از خواستها و اعتراضات معلمان فعالانه پشتیبانی میکند و همه مردم را به پیوستن به صف اعتراض معلمان فرا میخواند.
اخبار مشروح تر را در اطلاعیه های بعدی به اطلاع میرسانیم

حزب کمونیست کارگری ایران
١٥ اسفند ١٣٨٥ – ٦ مارس ٢٠٠٧


امروز معلمان در تهران دست به تظاهرات قدرتمند زدند

و به دولت التیماتوم دادند

طبق گزارشی که به حزب کمونیست کارگری رسیده است، امروز شنبه ١٢ اسفند (٣ مارس) تظاهرات بسیار بزرگی از معلمان در مقابل مجلس شورای اسلامی برگزار شد. یک تخمین اولیه میگوید نزدیک به ٢٠ هزار نفر در این تظاهرات شرکت داشتند.

تظاهرات از ساعت ١٢ ظهر شروع شد و تا ساعت ٤ و نیم ادامه یافت. از ساعت یک بعدازظهر بتدریج موج جمعیتی که از سراسر تهران و شهرشتانها به میدان بهارستان میرسید تمام خیابانها را پرکرده بود. از یکطرف مجلس تا خیابان مصدق مملو از جمعیت بود. نیروهای انتظامی بطور چشمگیری حضور داشتند و هرچند جرات حمله به معلمان را نداشتند اما مانع پیوستن مردم به اجتماع آنان میشدند.

حضور زنان معلم و معلمانی که از شهرستانها آمده بودند در تجمع امروز چشمگیر بود. تعدادی از معلمان سخنرانی کردند و بر ادامه مبارزه تا تحقق مطالبات خود پافشاری کردند. معلمان در شعارهای خود نیز عزم خود را بر ادامه مبارزه و اعتصاب و تعطیلی مدارس تا تحقق مطالبات خود نشان میدادند.

شعارهای این تظاهرات عبارت بود از:

مشکل ما حل نشه مدرسه تعطیل میشه

تعطیلی مدارس راه نهائی ما است

عدالت اجرا نشه مدرسه تعطیل میشه

٢٨ سال گذتشه عدالت کجا رفته

٢٨ سال گذشته پول نفت کجا رفته

حقوق ما به ریال هزینه ها به دلار

مدعی عدالت خجالت خجالت

وعده دادن به آسان عمل کردن چه مشکل

بوی نفت سفره ما را آزار میده

معلمان همچنین شعارهائی علیه فرشیدی وزیر آموزش و پرورش سر دادند از جمله:

فرشیدی حیا کن وزارت رو رها کن

در پایان این تظاهرات اعلام شد که اگر تا روز دوشنبه رئیس جمهور از طریق صدا و سیما درمورد نظام هماهنگ جواب ندهد، بار دیگر معلمان روز سه شنبه از ساعت ١ تا ٥ در مقابل مجلس و همزمان در شهرستانها مقابل آموزش و پرورش تجمع خواهند کرد و بدنبال آن دست به اعتصاب خواهند زد.

در اطلاعیه روز اول اسفند اعلام کردیم که اعتصاب اخطاری روزهای ٣٠ بهمن و اول اسفند معلمان پیش درآمد اعتراضات قدرتمندتر آنان و گسترش اعتصابات کارگری است. اعتراض قدرتمند امروز تنها گوشه کوچکی از قدرت غول نهفته ای است که بتدریج بلند میشود.

حزب کمونیست کارگری به معلمان مبارز درود میفرستد و قاطعانه از مبارزات و مطالبات بحق معلمان حمایت میکند و همه مردم، کارگران و دانشجویان و سایر اقشار معترض جامعه را به حمایت فعال از آنان فرامیخواند.

پیروز باد مبارزات معلمان

زنده باد اتحاد و همبستگی

حزب کمونیست کارگری ایران

٣ مارس ٢٠٠٧، ١٢ اسفند ١٣٨٥

 

در تجمع معلمان در مقابل مجلس شورای اسلامی روز شنبه ١٢ اسفند شرکت کنید

معلمان قرار است در ادامه حرکات اعتراضی خود روز شنبه ١٢ اسفند ساعت یک بعدازظهر در میدان بهارستان در مقابل مجلس شورای اسلامی دست به تجمع اعتراضی بزنند.

حزب کمونیست کارگری از همه معلمان و خانواده های آنها میخواهد در این تجمع شرکت کنند و قدرت و اتحاد خود را به نمایش بگذارند. هرچه حضور معلمان در این تجمعات گسترده تر باشد، راه را بر تعمیق و تداوم و گسترش مبارزه آنان و تصمیمات قاطع تر برای تحقق مطالبات بحق آنان بازتر خواهد کرد. حضور گسترده معلمان و خانواده های آنها راه را بر سرکوب و ارعاب توسط حکومت خواهد بست و حمایت وسیع مردم را به خود جلب خواهد کرد.

حزب کمونیست کارگری از همه کارگران و دانشجویان و مردم مبارز، بویژه مردم تهران میخواهد دوش به دوش معلمان در مبارزات و تجمعات آنها شرکت کنند و به هرشکل میتوانند از آنها حمایت کنند. خواست حداقل دستمزد ٦٠٠ هزار تومان که پرچم آن توسط کارگران برق و فلزکار کرمانشاه بلند شده است، میتواند به خواست سراسری معلمان و همه کارگران تبدیل شود.

با قدرت به میدان بیائیم، در تجمع روز شنبه شرکت کنیم و جمهوری اسلامی را که از هر سو در بحران قرار گرفته است وادار کنیم به مطالبات عادلانه و بحقمان گردن نهد.

حزب کمونیست کارگری ایران

١ مارس ٢٠٠٧، ١٠ اسفند ١٣٨٥

معلمان همدان کلاسها را تعطیل کردند و دست به تجمع اعتراضی زدند

بدنبال اعتصاب سراسری معلمان و تجمعات اعتراضی آنها در روزهای گذشته، معلمان زن و مرد در همدان نیز روز ٨ اسفند (٢٧ فوریه) کلاسهای درس را تعطیل کرده و دست به یک تجمع گسترده زدند. در این تجمع تعدادی از معلمان سخنرانی کردند و بر خواستهای بحق خود تاکید کردند.

حزب کمونیست کارگری از خواستهای عادلانه معلمان همدان و معلمان سراسر کشور قاطعانه حمایت میکند. معلمان خواهان افزایش چشمگیر دستمزدها، تامین مسکن، بهداشت رایگان، آزادی تشکل، و دهها مطالبه دیگر خود هستند که سالها بی پاسخ مانده است.

بدنبال اعتصاب قدرتمند معلمان در روزهای ٣٠ بهمن و اول اسفند معلمان اعلام کردند که چنانچه به خواستهایشان رسیدگی نشود روز شنبه ١٢ اسفند در مقابل مجلس دست به تجمع خواهند زد و اعتصاب سراسری خود را در سطحی گسترده تر، از روز ١٥ اسفند آعاز خواهند کرد.

حزب کمونیست کارگری معلمان سراسر کشور را فرامیخواند از خواست حداقل دستمزد ٦٠٠ هزار تومان توسط کارگران برق و فلزکار کرمانشاه حمایت کنند و این خواست را به خواست سراسری خود تبدیل کنند. حزب از کارگران، دانشجویان و همه مردم آزادیخواه میخواهد از اعتصابات و اعتراضات معلمان حمایت کنند و فعالانه در تجمعات آنها شرکت کنند.

زنده باد همبستگی مبارزاتی بخشهای مختلف جامعه

حزب کمونیست کارگری ایران
٩ اسفند ١٣٨٥، ٢٨ فوریه ٢٠٠٧

***

1386/01/24

اعلام شرايط و نحوه بازنشستگي فرهنگيان از سوي دولت

شرايط بازنشستگي فرهنگيان آن دسته از فرهنگياني كه سابقه خدمت آنان در سال جاري به 30 سال تمام يا بيشتر مي‌رسد و برابر قانون در شمول بازنشستگي قرار مي‌گيرند، توسط وزارت آموزش و پرورش اعلام شد. به گزارش آموزش نیوز به نقل از ايسنا كادر اداري وزارت آموزش و پرورش اعم از مشمولين بخشنامه شماره 230 سال 58 با سابقه خدمت 30 سال از تاريخ پايان 30 سال و كاركنان كادر آموزشي و نيروهاي اداري در واحدهاي آموزشي كه مجموع سنوات قابل قبول آنان تا ابتداي مهر ماه سال 86 به 30 سال تمام مي‌رسد، مشمول بازنشستگي مي‌شوند.

بر اين اساس پذيرش درخواست بازنشستگي كاركنان كادر اداري به شرط داشتن شرايط بازنشستگي يعني 25 سال سابقه خدمت و 50 سال سن براي آقايان و 20 سال سابقه خدمت بدون شرط سني جهت بانوان و پذيرش درخواست بازنشستگي كاركنان كادر آموزشي مطابق با شرايط مذكور مشروط بر آن كه به رشته يا تخصص آنان نياز نباشد و در رشته تدريس آنان نيروي مازاد وجود داشته باشد، صورت مي‌پذيرد.

بنابراين گزارش ، در دوره متوسطه و پيش دانشگاهي چنانچه حداقل 75 درصد نيروي آموزشي مرد و 95 درصد نيروي آموزشي زن مورد نياز با مدرك تحصيلي ليسانس و بالاتر در رشته مورد نظر قابل تامين نباشد و در دوره ابتدايي و راهنمايي چنانچه استانهايي با كمبود نيرو مواجه باشند مي‌توانند حداقل 85 درصد نيروي آموزشي مورد نياز را در رشته مورد نظر از بازنشستگي معاف كنند.

همچنين در دوره متوسطه، در شاخه فني و حرفه‌اي و كار دانش چنانچه 65 درصد نيروي آموزشي مرد در 85 درصد نيروي آموزشي زن با مدرك تحصيلي ليسانس و بالاتر قابل تامين نباشد، سازمان آموزش و پرورش استان مي‌تواند كاركنان مشمول بازنشستگي را تا مدت يك سال از بازنشستگي معاف كند.

متصديان مشاغل اداري و نيروهاي خدماتي كه سوابق خدمت آنان در سال جاري به 30 سال تمام مي‌رسد و امكان تامين نيروي واجد شرايط براي جايگزيني آنها ميسر نباشد تا فراهم شدن و تامين فرد واجد شرايط از بازنشستگي معاف هستند.

اين گزارش مي‌افزايد: اعضاي هيات علمي و مدرسين داراي مدرك تحصيلي دكترا شاغل در دانشگاه شهيد رجايي، مراكز تربيت معلم و پژوهشگاه تعليم و تربيت كه به خدمت آنان نياز مبرم وجود دارد و امكان تامين نيروي جايگزين نيست به شرط تمايل افراد حسب مورد با تاييد روساي دانشگاه و سازمان آموزش و پرورش استان مربوطه در سال جاري از بازنشستگي معاف مي‌شوند. همچنين ادامه خدمت آن دسته از كاركنان كادر آموزشي و اداري كه مشمول بازنشستگي هستند و در 4 سال اخير به عنوان معلم، مدير يا كارمند نمونه در سطح ملي انتخاب شده‌اند و در صورت نياز به مدت يكسال بلامانع خواهد بود.

معافيت از بازنشستگي كاركنان آموزشي مازاد بر نياز مناطق برخوردار در سطح استان كه متقاضي انتقال به مناطق محروم و غير برخوردار همان استان هستند در صورت نياز و حداكثر به مدت دو سال با موافقت رييس سازمان آموزش و پرورش استان امكان‌پذير خواهد بود. گفتني است، در خصوص بازنشستگي كاركنان پيماني برابر مقررات تامين اجتماعي رفتار مي‌شود .